0.9 C
Czech
Středa 4. března 2026
Protext ČTKPrvní u nehody – hromadná srážka vozidel

První u nehody – hromadná srážka vozidel

Praha 10. února 2025 (PROTEXT) – V zimním období, které často charakterizuje výrazně snížená viditelnost dochází na dálnicích a rychlostních silnicích mimo jiné k hromadným dopravním nehodám vozidel. Jak se správně zachovat po příjezdu k takové nehodě ukazuje velmi názorně nová multimediální vzdělávací aplikace Ty to zvládneš – PRVNÍ U NEHODY.

Tento aktuální interaktivní projekt Asociace Záchranný kruh, podporující osvětu v oblasti bezpečnosti silničního provozu, zahrnuje mimo jiné právě téma hromadných dopravních nehod. Uvedený typ nehod se vyskytuje ve velké míře na dálnicích, popř. na rychlostních silnicích a za jejich příčinami je nutné hledat zejména nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, nepřiměřenou rychlost nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla.

Riziko úmrtí či zranění však nehrozí účastníkům silničního provozu pouze bezprostředně při takové nehodě, ale stává se i velmi nebezpečným místem pro laické záchranáře, kteří přijedou na místo nehody jako první. I proto mají uživatelé nové multimediální vzdělávací aplikace Ty to zvládneš – PRVNÍ U NEHODY možnost vyzkoušet si mimo jiné znalosti a zásady správného chování po příjezdu k takové nehodě, a to virtuální formou.

Ve zmíněné vzdělávací webové aplikaci je téma hromadných nehod detailně zpracováno a uživatel se virtuálně ocitá v centru nehody díky použité technologii vizualizace (real 3D). Po úvodním videu, které zavádí na místo hromadné nehody si uživatel může krok po kroku vyzkoušet své znalosti ohledně správného postupu zabezpečení místa srážky několika vozidel. Aplikace mu nabízí také sérii video nahrávek s nápovědí, jak správně postupovat. Následně si uživatel vyzkouší celý rozhodovací proces sám a dozví se rovněž detaily o správném zabezpečení dopravní nehody, nutnosti použití bezpečnostních vest či priority při záchraně jednotlivých účastníků nehody s cílem redukovat jejich následky na zdraví.

„Téma hromadných dopravních nehod jsme pro první fázi zcela nové multimediální aplikace Ty to zvládneš – PRVNÍ U NEHODY zvolili zcela záměrně. Podle statistiky Portálu nehod se v minulém roce odehrálo na českých dálnicích 4 553 dopravních nehod, při kterých došlo i k úmrtí nebo zranění. V této smutné dálniční statistice je také zahrnuto 174 nehod, ve kterých bylo pět a více vozidel,“ vysvětluje zahrnutí tohoto tématu do nové multimediální aplikace Veronika Krajsová z Asociace Záchranný kruh, připravující dlouhodobě kampaň Ty to zvládneš a dodává: „U těchto typů nehod vnímáme velmi vysoké riziko možných následků i při poskytování první pomoci a zajištění místa nehody. Proto jsme se v aplikaci zaměřili především na osvojení správného chování při bezprostředním příjezdu k dopravní nehodě a klademe důraz na rozhodovací proces. Každý si tak nyní může ověřit své znalosti a získat odpovědi na některé otázky. I proto by tato multimediální aplikace měla oslovit mimo jiné vzdělávací instituce, například školy či autoškoly a jiné.“

 

Multimediální aplikaci PRVNÍ U NEHODY naleznete: ZDE

 

Na projektu se podílí celá řada odborníků z řad záchranářů, policistů a hasičů či odborníků na bezpečnost v dopravě a psychologii dopravních nehod. Vznik projektu byl možný díky financování z Fondu zábrany škod České asociace pojišťoven a díky spolupráci celé řady subjektů.

 

O kampani Ty to zvládneš:

Asociace Záchranný kruh realizuje již několik let kampaně pod hlavičkou Ty to zvládneš, ve které představuje inovativní instruktážně analytická videa vycházející z reálných dopravních nehod, instruktážní spoty a výuková videa z oblastí poskytování pomoci a bezpečnosti v dopravě.

Více informací: www.tytozvladnes.cz

 

O fondu zabrány škod

Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zabrány škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel.

Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

 

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Izrael provedl další vlnu úderů na Írán, ty budou dle Netanjahua pokračovat

Izraelská armáda dnes odpoledne oznámila, že uskutečnila další vlnu úderů na Írán. Podle ní útok zasáhl vojenské cíle a výrobu balistických raket. Tvrdí také, že zasáhla objekt, kde vědci pracovali na klíčovém komponentu pro jadernou zbraň, jejíž vývoj Írán popírá. Íránská média tvrdí, že zasaženo bylo například letiště v Teheránu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odpoledne uvedl, že údery na Írán budou se silou pokračovat i nadále, píše agentura AFP.

Izrael zahájil dnes již druhou vlnu úderů na Bejrút, Hizballáh ho ostřeluje

Izraelská armáda zahájila dnes odpoledne novou vlnu vzdušných úderů na Bejrút, které podle ní cílí na velitele proíránského hnutí Hizballáh. S odvoláním na prohlášení armády to napsal server The Times of Israel (ToI). Hizballáh v noci na pondělí zaútočil raketami a drony na izraelské území poté, co vyjádřil solidaritu režimu v Teheránu, který od soboty čelí americkým a izraelským úderům. Izraelská armáda od pondělí v Libanonu uskutečnila několik vln úderů, při kterých zahynuly desítky lidí.

USA přeruší obchod se Španělskem, odmítá se zapojit do útoků na Írán, řekl Trump

Španělsko a Británie odmítají spolupracovat se Spojenými státy při úderech na Írán, jejich přístup je velmi špatný, prohlásil dnes americký prezident Donald Trump. Před jednáním s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Bílém domě uvedl, že Spojené státy proto přeruší se Španělskem veškerý obchod. Španělsko má dost prostředků, aby americkým krokům čelilo, reagoval Madrid.

Okázalý pohřeb mexického drogového bosse. El Mencho byl pohřben ve zlaté rakvi

Notoricky známý mexický drogový boss Nemesio Oseguera Cervantes, přezdívaný „El Mencho“, byl v pondělí pohřben v okázalé zlaté rakvi. Rodina a blízcí se s ním rozloučili nedaleko Guadalajary ve státě Jalisco, který je dlouhodobou baštou jeho kartelu.

Rusko oznámilo dokončení oprav startovací rampy na kosmodromu Bajkonur

Rusko dokončilo opravy poškozené klíčové startovací rampy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Podle tiskových agentur Reuters a Bloomberg to dnes oznámila ruská kosmická agentura Roskosmos. Místo se nyní připravuje na start vesmírné nákladní lodi Progress, která má 22. března zamířit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Írán chce jednat, ale je příliš pozdě, napsal Trump na sociálních sítích

Írán chce jednat, ale je příliš pozdě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Íránská protivzdušná obrana, letectvo, námořnictvo a vedení jsou podle šéfa Bílého domu zničeny. Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, při kterých zabily duchovního vůdce Alího Chameneího a řadu dalších předních činitelů.

Íránci uvedli, že mají dost uranu na výrobu 11 atomových bomb, řekl Witkoff

Íránští zástupci během dřívějších jednání se Spojenými státy prohlásili, že mají 460 kilogramů uranu obohaceného na 60 procent, který by mohl být použit k výrobě 11 atomových bomb, řekl stanici Fox News americký zmocněnec Steve Witkoff. Ten se spolu se zetěm prezidenta USA Jaredem Kushnerem zúčastnil jednání s Íránci, které ale nevedlo k dohodě, a USA s Izraelem o víkendu na Írán vojensky zaútočily. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle státních tiskových agentur TASS a RIA Novosti prohlásil, že Moskva neviděla důkazy, že by Teherán vyvíjel jaderné zbraně.

Evropský plyn skokově zdražil po zastavení LNG v Kataru

Evropský plyn v úterý ráno skokově zdražil, protože Katar dočasně zastavil výrobu zkapalněného plynu. Trh řeší hlavně to, že v nabídce může na čas chybět velký dodavatel a zima ještě úplně neskončila.

Hrozí cenové šoky. Blokáda Hormuzského průlivu ohrožuje těžbu ropy

Odborníci se shodují, že závažnost dopadu války proti Íránu určí délka jejího trvání. Narušení Hormuzského průlivu přenáší rizika na pevninu, varovali experti. Skladovací nádrže s ropou určenou k exportu se totiž nebezpečně rychle plní. Hormuzský průliv byl zablokován. Uvízlo tam přes sto tankerů, útoky íránských Revolučních gard si vyžádaly dva životy.

Zápas Real Madrid s Getafe měl vyhrocenou dohru

Real Madrid prohrál v La Lize podruhé za sebou a na Santiago Bernabéu ho tentokrát zaskočilo Getafe. Domácí fanoušci pískali a nervy tekly i po závěrečném hvizdu, kdy se Vinícius Júnior dostal do potyčky s obráncem soupeře.

USA k útoku na Írán přiměl izraelský plán zaútočit na Teherán, řekl Rubio

Spojené státy k útoku na Írán přiměl záměr Izraele zaútočit na Teherán, což by vyvolalo íránské odvetné údery proti americkým cílům, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Spojeným státům tak podle něj v souvislosti s plánem Izraele hrozila bezprostřední hrozba ze strany Íránu. Rubio to řekl v pondělí novinářům před brífinkem s lídry Kongresu, na kterém je informoval o úderech na Írán, které USA a Izrael zahájily v sobotu.

Cestující poslali Ryanair na dno žebříčku aerolinek

Britská spotřebitelská organizace Which? sečetl dojmy cestujících z leteckých společností a nejhůř skončil Ryanair. Lidé mu vyčítají hlavně nepřehledné příplatky, které z levné letenky dokážou udělat překvapivě drahou položku. V podobných problémech se podle hodnocení topí i další nízkonákladovky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama