-13.3 C
Czech
Neděle 1. února 2026
Válka na UkrajiněPrvní dáma Ukrajiny apeluje na svět: Bez vaší pomoci zemřeme

První dáma Ukrajiny apeluje na svět: Bez vaší pomoci zemřeme

První dáma Ukrajiny, Olena Zelenska, vyzvala mezinárodní společenství, aby pokračovalo ve finanční podpoře její země v boji proti ruské agresi. Její výzva přišla poté, co republikánští senátoři v USA zablokovali schválení více miliardového balíčku americké pomoci.

Olena Zelenska, manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se vyjádřila v rozhovoru pro BBC poté, co americký Kongres neschválil balíček válečného financování ve výši 110 miliard dolarů (88 miliard liber) pro Ukrajinu a Izrael, stejně jako další národní bezpečnostní priority. „Politický spor v Americe je pro Ukrajince otázkou života a smrti,“ prohlásila Zelenska a dodala: „Opravdu potřebujeme pomoc. Jednoduše řečeno, nemůžeme se unavit, protože pokud se unavíme, zemřeme. A pokud se svět unaví, nechají nás jednoduše zemřít“. Celý rozhovor má být vysílán v neděli.

Bílý dům opakovaně varoval před tím, co by se mohlo stát s Ukrajinou, pokud nebude brzy schváleno další financování, naznačujíc, že by to mohlo zastavit pokrok Kyjeva na bojišti a riskovat poskytnutí převahy Rusku. Prezident Joe Biden vyzval republikány k dalšímu poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině, varoval, že vítězství Ruska nad Ukrajinou by umožnilo Moskvě útočit na spojence NATO. „Pokud Putin ovládne Ukrajinu, nezastaví se,“ prohlásil Biden.

Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil projev v americkém Senátu, kde chtěl apelovat na další pomoc. Ukrajinský prezident žádá své spojence na Západě o finanční a vojenskou pomoc proti ruským silám, protože invaze Moskvy trvá již více než 650 dní.

Britský ministr zahraničí David Cameron také apeloval na schválení pomoci Ukrajině během dvoudenní cesty do USA a prohlásil, že blokování financí by byl „vánoční dárek“ pro Vladimira Putina a Xi Jinpinga. Lord Cameron, který byl premiérem během nelegální anexe Krymu Ruskem v roce 2014, také varoval, že „americké životy“ by mohly být v ohrožení, pokud by ruský prezident zaútočil na dalšího spojence NATO. „Vidím to jako velkou výzvu pro naši generaci. Budeme bránit tuto demokracii?“ ptal se. „Měli bychom poslat tyto peníze Ukrajincům, měli bychom je podpořit a zajistit, že prohraje Putin, protože pokud tyto peníze nebudou schváleny, budou se smát jen dva lidé. Jeden z nich je Vladimir Putin v Rusku. Druhý je Xi Jinping v Pekingu. Nevím jak vy, ale já nechci dát ani jednomu z těchto lidí vánoční dárek.“

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj: Další jednání o míru mezi USA, Ukrajinou a Ruskem začne ve středu

Další kolo mírových rozhovorů mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Ruskem se uskuteční v Abú Zabí 4. a 5. února, napsal dnes na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Schůzka zástupců těchto tří zemí se ve Spojených arabských emirátech měla konat už dnes, k tomu ale Zelenskyj nic nesdělil. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv řekl, že po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou jednání s Američany produktivnější.

Ruský dronový útok zabil v Dnipru dva lidi

Kyjev/Moskva 1. února (ČTK) - Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipru dva lidi, uvedl na platformě Telegram náčelník vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Po dvou útocích v Záporoží pak utrpělo zranění šest lidí, uvedl šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Moskva útočí především na dopravní spoje a na energetiku, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko dnes podle agentury Interfax oznámilo dobytí dvou vesnic v Charkovské a Doněcké oblasti.

Republikánům se po doplňovacích volbách v Texasu snížila většina ve sněmovně

Republikánům se po doplňovacích volbách v americkém státě Texas zmenšila už tak těsná většina ve Sněmovně reprezentantů. Křeslo po loni zemřelém kongresmanovi Sylvesteru Turnerovi obsadí demokrat Christian Menefee, informovala dnes agentura AP. Do senátu v Texasu se pak dostal další demokrat Taylor Rehmet.

Írán považuje armády států EU za teroristické

Írán považuje ozbrojené síly zemí Evropské unie za teroristické skupiny, uvedl dnes předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Jde podle něj o odvetný krok za to, že EU zařadila íránské revoluční gardy na unijní seznam teroristických organizací, informují tiskové agentury.

Ficův bezpečnostní poradce Lajčák rezignoval kvůli Epsteinovým dokumentům

Národní bezpečnostní poradce slovenského premiéra Roberta Fica Miroslav Lajčák rezignoval v souvislosti se zveřejněním dokumentů americkým ministerstvem spravedlnosti, které odhalily jeho komunikaci s již zesnulým finančníkem a odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem.

Musk tvrdí, že SpaceX omezila zneužívání Starlinku ruskými drony

Opatření, která SpaceX nasadila proti neautorizovanému využívání Starlinku ruskými drony, podle firmy začínají zabírat. Elon Musk naznačil, že zásah už má konkrétní dopad, a vyzval ukrajinskou stranu, aby dala vědět, pokud bude potřeba přitvrdit.

Trumpův kandidát na šéfa Fedu rozhýbal trhy

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že do čela Federálního rezervního systému chce nominovat Kevina Warshe. Trhy na zprávu zareagovaly okamžitě. Zlato i stříbro po sérii rekordů výrazně oslably, zatímco akciové indexy v USA zaznamenaly jen mírné ztráty.

U Essexu vzniká nový ptačí ostrov ze tří potopených lodí

U pobřeží Essexu roste nový kus země. Nevzniká z betonu ani z kamene, ale ze starých říčních lodí a bahna z přístavu. National Trust nechal v ústí řeky Blackwater potopit tři vyřazené nákladní čluny.

V DR Kongo se zřítil důl. Nejméně dvě stě lidí zemřelo

Při závalu dolu ve východní části Demokratické republiky Kongo zahynulo podle místních úřadů více než 200 lidí. Neštěstí se odehrálo ve městě Rubaya v provincii Severní Kivu, kde se důl zřítil v důsledku silných dešťů.

Bitcoin se propadl pod 81 000 dolarů, trhy sužuje nejistota

Bitcoin o víkendu prohloubil ztráty a propadl se pod hranici 81 000 dolarů, přičemž nízká obchodní aktivita zesílila výkyvy cen. Investoři zůstávají opatrní kvůli napětí na Blízkém východě, politické nejistotě ve Spojených státech a přetrvávajícím slabinám samotného kryptotrhu.

Protesty v Íránu podle Pezeškjána podnítili politici z EU, USA a Izraele

Protesty v Íránu podnítili americký prezident Donald Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a politici z Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský prezident Masúd Pezeškján. Uvedl, že demonstrace nebyly vyvolány jen sociálními problémy. Při potlačování projevů nespokojenosti s režimem, které začaly na konci prosince, zahynuly v Íránu tisíce lidí.

Prozatímní prezidentka Venezuely oznámila plán na amnestii politických vězňů

Prozatímní prezidentka Venezuely Delcy Rodríguez představila návrh zákona o amnestii, díky kterému by se mohly na svobodu dostat stovky politických vězňů, včetně opozičních předáků, novinářů a bojovníků za lidská práva. Informují o tom agentury.

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily 23 lidí

Izraelské údery zabily od noci v Pásmu Gazy nejméně 23 Palestinců, uvádí agentura AP v nové bilanci na základě informací od palestinských nemocnic. Dříve agentura hlásila 12 mrtvých. Stanice Al Džazíra s odvoláním na zdravotníky uvádí, že zemřelo 25 Palestinců. Podle agentury AP se jedná o jeden z nejvyšších počtů mrtvých od říjnového vyhlášení příměří. Izraelská armáda údery zatím nekomentovala

Kyjev i Moskva opět hlásí noční dronové útoky nepřítele

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 85 bezpilotními letouny. Ukrajinská protivzdušná obrana podle předběžných údajů sestřelila nebo odklonila 64 dronů Šáhed, Gerbera, Italmas a dalších typů. Na platformě Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo. Naopak Rusko podle agentury Interfax v noci informovalo o zachycení nebo zničení 26 ukrajinských dronů. Moskva zároveň dnes oznámila dobytí dvou ukrajinských vesnic v Záporožské oblasti a Doněcké oblasti. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Novým šéfem amerického úřadu statistiky práce má být Matsumoto, oznámil Trump

Prezident Donald Trump do čela amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) nominuje ekonoma Bretta Matsumota. Šéf Bílého domu to oznámil na své sociální síti Truth Social. Předchozí komisařku BLS Eriku McEntarferovou prezident v srpnu z čela úřadu při ministerstvu práce odvolal, když ji bez důkazů obvinil z manipulace s daty o zaměstnanosti. Krátce poté na pozici nominoval hlavního ekonoma konzervativního think-tanku The Heritage Foundation E.J. Antoniho, jehož nominaci o necelé dva měsíce později stáhl. Jmenování podléhá schválení Senátu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama