Více
  -1.5 C
  Czech
  Sobota 4. února 2023

  Španělský soud poslal do vazby muže podezřelého z útoku na kostely

  Madridský soud poslal dnes do vazby muže podezřelého z útoku na dva kostely na jihu Španělska, při kterém zemřel minulý týden jeden člověk a několik dalších bylo zraněno. Dosavadní poznatky podle soudu ukazují, že muž jednal pod vlivem džihádistické ideologie, ale nebyl součástí žádné teroristické skupiny. Muž proto čelí obvinění z terorismu.

  Zpoždění v dodávkách západních zbraní brání Ukrajině v protiofenzívě

  Zpoždění v dodávkách západních raketometů dalekého dostřelu, vyspělých systémů protivzdušné obrany a tanků omezila schopnost Ukrajiny využít ruských neúspěchů k provedení rozsáhlejší protiofenzívy.

  Meditace uzemnění o 5 živlech přírody

  Mysl je jako krajina. Postupem času se učíme zdolávat terén: zvlněné kopce a stinná zákoutí. Učíme se, jak najít místa, kde se mezi stromy prolíná světlo, nebo rozpoznat, kde je noha nejistá a kde bychom mohli potřebovat pomocnou ruku nebo pevnější boty.

  Průvodce pěti elementy – voda

  Tentokrát zkoumáme přizpůsobivý vodní prvek. Podíváme se na to, jak nám opětovné připojení k tomuto životně důležitému aspektu přírody může dát lekce o našem vnitřním a vnějším světě.

  Vše v přírodě tvoří 5 prvků: země, voda, oheň, vzduch a éter. Představte si, že voda má mnoho podob. Bez ohledu na to, v jakém jejím skupenství dnes rezonujete, si můžete být jisti, že stejně jako se voda neustále mění a přizpůsobuje, tak budete i vy.

  Přečtěte si o spojení pěti elementů a jógy.

  Posvátná symbolika vody

  V mnoha starověkých kulturách byla voda považována za centrum života a měla božskou energii. Od koupání, rybaření, pití či dopravy po uctívání, tajemství a moc.

  Na východě je řeka Ganga stále považována za svatou. Vodní božstva, jako je Ganga, Sarasvatí a Yami, vládnou řekám protékajícím Indií. Apam Napat zase představuje boha sladké vody, například jezer.

  V Egyptě se řeka Nil překládá jako „velká voda“ a říká se, že byla záchranným lanem civilizací v Egyptě od doby kamenné, v období známém jako prehistorický Egypt.

  Kamkoli voda proudí, zdá se, že v ní a kolem ní vyrůstá život. Řekové uctívali boha vodstva Poseidona, přičemž Římané uctívali jeho protějšek Neptuna.

  Čínská taoistická filozofie považuje vodu za vyjádření inteligence a moudrosti, měkkosti a pružnosti. Zároveň symbolizuje přechody zrození a smrti a ženskou neboli „jinovou“ energii.

  Voda a čakra Svadhisthana

  Jak nás učí starověká východní moudrost, voda je spojena s čakrou Svadhisthana. Tato druhá nebo sakrální čakra je umístěna kolem dolního břicha. Představuje plynulost, ženskost, smyslnost, radost, schopnost „jít s proudem“, svobodu i sílu kreativity. Pokaždé, když se připojíme k vodě a zvýšíme její energii v nás, také vylepšíme tyto vlastnosti v našich myslích i tělech.

  Voda pokrývá 70 % naší planety a tvoří 60 % lidského těla. Možná je to obrovská rozloha oceánu, která zůstává neprozkoumaná, příběhy o záhadných tvorech žijících v jeho hlubinách. Ať už je to cokoliv, voda si zachovává své tajemství a probouzí v nás fascinaci.

  Postupy naladění na vodní prvek

  Zkuste pomocí následujících postupů propojit svých 5 smyslů s vodou.

  Dotyk: Terapie studenou vodou

  Pokud jste ještě nevyzkoušeli studenou sprchu nebo venkovní plavání v chladné vodě, věřte, že je to zážitek. Pravidelné otužování může s tělem i myslí udělat zázraky. Nyní se stává populárnějším díky muži jménem Wim Hof („ledovému muži“). Stále více lidí si uvědomuje jeho blahodárné účinky jako je snížení úzkosti, zlepšená cirkulace, více energie, silnější imunitní systém, větší emoční a fyzická odolnost a lepší nálada. Začněte několika sekundami studené vody, když jste ve sprše, abyste zjistili, jaké to je.

  Chuť: Sladká a slaná

  Vodní prvek je spojen s chutí sladkou a slanou. Když konzumujeme přirozeně sladká jídla, má to obvykle uklidňující účinek na tělo i mysl. Slaná jídla probouzí chuťové pohárky, podporují tok trávicích šťáv a pomáhají posilovat agni – zažívací oheň.

  Povzbuďte vodní prvek ve vás konzumací přirozeně sladkých potravin, jako jsou datle, čerstvé ovoce, mléko, kešu a rýže. To samé dokážou přirozeně slaná jídla, jako jsou mořské řasy, celer, tamari, miso a samozřejmě kvalitní sůl samotná. Když konzumujete tyto potraviny, všimněte si jejich fyzických a emocionálních účinků – cítíte, jak zvyšují tvorbu slin a trávicích šťáv?

  Vůně: Petrichor

  Popsána jako „zemitá“ vůně, petrichor je aroma, které vzniká, když déšť padá na dříve suchou zemi. Říká se, že je to jedna z nejpříjemnějších vůní. Čich sám o sobě je neuvěřitelně silný, a když trávíme čas v přírodě po dešti, může se zvýšit naše schopnost cítit určité vůně. Až vyrazíte na procházku po dešti, udělejte si chvilku a vnímejte vůni stromů, listí a země.

  Zvuk: Vlny rozbíjející se o pobřeží

  Pokud někdy posloucháte řízené relaxace nebo meditace, je pravděpodobné, že alespoň jedna z nich byla doprovázena zvukem vln lámajících se o břeh. I když vám to osobně může nebo nemusí připadat uvolňující, naše mozky si užívají jemné zvuky bublající nebo tekoucí vody. Vnímá je jako neohrožující. Dlouhodobé poslouchání uklidňujících zvuků vody umožňuje mysli „vyladit se“ a může dokonce pomoci se spánkem.

  Pohled: Scenérie oceánu

  Cítit „úctu“ je mocný způsob, jak se cítit ve spojení se světem kolem nás. Výzkum naznačuje, že pocit úcty může zlepšit duševní pohodu a štěstí. Pomáhá nám překonat vlastní ego. Pohled na moře, na otevřený oceán a horizont je účinným způsobem kultivace úcty. Zkuste navštívit pláž a strávit nějaký čas klidným výhledem na moře. Pokud žijete ve městě nebo daleko od oceánu, může dokonce i prohlížení obrázků nebo videí inspirujících úctu, jako je moře a horizont, zlepšit vaši pohodu.

  Pranayama: Oceánský dech

  Ujjayi dech se často vyučuje na hodinách jógy jako způsob, jak přivést do těla více tepla a síly. Lze jej také použít ke kultivaci stavu relaxace. Max Strom – učitel, řečník a autor knihy A Life Worth Breathing nazývá tento typ dechu „oceánským dechem“, protože zní trochu jako vlny na moři. Ujjayi dech může pomoci stimulovat nerv vagus, spojovat mozek a střeva a také sloužit jako klíčová součást relaxace nervového systému.

  Jógové pozice

  Chcete-li podpořit vodní prvek, procvičujte polohy otevírání boků, jako je Pigeon pose, Baddha Konasana, nebo jednoduchý protahovací trénink. Procvičujte sekvence jógy, které zahrnují plynulý a nepřetržitý pohyb. Všimněte si, kde máte tendenci zadržovat napětí ve svém těle, a představte si, jak jím voda volně proudí, abyste podpořili uvolnění.

  Sledujte nás na sítích

  Soud prohlásil Elona Muska nevinným. Napsáním tweetů o firmě Tesla v roce 2018 podvod nespáchal

  Podnikatel Elon Musk vyhrál soud týkající se jeho tweetů o firmě Tesla z roku 2018. Soudce v pátek prohlásil, že miliardář podvod nespáchal. Musk tehdy oznámil, že má "zajištěné financování" pro to, aby automobilku opět zprivatizoval. Nakonec tak ovšem neučinil a podle některých akcionářů je proto podvedl.

  Jihoafrický prodejce Pick n Pay nyní přijímá Bitcoin ve všech svých obchodech

  Pick n Pay, jeden z předních jihoafrických maloobchodníků, nyní přijímá bitcoiny jako platidlo ve všech svých obchodech po celé zemi. Pomocí sítě Bitcoin Lightning mohou zákazníci Pick n Pay nyní nakupovat zboží, jako jsou potraviny, mobilní data a elektřina.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Soud prohlásil Elona Muska nevinným. Napsáním tweetů o firmě Tesla v roce 2018 podvod nespáchal

  Podnikatel Elon Musk vyhrál soud týkající se jeho tweetů o firmě Tesla z roku 2018. Soudce v pátek prohlásil, že miliardář podvod nespáchal. Musk tehdy oznámil, že má "zajištěné financování" pro to, aby automobilku opět zprivatizoval. Nakonec tak ovšem neučinil a podle některých akcionářů je proto podvedl.

  Jihoafrický prodejce Pick n Pay nyní přijímá Bitcoin ve všech svých obchodech

  Pick n Pay, jeden z předních jihoafrických maloobchodníků, nyní přijímá bitcoiny jako platidlo ve všech svých obchodech po celé zemi. Pomocí sítě Bitcoin Lightning mohou zákazníci Pick n Pay nyní nakupovat zboží, jako jsou potraviny, mobilní data a elektřina.

  Větrné turbíny ohrožují velryby, kritizují Bidena aktivisté i opozice

  Americký prezident Joe Biden se ocitl pod křížovou palbou kritiky od politiků, aktivistů a ochránců životního prostředí za výstavbu nových pobřežních větrných turbín. Ty totiž ohrožují velryby.