3.7 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
EkonomikaProti Trumpovi se už bouří i Kalifornie, cla odsoudila jako nezákonná

Proti Trumpovi se už bouří i Kalifornie, cla odsoudila jako nezákonná

Kalifornie jako první americký stát žaluje podle televize ABC administrativu Donalda Trumpa za jeho „neoprávněnou“ celní politiku. Má největší ekonomiku ze všech států USA a podle guvernéra Gavina Newsoma ji mohou tarify výrazně poškodit. Bílý dům žalobu odsoudil a vyjádřil neústupnost, informuje server The Business Standard. Na Trumpa a jeho lidi podaly žalobu i menší americké firmy z několik států.

Žalobu na Trumpovu administrativu oznámil Newson a kalifornský prokurátor Rob Bonta ve středu. Kalifornie je největší ekonomikou Spojených států. Má také největší podíl na zemědělské produkci a zpracovatelském průmyslu v zemi. Jak Newson upozornil, celkem 43 procent mandlí, pistácií a mléčných výrobků stát vyváží. Celkem 82 procent všech mandlí pochází z Kalifornie, která je také významným světovým producentem oliv, fíků, vlašských ořechů a rozinek.

Guvernér řekl, že Trumpova cla mohou na stát dopadnout drtivou silou. „Nezákonná cla prezidenta Trumpa uvrhují do chaosu kalifornské rodiny, firmy a ekonomiku. Zvyšují ceny a ohrožují pracovní místa,“ uvedl v prohlášení. „Zastáváme se amerických rodin, které si nemohou tento chaos dovolit,“ doplnil. „Žádný americký stát nebude v důsledku cel tratit více než Kalifornie.“

Nezákonná, protože Trump podle žaloby nemá pravomoc v rozhodování o tarifech obcházet Kongres. Prezident se odvolává na zákon o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních (IEEPA) ze 70. let, který umožňuje během mimořádných situací hlavě státu rozhodovat o sankcích.

Bouří se i firmy

Podle žaloby však legislativa neumožňuje jen tak zdaňovat dovoz do Spojených států. To samé uvádí i hromadná žaloba desítek amerických firem z několika amerických států zaštítěná skupinou Liberty Justice Center. Trump využívá zákon k obcházení hlasování v Kongresu, což je podle ní nezákonné.

Nevyhlásil totiž národní stav nouze, který by k tomu byl potřebný. To se ovšem týká sankcí. Legislativa podle této žaloby nejen že nepovoluje hlavě státu plošné zavádění tarifů, ale dokonce je zakazuje. O zdanění dovozu do USA má podle americké ústavy rozhodovat Kongres. Podle obou žalob Trump americkou ústavu porušuje.

Newson uvedl, že se snaží pro Kalifornii vyjednat obchodní dohody, které by zajistily výjimku z odvetných cel. Bílý dům žalobu odsoudil a uvedl, že bude pokračovat v řízení krize, „která decimuje americký průmysl“.

Do Newsona se pustil zástupce tiskové mluvčí Bílého domu Kush Desai. „Místo toho, aby se Gavin Newson věnoval rozbujelé kalifornské kriminalitě, bezdomovectví a nedostupnosti bydlení, tráví svůj čas snahou zablokovat historické úsilí prezidenta Trumpa konečně vyřešit národní nouzovou situaci, kterou je přetrvávající obchodní deficit naší země,“ prohlásil.

Reklama

Doporučujeme

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama