Pokud by Ukrajina byla přijata do politické a vojenské aliance NATO vedené Spojenými státy, konflikt na Ukrajině by zaručeně přerostl ve třetí světovou válku, řekl ve čtvrtek představitel Rady bezpečnosti Ruské federace. Informovaly o tom agentura Reuters, server Euractiv a další zpravodajské servery.
Ruský prezident Vladimir Putin 30. září vyhlásil anexi čtyř Ruskem okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Výsledky pseudoreferend, o které se Kreml opírá, nicméně neuznává ani Ukrajina, ani Západ.
Jen několik hodin po ceremonii v Moskvě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že jeho země podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance. K připojení k NATO potřebuje Ukrajina souhlas všech 30 členských států.
Admission of Ukraine to NATO can lead to third world war, Russia warns https://t.co/qVzdlxRPg5
— EURACTIV (@EURACTIV) October 13, 2022
Prezidenti České republiky, Slovenska, Polska, Rumunska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Černé Hory a Severní Makedonie ve společném prohlášení uvedli, že „pevně stojí za“ rozhodnutím NATO přijatým na summitu v Bukurešti v roce 2008 o vyhlídkách Ukrajiny na členství v Severoatlantické alianci. Tehdy se spojenci zavázali, že Ukrajina a Gruzie se nakonec stanou členy NATO, aniž by stanovili časový plán pro přistoupení.
„Kyjev si je dobře vědom, že takový krok by znamenal zaručenou eskalaci do třetí světové války,“ citovala agentura TASS Alexandra Venediktova. „Zřejmě s tím počítají, (chtějí) vytvořit informační šum a znovu na sebe upozornit,“ prohlásil dle serveru Euractiv.
Náměstek generálního tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaje Patruševa, mocného Putinova mocného spojence, také řekl, že žádost Ukrajiny považuje za propagandu. Podle jeho slov Západ chápe důsledky případného ukrajinského členství v NATO. „Sebevražedný charakter takového kroku chápou i sami členové NATO,“ poznamenal dle Reuters Venediktov.
Zároveň zopakoval ruský postoj, že Západ svou pomocí Ukrajině naznačil, že „je přímým účastníkem konfliktu“.
Jaderný konflikt by ovlivnil celý svět, připomněl Venediktov
Ruský prezident v minulosti opakovaně kritizoval Spojené státy za to, že řídily expanzi NATO na východ. Zejména v případě postsovětských republik, jako je Ukrajina a Gruzie, které Rusko považuje za součást své vlastní sféry vlivu.
Putin 21. září varoval Západ, že neblafuje, když říká, že je „připraven použít všechny dostupné prostředky“ v případě, že by byla ohrožena územní celistvost Ruska.
„Musíme si pamatovat, že jaderný konflikt ovlivní absolutně celý svět. Nejen Rusko a kolektivní Západ, ale každou zemi na této planetě,“ řekl Venediktov. „Následky by byly katastrofální pro celé lidstvo,“ uzavřel.
Americký prezident Joe Biden prohlásil, že svět čelí největšímu riziku jaderné zkázy od kubánské krize v roce 1962. NATO se zatím drží plánu příští týden uskutečnit pravidelné cvičení sil jaderného odstrašení nazvané „Steadfast Noon“.
Rusko a Spojené státy jsou zdaleka největší jaderné mocnosti. Podle agentury Reuters ovládají asi 90 procent všech jaderných hlavic na světě.