Příbuzný první dámy Brigitte Macronové byl v úterý napaden a zbit před rodinným obchodem s čokoládou při zjevně politicky motivovaném útoku. Informoval o tom server BBC, France 24 a další.
Jean-Baptiste Trogneux byl napaden v pondělí večer, když se vracel do svého bytu nad proslulou čokoládovnou Trogneux v Amiens v severní Francii. Třicetiletý muž byl obklopen protivládními demonstranty, kteří uráželi „prezidenta, jeho manželku a naši rodinu“. Poté ho fyzicky napadli, řekl v úterý agentuře AFP otec oběti Jean-Alexandre Trogneux.
„Překročili hranici. Jsem ohromen,“ řekl Trogneux později kanálu BFM. Jeho syn má podle France 24 několik zlomených žeber, zranění hlavy a zranění ruky. Čeká ho vyšetření kvůli riziku poranění mozku.
French first lady Brigitte Macron condemns politically motivated attack on relative https://t.co/DY8uxhq5JW
— euronews (@euronews) May 16, 2023
Jean-Alexandre Trogneux řekl deníku Courrier Picard, že nechápe, proč se jeho rodinný podnik stal terčem.
„Emmanuel Macron nemá s naším byznysem nic společného,“ řekl. „Nechápu všechny ty lidi, kteří nás stále obtěžují. Někteří z nich dokonce vyzývají k bojkotu našich obchodů a produktů,“ řekl listu.
Útok zastavili sousedé
Brigitte Macronová vydala vzácné prohlášení, v němž odsoudila „zbabělost, hloupost a násilí“ tohoto útoku, zatímco prezident Emmanuel Macron jej označil za „nepřijatelné“. „Jsem v naprosté solidaritě se svou rodinou a od včerejší 23:00 jsem s nimi neustále v kontaktu,“ dodala Brigitte Macronová.
Místní policie uvedla, že zatkla osm lidí. K útoku došlo po protestech v centru města během televizního rozhovoru prezidenta Emmanuela Macrona v pondělí večer. Útočníci z místa utekli poté, co zasáhli sousedé, aby útok zastavili, píše BBC.
Rodina Brigitte Macronové již šest generací provozuje čokoládovnu Jean Trogneux v centru jejího rodného města Amiens. Specializuje se na místní pochoutku z mandlí známou jako Amiens Macaron.
Politici ze všech stran vyjádřili soustrast první dámě, 70leté bývalé učitelce, a útok odsoudili. Předseda Republikánské strany Eric Ciotti útok odsoudil a vyzval k potrestání útočníků. „Ano demokratické diskusi, ne násilí a teroru,“ napsal na Twitteru.
Násilí na politicích přibývá
Prezident Emanuel Macron letos rozpoutal největší demonstrace za generaci kvůli reformám penzijního systému. Mezi zásadní změny patří zvýšení důchodového věku z 62 na 64 let ještě během letošního roku.
Opakované střety během protestů, stejně jako útoky na úřady místních a celostátních volených zastupitelů, vyvolaly debatu o tom, zda země čelí vzestupu krajně pravicového a krajně levicového politického násilí.
Minulý týden starosta jedné vesnice na západě Francie rozvířil debatu tím, že oznámil svou rezignaci po domnělém žhářském útoku na jeho dům. Yannick Morez z vesnice Saint Brevin byl opakovaně terčem krajně pravicových aktivistů kvůli jeho podpoře místního centra pro uprchlíky.
Macron během svého projevu vyzval kolegy politiky, aby zmírnili své projevy. Narážel tak na snahy ospravedlnit vandalismus během nedávných protestů jako legitimní projevy veřejného hněvu proti jeho důchodovým reformám.
„Žádná forma násilí není ospravedlnitelná, protože verbální násilí vede k fyzickému násilí a násilí proti předmětům vede k násilí na lidech,“ řekl v Reykjavíku.
Statistiky ministerstva vnitra ukázaly, že v roce 2022, kdy se v zemi konaly parlamentní a prezidentské volby, vzrostl počet hlášených případů fyzického nebo verbálního násilí proti zákonodárcům meziročně o 32 procent.