ZprávyPři zemětřesení v Indonésii zahynulo více než 250 lidí, včetně velkého počtu...

Při zemětřesení v Indonésii zahynulo více než 250 lidí, včetně velkého počtu dětí

Při pondělním zemětřesení na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 268 lidí. O život přišlo mnoho dětí, které byly v době neštěstí ve škole. Dalších 151 osob se stále pohřešuje, uvedli v úterý představitelé úřadů pro zvládání katastrof, zatímco záchranáři pátrali v troskách zničených budov po přeživších. O následcích zemětřesení informovaly agentura Reuters a stanice CNN.

Mělké zemětřesení o síle 5,6 stupně Richterovy škály udeřilo v nejlidnatější indonéské provincii Západní Jáva v pondělí odpoledne. Otřesy způsobily značné škody ve městě Cianjur, asi 75 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Jakarty. Nejméně jednu vesnici zasáhl sesuv půdy.

Šéf agentury pro zmírňování následků katastrof novinářům sdělil, že více než tisíc lidí utrpělo zranění a 58 tisíc obyvatel bylo vysídleno.

Práci záchranářům komplikovaly sesuvy půdy a nerovný terén, uvedl v úterý Henri Alfiandi, šéf pátrací a záchranné agentury Basarnas. „Problémem je, že postižená oblast je rozsáhlá… Navíc jsou v těchto vesnicích poškozené silnice,“ řekl dle Reuters Alfiandi. Podle jeho slov je mezi oběťmi mnoho dětí, které byly v době zemětřesení ve škole.

Silná zemětřesení o síle 6 nebo 7 stupňů jsou v Indonésii poměrně častá, a to zejména u pobřeží, kde probíhají zlomové linie. Pondělní přírodní katastrofa o nižší síle však měla tragické následky, neboť udeřila na pevnině v poměrně malé hloubce.

Cianjur se potýká s přívalem zraněných

Podle indonéských úřadů řada lidí zahynula při zřícení špatně postavených budov. Prezident Joko Widodo pak v této souvislosti vyzval k obnově, která bude zahrnovat bydlení odolné proti zemětřesení.

V úterý také prezident zavítal do zasaženého Cianjuru, aby povzbudil záchranáře. Vláda podle jeho slov poskytne majitelům silně poškozených domů odškodnění až do výše přibližně 3 200 dolarů (76 tisíc korun), informoval server CNN.

Přeživší se přes noc shromáždili na parkovišti u nemocnice v Cianjuru. Někteří ze zraněných byli ošetřováni ve stanech, jiným byly podávány infuze na chodníku. Zdravotníci pacientům zašívali rány za svitu baterek.

„Všechno se pode mnou zhroutilo. Zůstala jsem zmáčknutá pod (svým) dítětem,“ řekla agentuře Reuters 48letá Cucu. „Dvě z mých dětí přežily, vykopala jsem je… Dvě další jsem přinesla sem. Jedno se stále pohřešuje,“ dodala plačící žena. „V areálu nemocnice leží spousta těl, je tu opravdu plno,“ dodala její příbuzná Hesti.

Indonéský meteorologický úřad BMKG varoval před nebezpečím sesuvů půdy, zejména v případě silných dešťů, přičemž během prvních dvou hodin po zemětřesení bylo zaznamenáno 25 následných otřesů.

Doporučujeme

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidí a 28 dalších zranil

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně devět lidí. Počet zraněných se zvýšil na 28 z původně hlášených 23, oznámily podle agentury AFP ukrajinské záchranné složky. V ukrajinské metropoli byly slyšet silné exploze. Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky balistickými raketami, proti nimž jsou účinné pouze některé systémy protivzdušné obrany, včetně amerických systémů Patriot, kterých se Ukrajině podle Kyjeva nedostává.

Nový Spider-Man překonal rekord Avengers ještě před prvním víkendem

Nový film s Tomem Hollandem se zapsal do historie ještě před skončením prvního víkendu v kinech. V severoamerických předpremiérách utržil 72 milionů dolarů a překonal dosavadní rekord snímku Avengers: Endgame.

Inflace v eurozóně znovu zrychlila. Energie zdražily o deset procent

Inflace v eurozóně se v červenci zvýšila na 2,9 procenta a už pátý měsíc překračuje dvouprocentní cíl Evropské centrální banky. Za zrychlením stojí především energie, jejichž ceny meziročně vzrostly o deset procent. Nová čísla mohou posílit tlak na další zvýšení úrokových sazeb.

Bio vejce mohou mít vyšší klimatickou stopu než vejce z klecových chovů

Ekologická vejce z volného chovu mohou mít podle nové studie až dvojnásobný dopad na klima než vejce od slepic chovaných v klecích. Výzkumníci však zároveň upozorňují, že výsledky nezachycují všechny dopady na životní prostředí ani novější vývoj v produkci vajec.

Denia začíná u reprezentace a chystá výrazné změny

Nový trenér české fotbalové reprezentace Santi Denia se oficiálně ujal funkce a hned při svém představení naznačil, jakým směrem chce národní tým vést. Španělský kouč plánuje obnovu kádru, chce poznat české prostředí a co nejrychleji se pustit do práce. Součástí jeho plánů je také snaha přesvědčit Patrika Schicka k návratu do reprezentace.

V Alžírsku se zřítil do rokle autobus, nejméně 25 lidí zahynulo a 44 je zraněno

Nejméně 25 lidí zahynulo, když se dnes v Alžírsku zřítil do rokle autobus. Dalších 44 osob je zraněných, oznámily místní úřady, které dříve informovaly o 20 mrtvých a 38 zraněných. I po zveřejnění nového počtu mrtvých úřady varují, že nemusí jít o konečnou bilanci. Nehoda se stala ráno v oblasti Búmirdís asi 50 kilometrů od hlavního města Alžíru, uvedla agentura AFP.

Babiš má situaci v Ceutě za skandál španělské vlády, žádá uzavření Schengenu

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Řekl to ve vyjádření pro novináře, které ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Vodička. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) dnes na tiskové konferenci k budoucnosti zahraničních center řekl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Ten umožňuje volný pohyb osob mezi evropskými státy bez provádění stálých hraničních kontrol na vnitřních hranicích.

Na řadě měřicích stanic v Německu padly ve čtvrtek teplotní rekordy

Na řadě německých měřicích stanic padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Meteorologové na mnoha místech na jihu a ve střední části země naměřili přes 40 stupňů Celsia. Celoněmecký teplotní rekord zaznamenaný na konci června ale pokořen nebyl, informovala agentura DPA. Dnes se v celém Německu ochladí.

Ceny ropy klesají. Obavy z omezení dodávek ropy v Hormuzském průlivu zatím polevily

Ceny ropy v pátek pokračovaly v poklesu poté, co se začala obnovovat lodní doprava v Hormuzském průlivu. Trhy tak částečně zmírnily obavy z výpadků dodávek, které v předchozích dnech podpořily prudký růst cen po obnovení bojů mezi Spojenými státy a Íránem.

Počet migrantů z Maroka, kteří se dostali do španělské Ceuty, vzrostl podle úřadů na 49.000

Od čtvrtka přišlo do španělského města Ceuta na severu afrického kontinentu ze sousedního Maroka v nekontrolovaném proudu lidí na 49.000 migrantů. S odkazem na odhad španělského ministerstva vnitra to dnes uvedla agentura Reuters. Při snaze přeplavat námořní hranici se 19 migrantů utopilo. Chaotické snahy o překonání hranice mezi Marokem a španělskou exklávou pokračují i dnes, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice. Někteří lidé však začali odcházet. Do Ceuty dnes míří premiér Pedro Sánchez.

Otec školního střelce v Georgii dostal patnáct let vězení. Soud uznal, že masové vraždě nezabránil, ač mohl

Otec šestnáctiletého střelce Colta Graye, který loni zabil čtyři lidi na střední škole v americkém státě Georgie, byl odsouzen k 15 letům vězení. Soud dospěl k závěru, že svým jednáním umožnil tragédii, přestože sám nikoho nezastřelil.

Írán tvrdí, že provedl dronový útok na americké cíle v Kuvajtu

Íránská armáda dnes oznámila, že v odvetě za americké údery proti Íránu provedla dronový útok na americké vojenské cíle v Kuvajtu. Informovala o tom agentura AFP. Oblastní velitelství amerických sil CENTCOM tvrzení Teheránu dosud nekomentovalo.

Rajčata postříkaná kyanidem otrávila v Keni patnáct slonů

Za úhynem 15 slonů v okolí keňského národního parku Amboseli stojí otrava kyanidem. Naznačují to průběžné výsledky vyšetřování. Podle Keňské správy ochrany přírody (KWS) zvířata pravděpodobně pozřela pesticidy používané na okolních rajčatových farmách.

Ukrajina zasáhla další logistické centrum Wildberries a rafinerii ve Volgogradu

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil požár v komplexu energetického průmyslu a skladech ve Volgogradu. Podle agentury Reuters to uvedl gubernátor ruské Volgogradské oblasti Andrej Bočarov, podrobnosti týkající se zasažených objektů nesdělil. V regionu se nachází rafinerie ropné společnosti Lukoil. Útoky podle Bočarova zranily pět lidí.

Itálie žádá o uzavření Shengenu se Španělskem. Migrační krize v Cautě vyvolala diplomatické napětí

Příliv migrantů do španělské enklávy Ceuta vyvolal ostrou reakci italské vlády. Nejvyšší italští představitelé vyzvali k pozastavení fungování schengenského prostoru se Španělskem, zatímco Madrid oznámil nasazení armády do oblasti a Evropská komise (EK) nabídla pomoc prostřednictvím agentury Frontex.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama