Při džihádistickém útoku na školu na západě Ugandy zahynulo nejméně 41 lidí, včetně 38 studentů, píše agentura AP s odvoláním na místního starostu. Původně policie informovala o 25 obětech. Podle ugandské armády ozbrojenci také několik lidí, zejména dívek, unesli.
Útok se odehrál v pátek ve střední škole ve městě Mpondwe zhruba dva kilometry od hranice s Kongem. Ozbrojenci napojení na takzvaný Islámský stát zde zapálili internát. „Dosud bylo ve škole nalezeno 25 těl, která byla převezena do nemocnice (ve městě) Bwera. V nemocnici je také osm zraněných, kteří zůstávají v kritickém stavu,“ uvedla původně na twitteru policie.
BREAKING: At least 41 people have been killed in a suspected rebel attack on school in Uganda.
— Sky News (@SkyNews) June 17, 2023
The local Mayor says 38 students are among those who have died.https://t.co/4yeS89YSyZ
📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/4hPe5S8nhD
Starosta města Selevest Mapoze ale podle agentury AP později uvedl, že bylo nalezeno 41 těl, včetně 38 zabitých studentů. Místní představitel Joe Walusimbi řekl, že jim bylo 16 a více let.
Někteří chlapci byli podle generálmajora Dicka Oluma upáleni nebo rozsekáni na kusy. Některá těla jsou natolik ohořelá, že k jejich identifikaci bude nutné provést testy DNA. Další studenty, zejména dívky, útočníci unesli.
Ozbrojenci podle informací zpravodajského webu BBC studentům zapálili matrace a předpokládá se, že v oblasti odpálili také bomby. Kromě toho z internátu ukradli jídlo.
„Naše síly pronásledují nepřítele, aby zachránily unesené a tuto skupinu zničily,“ uvedl na twitteru mluvčí ugandských ozbrojených sil Felix Kulayigye. Útočníci z místa činu utekli směrem do Konga.
Za útokem podle ugandských činitelů stojí Sjednocené demokratické síly (ADF), což je islamistická skupina, která už několik desetiletí působí na východě Konga a proniká také do Ugandy. V červnu 1998 bylo při útoku ADF na nedaleko hranic s Kongem upáleno 80 studentů a více než 100 studentů bylo uneseno. ADF vznikla ve východní Ugandě v 90. letech a postavila se proti dlouholetému prezidentovi Yowerimu Musevenimu, jehož vinila z perzekvování muslimů. Po porážce ugandskou armádou v roce 2001 se přesunula do konžské provincie Severní Kivu. Hlavní zakladatel skupiny Jamil Makulu byl v roce 2015 zatčen v Tanzanii a je nyní v ugandském vězení.
V březnu při útoku připisovaném ADF zahynulo v Kongu nejméně 20 lidí. V roce 2021 se Uganda v Kongu zapojila do společné operace zaměřené proti ADF.