Američtí zdravotníci vyšetřují smrt tříleté venezuelské holčičky, která cestovala s rodiči v autobuse s žadateli o azyl z Texasu do Chicaga. Informuje o tom BBC, AP News a další servery.
Tisíce migrantů byly v rámci kontroverzního programu poslány z Texasu do amerických měst ovládaných Demokraty. Program se jmenuje „operace Lone Star“ a toto je první úmrtí od doby, co jej texaský republikánský guvernér Greg Abbott vyhlásil.
Operation Lone Star: Girl, 3, dies on Texas migrant bus https://t.co/kMRVR5eP03
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 13, 2023
Dívka byla převezena do nemocnice v jižním Illinois a ve čtvrtek prohlášena za mrtvou. Texaské úřady její smrt v pátek potvrdily, ale další podrobnosti nesdělily.
Autobus vyjel z města Brownsville na hranici s Mexikem. Než opustil stát, byla cestujícím změřena teplota a byli dotázáni, zda nemají nějaké zdravotní potíže, uvedli texaští úředníci. Také doplnili, že když se zdálo, že se dívčin zdravotní stav zřejmě zhoršuje, autobus „zastavil a bezpečnostní personál na palubě zavolal 911“.
Úředníci z texaského oddělení pro řešení mimořádných událostí uvedli, že „každá ztráta života je tragédií“, píše BBC.
Americký poslanec Henry Cuellar, demokrat, jehož obvod zahrnuje texaskou hranici, v pátek večer uvedl, že nebyl o podrobnostech úmrtí dítěte informován. Přesto Abbotta kritizoval a uvedl, že guvernér by měl v otázce bezpečnosti hranic více spolupracovat s federální vládou.
„Nemůžete používat migranty jako politické pěšáky na šachovnici. Stále musíte být zodpovědní za to, že se o ně postaráte, zejména pokud převážíte děti,“ řekl Cullear podle AP News.
Republikánský naschvál Bidenovi
Kromě Chicaga vyslal Texas autobusy také do Washingtonu, New Yorku, Filadelfie, Denveru a Los Angeles. Ve čtvrtek Abbott zmínil operaci na Twitteru. „Budeme pokračovat v autobusové dopravě migrantů do měst, dokud Biden nebude dělat svou práci a nezajistí hranice,“ napsal.
V rámci opatření migranti podepisují souhlasné prohlášení o zřeknutí se práva a souhlasí s destinacemi, kam mají namířeno. Texaské úřady tvrdí, že autobusy jsou zásobeny jídlem a vodou a že migranti mohou vystoupit dříve na zastávkách před cílovým městem.
Starostka Los Angeles Karen Bassová označila autobusy za „opovrženíhodný Abbottův kousek“. V červnu bylo ve městě vysazeno 42 lidí včetně několika dětí. Guvernér Abbott poslal od loňského roku v rámci kontroverzního programu do měst ovládaných demokraty více než 30 000 migrantů.
Minulý měsíc zažalovalo americké ministerstvo spravedlnosti texaského guvernéra za to, že odmítl odstranit plovoucí bariéru umístěnou na řece Rio Grande. Jejím cílem bylo zabránit migrantům ve vstupu do USA z Mexika.
Nejnovější tragédie přišla několik týdnů poté, co na místě, kde americká pohraniční stráž v Texasu hlídala hranice, zemřela osmiletá dívka.
Uprchlická krize ve Venezuele je druhou největší na světě. Od roku 2015 opustilo Venezuelu kvůli politickým a ekonomickým problémům země více než sedm milionů lidí.