ZprávyPrezident Tanzánie zemřel. Na covid nikdy nevěřil

Prezident Tanzánie zemřel. Na covid nikdy nevěřil

Tanzanijský prezident John Magufuli se už více než dva týdny neobjevil na veřejnosti. Objevily se informace, že je v kritickém stavu v nemocnici s covidem-19. Tanzanijská policie dokonce zatkla několik lidí, kteří tyto informace sdíleli. Ve středu večer vláda oznámila, že zemřel, informuje BBC.

S velkou lítostí vám oznamuji, že dnes jsme ztratili našeho statečného lídra, prezidenta Tanzanijské republiky, Johna Pombe Magufuliho,“ oznámila ve středu večer na státní televizi viceprezidentka Samia Suluhu Hassan dvou týdnech spekulací a nejasností. Podle ústavy po něm nyní převezme prezidentskou funkci a zůstane v ní do konce jeho pětiletého mandátu. Řekla také, že bude na dva týdny vyhlášen státní smutek.

Podle posledních zpráv zemřel na selhání srdce, ale v zemi se spekulovalo, že se nakazil koronavirem. Domněnky, které se nepotvrdily, šířila opozice. Podle místních médií došlo v různých částech země k zadržení čtyřech lidí, kteří na internetu šířili spekulace o prezidentově nemoci. Tanzanijští ministři vnitra i spravedlnosti hrozili žalářem všem, kteří by tyto „pomluvy“ dále sdíleli.

Magufuli koronavirovou nákazu vždy silně bagatelizoval. Odmítal testování na covid-19 i očkování. Když pandemie propukla, prohlásil, že nechal na přítomnost SARS-Cov2 otestovat kozy, ovce a dokonce i tropické ovoce, a výsledky vyšly jako pozitivní. Doporučil lidem, aby se z nemoci uzdravili modlitbami a bylinkovou léčbou.

Jednašedesátiletý prezident se na veřejnosti neobjevil od 27. února. Už minulý týden se objevily zvěsti, že Magufuli byl hospitalizovaný s velmi těžkým průběhem covidu-19 a je v kritickém stavu. Podle opozičních politiků byl dokonce lídr africké republiky převezen do nemocnice v Keni.

Je zdravý, tvrdila vláda do poslední chvíle

Tundu Lissu, lídr tanzanijské opozice, řekl, že podle jeho zdrojů se prezident léčí s koronavirem v Keni, měl také utrpět infarkt. Jeho výroky sice vládní představitelé vyvrátili, agentura AP News ale citovala jiný dobře informovaný zdroj ze špiček tanzanijské politiky, že prezident je opravdu vážně nemocný. Tanzanijská vláda ale tvrdošíjně trvala na tom, že prezident je v pořádku. „Je zdravý a tvrdě pracuje,“ řekl před několika dny premiér Kassim Majaliwa. Ten údajně s prezidentem mluvil v pátek po telefonu. „Říkám to proto, abych dal Tanzanijcům naději, že náš prezident je v pořádku. Kdyby byl vážně nemocný, přece bych s ním netelefonoval. Řekl, abych všem vyřídil jeho pozdravy,“ dodal premiér podle serveru Al Jazeera.

Viceprezidentka Samia Suluhu Hassan se v pondělí obrátila na Tanzanijce, aby nenaslouchali pomluvám. Vyzvala je ale také k jednotě. „Je běžné, že někdo onemocní, má třeba chřipku nebo horečku…nyní je čas na to, aby se občané spojili v modlitbách,“ uvedla, aniž by upřesnila, o kom vlastně mluví.

Opoziční strana Chadema před dvěma dni vyzvala vládu, aby řekla pravdu o tom, kde se prezident nachází. „Chceme, aby vláda veřejnosti řekla, kde je prezident a v jakém je stavu,“ řekl předseda strany John Mnyika.

Tanzanie už od května 2020 vykazuje denně nula případů covidu-19, v červnu prezident vyhlásil, že země je oficiálně bez koronaviru. O nákaze se v zemi téměř nesmí mluvit. Podle WHO se ale i tak v Tanzanii koronavirus šíří.

Doporučujeme

Moskva hlásí noční sestřelení 286 ukrajinských dronů, Kyjev 111 ruských strojů

Ruská protivzdušná obrana v noci zlikvidovala 286 ukrajinských dronů, oznámilo dnes na platformě Telegram ministerstvo obrany v Moskvě. Ukrajinské letectvo informovalo o zneškodnění 111 ruských bezpilotních letounů ze 139 strojů, které Rusko na Ukrajinu podle něj vyslalo v úterý večer a v noci na dnešek. Ruské regionální úřady přitom hlásí škody v podnicích v Krasnodarském kraji, Jaroslavské oblasti a v závodě na zpracování plynu v Astrachaňské oblasti.

Válka s Íránem už USA vyšla na 29 miliard dolarů

Válka s Íránem vyjde Spojené státy draho. Zatím stála USA 29 miliard dolarů (zhruba 600 miliard korun). Její konec je přitom v nedohlednu kvůli sporným otázkám ohledně íránského jaderného programu a Hormuzského průlivu. Ceny ropy tak pravděpodobně v nadcházejících týdnech setrvají nad 100 dolary za barel, predikuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Novým šéfem amerického imigračního úřadu ICE se stane Venturella

Novým úřadujícím ředitelem amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE) se stane jeho dlouholetý představitel David Venturella, který v minulosti pracoval pro soukromou vězeňskou společnost. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa to oznámila v úterý. Rozhodnutí přichází v době, kdy se ministerstvo vnitřní bezpečnosti snaží utlumit intenzivní pozornost médií vyvolanou mimo jiné protiimigračními zásahy v Minneapolisu, kde imigrační agenti v lednu zastřelili dva Američany. Píše o tom deník The New York Times (NYT).

Trump zahájí třídenní návštěvu Číny, jednat bude o Íránu a obchodním příměří

Americký prezident Donald Trump přijede dnes večer do Číny, návštěva Pekingu potrvá tři dny. Očekává se, že šéf Bílého domu bude tlačit na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ohledně ukončení čínské podpory Íránu. Dále se předpokládá, že se Trump bude snažit o zmírnění obchodního napětí mezi oběma zeměmi. K Trumpovi se podle stanice BBC připojí také 17 šéfů významných amerických podniků. Půjde o první cestu hlavy Spojených států do Číny od roku 2017.

Jsme svobodní. Venezuela odmítá stát se 51. státem USA

Nemáme v plánu stát se 51. státem USA, uvedla úřadující venezuelská prezidentka Delcy Rodríguez poté, co její americký protějšek Donald Trump znovu naznačil, že by se jeho administrativa mohla pokusit jihoamerickou zemi anektovat.

Rubio doprovází Trumpa do Číny, i když je na jejím sankčním seznamu

Americký ministr zahraničí Marco Rubio doprovází prezidenta Donalda Trumpa na cestě do Pekingu navzdory tomu, že na něj Čína v minulosti uvalila sankce. Čínské úřady tento problém vyřešily změnou přepisu jeho jména, uvedla agentura AFP.

Saúdská Arábie tajně zaútočila na Írán

Saúdská Arábie podnikla během války na Blízkém východě několik neveřejných úderů na území Íránu. Šlo o odvetu za útoky, které zasáhly saúdské království. Rijád tím poprvé přímo vojensky zasáhl proti svému hlavnímu regionálnímu rivalovi na jeho vlastním území.

Nový Zéland změní klimatický zákon, který zastaví žaloby proti firmám

Novozélandská vláda chce upravit klimatický zákon tak, aby firmy nečelily občanským žalobám za škody spojené se změnou klimatu. Zásah se dotkne i přelomového sporu aktivisty Mike Smitha proti velkým producentům emisí. Kritici mluví o ochraně korporací, vláda naopak tvrdí, že brání ekonomickou jistotu.

Írán si upevňuje kontrolu nad Hormuzským průlivem

Irák a Pákistán si u Íránu zajistily průjezd tankerů s ropou a zkapalněným zemním plynem Perským zálivem. Dohody ukazují, jak silnou páku má Teherán nad jednou z nejdůležitějších energetických tras světa. Krize kolem Hormuzského průlivu už zvedá ceny ropy i LNG a tvrdě dopadá hlavně na asijské ekonomiky.

Král Karel oslavil 50 let od založení The King’s Trust

Charitativní organizace založená králem Karlem na podporu mladých lidí slaví 50 let od svého vzniku. Výroční večer v londýnské Royal Albert Hall spojil členy královské rodiny, známé osobnosti i lidi, kterým projekt během let pomohl změnit život.

České hokejistky převezme Američan Brian Idalski

Česká ženská hokejová reprezentace vstupuje do nové éry. Národní tým po čtyřech letech opouští kanadská trenérka Carla MacLeod a její místo zaujme Američan Brian Idalski. Vedení svazu oznámilo změnu v úterý po rozhodnutí výkonného výboru. Idalski naposledy vedl Vancouver v profesionální ženské soutěži PWHL.

Texas žaluje Netflix za to, že bez souhlasu sbírá data uživatelů včetně dětí

Společnost Netflix čelí v Texasu žalobě, kterou podal generální prokurátor Ken Paxton. Ten viní streamovací společnost z neoprávněného sběru dat o dětech i dospělých a používání „návykových“ prvků, které mají uživatele udržet co nejdéle na platformě.

Americký Senát chystá velkou regulaci kryptoměn

Americký Senát tento týden řeší návrh zákona CLARITY Act, který má poprvé jasně nastavit pravidla pro trh s kryptoměnami a digitálními aktivy.

Zelenskyj není předmětem vyšetřování, řekl šéf ukrajinské protikorupční agentury

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj momentálně není předmětem žádného vyšetřování Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU), řekl dnes podle médií šéf této agentury Semen Kryvonos. Učinil tak poté, co úřady v pondělí sdělily bývalému vlivnému šéfovi Zelenského prezidentské kanceláře Andriji Jermakovi, že jej podezírají z praní špinavých peněz.

Těžba písku se stává globálním ekologickým problémem

Písek patří k nejvíce využívaným surovinám na planetě. Používá se při výrobě betonu, skla nebo při rozsáhlých stavebních projektech. Jeho těžba ale v mnoha částech světa začíná vytvářet vážné ekologické problémy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama