Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Prezident Burkiny Faso byl údajně zadržen vzbouřenci, u jeho domu se střílelo

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vzbouření vojáci v Burkina Fasu drží prezidenta země Rocha Marka Christiana Kaborého ve vojenském táboře. U prezidentovy rezidence zaznamenali obyvatelé žijící v okolí přes noc těžkou palbu. V neděli se vzbouření vojáci v metropoli Ouagadougou zmocnili vojenské základny. Vláda tehdy popřela, že by se armáda ujala moci v zemi.

  Dnes ráno svědci poblíž prezidentova sídla viděli několik pancéřových vozů prezidentova vozového parku proděravěných kulkami, popsala agentura Reuters. Několik lidí z okolí prezidentovy rezidence agentuře AP řeklo, že kromě střelby bylo v noci slyšet i vrtulníky vznášející se nad oblastí.

  Vojáci v kuklách dnes v hlavním městě zaujali pozice před sídlem státní televize, informoval novinář agentury AFP. Zatím není ale jasné, zda jde o vzbouřence, kteří se plánují televize zmocnit, nebo o vojáky loajální vládě.

  V sobotu se v hlavním městě Ouagadougou konala demonstrace, jejíž účastníci vyzývali prezidenta Kaborého k rezignaci. Prezident čelí od znovuzvolení v roce 2020 kritice, že si nedokáže poradit s islámským extremismem v zemi. Koncem loňského roku Kaboré odvolal premiéra a vyměnil většinu ministrů, volání po jeho demisi ale neustalo.

  V neděli bezpečnostní složky použily slzný plyn, aby rozehnaly dav lidí, kteří vyšli do ulic na podporu vojáků. Demonstranti podle AP zpustošili sídlo prezidentovy strany. Prezident následně vyhlásil v celé zemi noční zákaz vycházení.

  Ministr obrany Barthélémy Simporé připustil, že nepokoje zasáhly kasárna v hlavním městě i mimo něj. V neděli však ještě popíral zprávy o zatčení prezidenta.

  Mluvčí vzbouřenců uvedl, že jejich požadavkem je, aby armáda obdržela „adekvátní“ prostředky a výcvik na boj s islamistickými radikály, kteří jsou napojeni na teroristické skupiny Al-Káida a Islámský stát. Dalším požadavkem je podle mluvčího rezignace velitelů armády a zpravodajských služeb.

  AP píše, že kdysi klidná západoafrická země Burkina Faso v poslední době zažívá vlnu útoků ozbrojenců napojených na Al-Káidu a Islámský stát. V minulých letech si boje vyžádaly stovky obětí a z domovů kvůli nim odešlo 1,5 milionu lidí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS