-7.3 C
Czech
Pátek 20. února 2026
Protext ČTKPřeshraniční nákup zelené elektřiny je realita

Přeshraniční nákup zelené elektřiny je realita

Praha 20. června 2024 (PROTEXT) – T-Mobile Czech Republic, Slovak Telekom a CE Colo podepsaly se společností Rezolv Energy přeshraniční smlouvy o virtuálním nákupu

Společnost Deutsche Telekom nakoupí 100 GWh čisté energie ročně po dobu 12 let

První přeshraniční smlouvy podepsané českými a slovenskými společnostmi umožní výstavbu jedné z největších větrných elektráren v Evropě

T-Mobile Czech Republic, Slovak Telekom a CE Colo Czech Republic, které jsou součástí skupiny Deutsche Telekom, podepsaly smlouvy o přeshraničním virtuálním nákupu elektřiny (VPPA) se společností Rezolv Energy, výrobcem energie z obnovitelných zdrojů se sídlem v Praze. Elektřina bude pocházet z 461 MW větrné elektrárny „VIFOR“, kterou staví společnosti Rezolv a Low Carbon v Rumunsku, přičemž tyto VPPA smlouvy umožňují výstavbu první fáze projektu. Ve druhé fázi bude pro firemní odběratele k dispozici dalších 700 GWh ročně.

Tři společnosti budou nakupovat 100 GWh čisté energie ročně po dobu 12 let. T-Mobile Czech Republic si zajistil 50 GWh ročně, Slovak Telekom 40 GWh ročně a CE Colo Czech Republic 10 GWh ročně.

Významný milník v oblasti obnovitelných zdrojů energie

V regionu střední a jihovýchodní Evropy představují VPPA smlouvy významný posun. Drtivá většina PPA smluv dosud spočívala ve fyzických dohodách, které vyžadovaly, aby kupující a výrobce byli ve stejné nebo sousední zemi s propojenými sítěmi. Naproti tomu VPPA smlouva je finanční dohoda, kdy kupující obdrží certifikáty ověřující, že energie dodávaná do sítě pochází z konkrétního obnovitelného zdroje.

O větrné farmě VIFOR

Po uvedení do provozu bude VIFOR jednou z největších větrných elektráren na pevnině v Evropě, která bude stát na ploše 2869 hektarů ve východní části Rumunska. Díky blízkosti Karpat a výjimečným povětrnostním podmínkám bude projekt vyrábět dostatek čisté energie pro více než 270.000 domácností a zabrání vzniku přibližně 540.000 tun CO2 ročně. V 1. fázi Rezolv Energy instaluje výkon 192 MW a ve 2. fázi plánuje rozšíření na 461 MW. Výstavba bude dokončena za 18 měsíců a VIFOR bude uveden do provozu před koncem roku 2025.

V regionu, který je historicky závislý na fosilních palivech pro většinu svých energetických potřeb, přináší nahrazení fosilní výroby obnovitelnými zdroji energie maximální možné snížení emisí. Projekt proto bude hrát klíčovou roli v energetické transformaci regionu a pomůže Rumunsku při plnění klimatických cílů. Projekt přitom splňuje nejvyšší mezinárodní standardy udržitelnosti.

Pavel Hadrbolec, finanční ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom, řekl: „Pro nás jako lídra v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie znamená tento projekt další reálný krok na cestě k dekarbonizaci. Dohoda nám také přináší relevantní diverzifikaci rizik ve strategii nákupu energií a zajištění ceny energií.“

Alastair Hammond, generální ředitel společnosti Rezolv Energy, řekl: „První přeshraniční virtuální PPA smlouvy uzavřené českými a slovenskými společnostmi mohou fungovat jako signál pro naše další podniky. Společnosti nemusejí čekat na nové kapacity obnovitelných zdrojů energie na domácím trhu. Nám tyto dohody umožní realizaci první fáze projektu, ale v druhé fázi zpřístupní dokonce dalších 700 GWh ročně. Už nyní jsme tedy připraveni uspokojit rozsáhlou poptávku podniků po zelené elektřině.“

Společnost Rezolv Energy byla založena před 18 měsíci společností Actis, předním světovým investorem do udržitelné infrastruktury, a v jihovýchodní Evropě už připravuje výstavbu více než 2 GW čisté energie. Kromě větrné farmy VIFOR k dalším projektům patří Dama Solar projekt v západním Rumunsku, který bude s 1 044 MW největší solární elektrárnou v Evropě, 600MW větrné farmy Dunarea East & West v rumunské Constanțě a 229MW solární projekt St. George v severovýchodním Bulharsku.

 

Zdroj: Lomond Corporate Relations

 

 

Reklama

Doporučujeme

Trump pochválil Macinku za střet s Hillary Clinton během debaty v Mnichově

Americký prezident Donald Trump pochválil českého ministra zahraničí Petra Macinku za jeho střet s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Macinka podle šéfa Bílého domu v panelové debatě odvedl skvělou práci. Trump to napsal v příspěvku na sociální síti Truth Social, kde rovněž zveřejnil záznam části debaty, ve kterém Macinka říká, že nesouhlasí s tím, co označil za genderovou revoluci a klimatický alarmismus. Do řeči mu přitom skáče Clintonová, aby vyjádřila nesouhlas.

EET 2.0 se vrací, gastro láká nižší DPH na nealko

Ministerstvo financí chystá návrat elektronické evidence tržeb v nové verzi EET 2.0 a zároveň chce snížit DPH na nealkoholické nápoje podávané v restauracích. Zástupci gastronomických podniků i výrobců změny většinou vítají, nejvíc kvůli dani z nealka, zatímco EET berou spíš jako standardní součást provozu.

Výbuch plynu v domě v pákistánském Karáčí zabil nejméně 16 lidí, jsou i zranění

Nejméně 16 životů si dnes vyžádal výbuch plynu v bytovém domě v největším pákistánském městě Karáčí. Po zřícení části budovy bylo také zraněno několik dalších lidí, napsala s odvoláním na záchranáře a hasiče agentura AP. Podle agentury Reuters je mezi oběťmi nejméně sedm dětí.

Premiér Tusk vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili

Polský premiér Donald Tusk dnes vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili. Podle stanice TVN24 uvedl, že možnost vypuknutí ostrého konfliktu je velmi reálná a během příštích několika nebo několika desítek hodin už nemusí být evakuace možná. Stanice CNN píše, že armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí.

V Íránu odsoudili britský pár k deseti letům vězení za špionáž

Soud v Íránu uložil trest deseti let vězení britskému páru, který byl od ledna 2025 vězněn kvůli obvinění ze špionáže, píše agentura AFP s odvoláním na jeho rodinu. Íránské úřady Craiga a Lindsay Foremanovy, kteří cestovali na motocyklu kolem světa, obvinily ze sběru citlivých informací a spolupráce se západními rozvědkami, což dvojice odmítá. Britské ministerstvo zahraničí dnes rozsudek označilo za zcela neopodstatněný s tím, že vláda bude nadále usilovat o propuštění Foremanových.

Britská policie zadržela bratra krále Karla III. Andrewa, souvisí to s Epsteinem

Britská policie dnes zadržela králova bratra Andrewa Mountbattena-Windsora pro podezření ze zneužití pravomocí. Informovala o tom televize BBC s tím, že případ bratra krále Karla III. souvisí s kauzou zesnulého amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, podle obvinění poskytoval Epsteinovi důvěrné informace v době, kdy působil jako britský zmocněnec pro mezinárodní obchod. Mountbatten-Windsor vždy v případu s Epsteinem odmítal veškerá obvinění, poznamenala agentura Reuters.

Ceny ropy rostou kvůli hrozbě amerického úderu na Írán

Ceny ropy ve středu vzrostly o více než 4 procenta, čímž reagovaly na oznámení amerického viceprezidenta J. D. Vance, že Írán během rozhovorů o íránském jaderném programu v Ženevě ignoroval americké „červené linie", a že prezident Donald Trump si ponechá právo použít sílu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, varoval, že „nemáme mnoho času".

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.

Izrael nezničil Hamás, pouze ho oslabil

Izraelská armáda Hamás nezničila, ale oslabila. Po vstupu příměří v platnost loni v říjnu však začalo palestinské teroristické hnutí obnovovat kontrolu nad ztraceným územím. Likviduje ozbrojené konkurenční klany, veřejně popravuje kolaboranty s Izraelem a vybírá vysoké daně. Místní si stěžují na tvrdé represe.

Plastové lahve z Kanady ze 60. let vyplavilo moře na skotské Orkneje

Na pláži Howar Sands na skotském souostroví Orkneje se objevily plastové lahve ze 60. a 70. let. Podle všeho pocházejí z kanadského Newfoundlandu a Labradoru. Dobrovolníci je našli při pravidelném úklidu pobřeží.

Princ William otevřeně promluvil o duševním zdraví a mužských emocích

Princ William překvapil posluchače britského rádia upřímným rozhovorem o vlastním duševním zdraví. Otevřeně mluvil o emocích, mužských vzorech i o tom, proč je důležité naučit se porozumět sám sobě. Téma, které bývá často tabu, posunul do hlavního vysílacího času.

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama