3.7 C
Czech
Neděle 1. března 2026
ZprávyPřepočítání části hlasů potvrdilo vítězství Gruzínského snu, uvedla komise

Přepočítání části hlasů potvrdilo vítězství Gruzínského snu, uvedla komise

Přepočítání části hlasů ze sobotních gruzínských parlamentních voleb potvrdilo vítězství vládní strany Gruzínský sen, sdělila dnes ústřední volební komise agentuře AFP. Konečné počty se podle ní změnily mírně pouze na některých místech. Generální prokuratura uvedla, že vyšetřuje 47 případů podezření na porušení volebních pravidel. V hlasování podle oficiálních výsledků zvítězil Gruzínský sen, ale prezidentka Salome Zurabišviliová a opoziční strany výsledky zpochybnily a neuznaly je.

Ústřední volební komise oznámila přepočítávání části hlasů v úterý v pěti náhodně vybraných volebních místnostech v každém volebním okrsku. Podle AFP tento počet odpovídal zhruba 14 procentům hlasů. Přepočítání „nevedlo k významné změně dříve oznámených oficiálních výsledků“, řekl dnes agentuře úřad. „Konečné počty se jen mírně změnily v přibližně devíti procentech přepočítaných volebních místností,“ sdělila komise. Přesná čísla agentura neuvedla.

Hlava státu Zurabišviliová, která patří mezi kritiky Gruzínského snu, ohledně částečného přepočítávání hlasů podle agentury Reuters už dříve vyjádřila skepsi. Dodala, že od komise, která je pod kontrolou vládní strany, nic nečeká.

Podle oznámených výsledků získal v parlamentních volbách kolem 54 procent hlasů Gruzínský sen, který podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Opoziční koalice, které média označují obecně za prozápadní, získaly dohromady kolem 38 procent.

Opoziční strany podle AFP označily výsledky za zmanipulované ve prospěch Gruzínského snu a prohlásily, že do nového parlamentu nevstoupí. Zurabišviliová řekla, že Gruzie se stala obětí „ruské speciální operace“, a také ona hovořila o volebních podvodech. V pondělí večer proti výsledkům protestovaly v Tbilisi desetitisíce lidí.

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve odmítl kritiku od opozice a ve středu podle serveru Civil.ge uvedl, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické. Hovořil o možnosti interního vyšetřování, ale na výzvy k mezinárodnímu zapojení do vyšetřování nereagoval, podotkl zpravodajský web.

Gruzínská generální prokuratura ve středu oznámila, že zahajuje vyšetřování kvůli možnému podvádění při parlamentních volbách, a předvolala si na dnešek k výslechu prezidentku. Měla by mít důkazy související s možným falšováním parlamentních voleb, uvedla prokuratura. Hlava státu předvolání odmítla se slovy, že důkazy jsou dostupné a není na ní, aby předkládala důkazy o volebních podvodech.

Dnes prokuratura oznámila, že vyšetřuje 47 případů podezření na porušování volebních pravidel včetně hlášených volebních podvodů, ovlivňování vůle voličů, kupování hlasů, porušení práva na tajné hlasování, vyhrožování v předvolební kampani či ničení majetku, napsal server Civil.ge. Gruzínské ministerstvo vnitra podle AFP oznámilo, že kvůli podezření z vícečetného hlasování policie zadržela dva lidi.

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetné hlasování. Evropská unie a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech v Gruzii, která v roce 2022 zažádala o členství v EU.

Reklama

Doporučujeme

Írán vrací úder. Po útoku USA a Izraele hlásí zásah americké základny v Bahrajnu

Írán podle svých ozbrojených sil v sobotu udeřil na americkou námořní základnu v Bahrajnu a vypálil rakety na několik zemí Perského zálivu v odvetě za útoky Spojených států a Izraele. Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty a Jordánsko, ve kterých jsou přítomny americké vojenské síly, ve svém vzdušném prostoru íránské rakety sestřelily, v Abú Dhabí zemřel jeden člověk.

Ukrajina a Rusko informují o obětech po útocích, na jihu Ruska hořela rafinérie

Čtyři civilisté byli zabiti a čtyři zraněni při ruských útocích na Sumskou oblast na severovýchodě Ukrajiny, oznámil dnes náčelník vojenské správy Oleh Hryhorov. Ruské bomby zabily 86letou ženu v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, informoval šéf oblasti Ivan Fedorov. Ukrajinské drony způsobily požár v rafinérii u obce Novominská na jihu Ruska a v Kurské oblasti na západě Ruska zabily dva lidi a sedm dalších zranily, tvrdí ruské úřady.

KOMENTÁŘ: Putin válkou podkopal budoucnost Ruska

24. února 2022 se zdála invaze na Ukrajinu těžko představitelná, a to i přes nahromaděná ruská vojska u jejích hranic. Ruský prezident Vladimir Putin má při pohledu do historie zálibu v napadání menších a zdánlivě slabších zemí, útok na druhou největší evropskou zemi však pro diktátora představoval potenciálně katastrofickou vyhlídku. Ještě tentýž den začaly na Kyjev padat rakety.

Moskva vyzvala USA a Izrael, aby okamžitě ukončily útoky na Írán

Spojené státy a Izrael uvrhávají Blízký východ do propasti nekontrolované eskalace, varovala dnes ruská diplomacie v reakci na americko-izraelskou vojenskou operaci proti Teheránu. Vyzvala USA a Izrael, aby okamžitě útoky na Írán ukončily. Ruský prezident Vladimir Putin o útocích na Írán jednal s prostřednictvím videokonference se členy ruské bezpečnostní rady, informovaly ruské agentury s odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Írán oznámil nejméně 51 mrtvých po izraelském úderu na dívčí školu

Počet obětí po izraelském úderu na dívčí školu v okrese Mínáb na jihu Íránu vzrostl na 40, píše Reuters. Teherán zároveň rozšiřuje diplomatický tlak na státy v regionu a chce, aby USA a Izrael nemohly využívat jejich území k dalším útokům.

Epsteinovy zločiny? Nic jsem neviděl, nic jsem nedělal, hájí se Bill Clinton

Bývalý americký prezident Bill Clinton vypovídal před komisí Kongresu v souvislosti s vyšetřováním zesnulého finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Během celodenního uzavřeného slyšení v New Yorku odmítl jakékoli pochybení a prohlásil, že o Epsteinových zločinech nevěděl.

Izrael a USA zaútočily na Írán

Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na cíle v Íránu. Podle dostupných informací jde o několikadenní operaci, přičemž Teherán chystá odvetu. Útoky dále snižují šance na diplomatické řešení sporu o íránský jaderný program.

Waitrose přestane prodávat makrelu kvůli nadměrnému rybolovu

Britský řetězec Waitrose jako první supermarket v zemi stáhne z prodeje makrelu. Reaguje na varování vědců a ochranářů, že populace v severovýchodním Atlantiku míří do nebezpečné zóny. Prodej skončí na jaře. Zákazníkům místo ní nabídne jiné druhy ryb.

Logan Paul skočil do Elimination Chamber, v UFC se uvolnil pás pro Procházku

Jey Uso skončil po útoku na začátku SmackDownu v nemocnici a přišel o místo v mužském Elimination Chamberu. WWE tak na poslední chvíli přepsala obsazení zápasu, když si spot vybojoval Logan Paul. V UFC se mezitím uvolnil titul v polotěžké váze, Alex Pereira ho opustil a o pás si to rozdají Jiří Procházka a Carlos Ulberg.

NASA změnila plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama