Reklama
6.1 C
Czech
Neděle 5. dubna 2026
SportPřepište historii, do Tokia poletí transgender vzpěračka. Nefér, čílí se soupeřky

Přepište historii, do Tokia poletí transgender vzpěračka. Nefér, čílí se soupeřky

Letošní olympijské hry v Tokiu budou v mnohých ohledech jiné. Ať už kvůli tomu, že se o rok posunuly, nebo proto, že na nich bude spousta nových sportů. Řeší se ale také samotní účastníci. Na hrách by se měla premiérově ukázat transgender sportovkyně – vzpěračka z Nového Zélandu.

Posunutí her z roku 2020 na letošek, hry budou bez zahraničních diváků, sportovci budou žít zhruba měsíc ve své vlastní „bublině“. Takové hry planeta Země asi nepamatuje, Tokio bude v mnohých ohledech jiné.

I proto, že se do Japonska chystá 43letý muž, který se označuje za ženu a v ženské kategorii chce soutěžit. Ne, že chce. On/ona bude. Laurel Hubbardová je členka novozélandského týmu, který pojede na OH. Účast podpořila i tamní vláda.

„Laurel je členkou olympijského týmu Nového Zélandu. Jsme na ni hrdí, protože jsme hrdí na všechny naše sportovce, a budeme ji po celou dobu podporovat,“ prohlásil pro média na Novém Zélandu ministr sportu a rekreace Grant Robertson.

Špatný vtip!

Vzpěračka bude soutěžit v kategorii do 87 kilo a za posledních 12 měsíců musela projít několika testy na odhalení hodnot testosteronu v těle. Vším prošla. Podle vědců by ale měla mít i tak biologickou výhodu, čehož se „chytly“ i soupeřky.

Podle belgické kolegyně Anne Vanbellinghenové jde o „špatný vtip“. Situace se jí ani trochu nelíbí, a i přes to, že komunitu transgender podporuje, přijde jí její start nefér. „Někteří sportovci tak přicházejí o životní příležitosti – medaile nebo olympijskou nominaci – a jsme bezmocní,“ uvedla.

Hubbardovou kritizuje i organizace Save Women’s Sport Australasia. „Jedná se o chybnou politiku Mezinárodního olympijského výboru, jež umožnila výběr 43letého biologického muže, který se identifikuje jako žena, aby soutěžil v ženské kategorii,“ myslí si vedení.

Sama sportovkyně si ale za svou účastí stojí a podle svých slov už se nemůže dočkat. „Jsem vděčná za podporou, kterou mi poskytlo tolik Novozélanďanů,“ prozradila.

Uvidíme, jak její počínání na olympijských hrách v Tokiu dopadne. Více než o výkonech se ale zatím zmiňuje její start. Jak vidíte situaci vy? Měla by podle vás na hrách startovat?

Reklama

Doporučujeme

Izrael útočil v Libanonu, kde zničil další most přes řeku Lítání

Izraelská armáda v noci na dnešek zahájila další vlnu vzdušných úderů na Libanon. Z bejrútského jižního předměstí Dahíja byly hlášeny nejméně dvě exploze, píše agentura AFP. Izraelské letectvo útočilo také v údolí Bikáa na jihovýchodě Libanonu. Izraelská armáda dnes odpoledne také vyzvala k evakuaci více částí města Súr (či také Tyr) na jihu Libanonu. Izrael uvedl, že útočí proti cílům spojeným s militantním hnutím Hizballáh.

Posádka mise Artemis II překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem

Posádka lodi Orion překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem. S odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to dnes ráno napsala agentura AFP. Čtyři astronauti mise Artemis II budou první posádkou, která proletí kolem Měsíce od roku 1972. NASA mezitím zveřejnil první snímky Země, které pořídili členové této výpravy.

Papež na Velký pátek nesl kříž u Kolosea, mluvil se Zelenským a Herzogem

Papež Lev XIV. na Velký pátek absolvoval u Kolosea obvyklou křížovou cestu. Na rozdíl od svých předchůdců nesl hlavní symbol křesťanství po celou cestu, uvedly agentury. Doprovázející texty připomněly utrpení ve světě i odpovědnost lidí vůči svým bližním a před bohem. Papež dnes jednal také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelskou hlavou státu Jicchakem Herzogem, uvedl Vatikán.

V Perském zálivu se zřítil druhý letoun USA, pilot byl zachráněn

V Perském zálivu se dnes zřítil druhý americký bojový letoun, jeho pilot byl zachráněn, napsal deník The New York Times (NYT) s odkazem na dva americké zdroje. Íránská státní média začala následně tvrdit, že stroj sestřelila íránská protivzdušná obrana.

Írán pokračuje v popravách lidí spojovaných s opozicí

Írán v sobotu popravil dva muže, které spojoval s opoziční organizací Lidoví modžáhedové Íránu. Tamní média uvedla, že byli odsouzeni kvůli vazbám na tuto skupinu a kvůli ozbrojeným útokům. Popravy přišly jen několik dní po dalších podobných případech.

Íránský útok na ambasádu USA byl vážnější, než se uvádělo

Íránský dronový útok na americkou ambasádu v Saúdské Arábii způsobil výrazně větší škody, než se původně uvádělo. Úder zasáhl i zabezpečené části komplexu a vyvolal rozsáhlý požár. Incident tak ukazuje, že Teherán dokáže zasáhnout i silně chráněné cíle.

Kuba kvůli tlaku Spojených států propustí přes 2000 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila, že propustí 2 010 vězňů. Jde o největší podobný krok za poslední roky, který přichází v době rostoucího tlaku ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Oběžná dráha kolem Země se zaplňuje a rizika rostou

Vesmír kolem Země se rychle mění. Z prostoru, který byl ještě donedávna téměř prázdný, se stává stále hustěji zaplněná oblast plná satelitů a další techniky. Odborníci přitom upozorňují, že tahle nová vesmírná závodní dráha není jen technická nebo geopolitická otázka. Stále víc se mluví i o dopadech na životní prostředí.

Francouzská loď proplula Hormuzským průlivem

Francouzská kontejnerová loď skupiny CMA CGM proplula Hormuzským průlivem. Jde o první plavidlo francouzského vlastníka, které tudy projelo od chvíle, kdy na konci února začala válka.

Nový americký granát zabíjí tlakovou vlnou

Americká armáda představila po téměř šedesáti letech nový smrtící ruční granát. Nová zbraň s označením M111 má být určená hlavně pro boj ve městech a uzavřených prostorech, kde má oproti dosud používaným granátům snížit riziko vedlejších škod.

Prezidenti Francie a Koreje chtějí spolupracovat na otevření Hormuzského průlivu

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes v Soulu se svým jihokorejským protějškem I Če-mjongem dohodl, že budou spolupracovat na znovuotevření Hormuzského průlivu a zmírnění světové ekonomické nejistoty způsobené válkou na Blízkém východě. Napsala to agentura AP. Válku zahájily 28. února Izrael a USA údery na Írán, který mimo jiné blokuje tuto vodní cestu.

Tesle se hromadí neprodané elektromobily

Tesla má za sebou kvartál, který na první pohled nevypadá špatně, ale při bližším pohledu odhaluje nový problém. Automobilka v prvních třech měsících roku vyrobila výrazně víc aut, než kolik jich dokázala dodat zákazníkům. Na skladech a odstavných plochách jí tak zůstalo přes 50 tisíc neprodaných elektromobilů, nejvíc v historii firmy.

Situace na frontě je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců, řekl Zelenskyj

Situace na frontě ve válce s Ruskem je pro Ukrajinu nejlepší za deset měsíců. Dnes to podle agentury Reuters řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něho minulý měsíc zmařily ruskou ofenzívu.

Írán zasáhl ropnou rafinérii v Kuvajtu, v plynárenském zařízení v Emirátech hoří

Íránské bezpilotní letouny dnes zaútočily na kuvajtskou ropnou rafinérii Mína al-Ahmadí, kde vypuklo několik požárů. Íránský útok v zemi také poškodil část elektrárny a odsolovacího zařízení, zatímco plynárenské zařízení ve Spojených arabských emirátech (SAE) muselo kvůli dopadům trosek pozastavit provoz, napsaly tiskové agentury a média.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama