Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačují, že Joe Biden má v letošních amerických prezidentských volbách před republikánským Donaldem Trumpem významný a stabilní náskok, a to jak na národní úrovni, tak v klíčových nerozhodnutých státech.
Díky rekordním částkám vybraným na Bidenovu kampaň má demokrat také značnou finanční výhodu. Bude si tak v posledních týdnech schopen zajistit pokrytí rozhlasového a televizního vysílání svou kampaní.
Podle volebních analytiků roste pravděpodobnost, že Trump svůj post neobhájí. Blog Natea Silvera Fivethirtyeight.com dává v současné době Bidenovi 87% šanci na výhru, zatímco dle Decision Desk HQ je to 83,5 %.
Pokud je toto všechno demokratům povědomé, mělo by to být. V podobném bodě před čtyřmi lety se také předpokládalo, že Hillary Clintonová s vysokou pravděpodobností zvítězí. A všichni víme, jak to nakonec dopadlo.
Mohla by se historie opakovat? Pokud prezident v lednu znovu složí přísahu, je zde pět možných důvodů, proč by se tak stalo.
Další říjnové překvapení
Před čtyřmi lety, pouhých 11 dní před volbami, ředitel FBI James Comey prozradil, že jeho úřad znovu otevírá vyšetřování Clintonové a jejího použití soukromého e-mailového serveru, zatímco byla ministryní zahraničí. Po dobu jednoho týdne na titulních stránkách dominovaly související příběhy a poskytovaly Trumpově kampani prostor k nadechnutí.
Sotva dva týdny před uzavřením volebních místností v roce 2020 může podobná seismická politická událost stačit k tomu, aby Trumpovi dopomohla k vítězství.
Letos jsou velká překvapení špatnou zprávou spíše pro Trumpa, například odhalení jeho daňových přiznání a hospitalizace kvůli covidu-19.
Článek v New York Post o záhadném notebooku obsahujícím e-mail, který by mohl spojovat Joea Bidena s úsilím jeho syna Huntera lobovat za ukrajinskou plynárenskou společnost, byl některými konzervativci označován jako ono zemětřesení kampaně. Jeho sporný původ a nedostatek specifičnosti nicméně znamená, že ovlivnění většího množství voličů je nepravděpodobné.
Trump ovšem slíbil, že je tu ještě více. Pokud se jedná pouze o úvodní salvu, připravující přímé důkazy o protiprávním jednání Bidena, zatímco zastával funkci viceprezidenta, mohl by to být jiný, větší příběh.
Nebo možná existuje další, zcela neočekávaný a šokující vývoj kampaně, který teprve přijde. Pokud bychom to dokázali předpovědět, nebylo by to překvapení.
Průzkumy se mýlí
Prakticky od té doby, co si Biden zajistil nominaci, mu národní volební průzkumy přisuzují trvalý náskok před Trumpem. I v klíčových nerozhodnutých státech, kde jsou rozdíly menší, Biden často prokázal konzistentní náskok mimo hranici chybovosti.
Jak ale ukázal rok 2016, vedení na národní úrovni je irelevantní a průzkumy na státní úrovni se mohou mýlit.

Předvídat, jak bude vypadat volič prezidenta, tedy kdo se skutečně zúčastní hlasování, je výzvou ve všech volbách. Někteří analytici minule chybovali, když podhodnotili počet bělochů bez vysokoškolského vzdělání, kteří podpoří Trumpa.
Ačkoli The New York Times předpovídají, že by současný náskok Bidena ochránil i před selháním odhadů na úrovni roku 2016, v roce 2020 čelí analytici novým překážkám.
Mnoho Američanů například plánuje poprvé hlasovat korespondenčně. Republikáni již slibují, že budou agresivně napadat hlasování poštou, aby zabránili tomu, co by podle nich mohlo být potenciálem pro rozsáhlé podvody. Něco, co demokraté nazývají snahou o potlačování volebního práva.
Pokud voliči vyplní své formuláře nesprávně nebo nedodrží řádný postup nebo dojde ke zpoždění nebo narušení doručování pošty, mohlo by to vést k vyřazení jinak platných hlasovacích lístků. Nedostatek volebních míst by také mohl zkomplikovat hlasování v den voleb. To může odradit některé Američany, kteří byli podle průzkumů považováni za „pravděpodobné voliče“.
Obrat v debatě
Prach po první prezidentské debatě mezi Trumpem a Bidenem se již usadil a více jej utkvělo na prezidentovi.
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Trumpův agresivní styl nezapůsobil na ženy z předměstí, které jsou v této kampani klíčovou demografickou skupinou. Mezitím se Biden pod palbou adekvátně držel, čímž uklidnil obavy voličů, hnaných republikány, že ve svém věku již nedokáže držet krok.

Trump promarnil příležitost změnit dojem diváků z první debaty, když ustoupil od té druhé, protože byla změněna na virtuální formát. Příští čtvrtek bude mít na velké scéně ještě poslední šanci.
Pokud Trump ukáže rozvážnější přístup hodný prezidenta a Biden se například dopustí faux pas, volební váhy by se mohly naklonit v Trumpův prospěch.
Výkyv v nerozhodnutých státech
I když průzkumy veřejného mínění favorizují Bidena, existuje dostatek států, kde je Trump ve vedení nebo v těsné blízkosti.
Přestože Trump v minulých volbách na národní úrovni prohrál, měl ve sboru volitelů, kde je každému státu přidělen počet hlasů podle populace, pohodlnou rezervu.

Některé z takzvaných swing states, v nichž zvítězil, jako Michigan a Wisconsin, se zdají být tentokrát mimo dosah. Pokud však ve zbytku dokáže vybojovat těsná vítězství na místech jako Pensylvánie a Florida, může dosáhnout 270 volebních hlasů nezbytných k získání Bílého domu.
Existují dokonce scénáře, kdy on i Biden získají každý 269 hlasů, což by vedlo k nerozhodnému výsledku. O něm by pak rozhodovala Sněmovna reprezentantů Kongresu, přičemž většina by pravděpodobně stála na straně Trumpa.
Bidenovo zaváhání
Biden dosud vedl až pozoruhodně disciplinovanou kampaň. Ať už je to záměrně nebo kvůli dopadům pandemie koronaviru, kandidát, o kterém je známo, že je náchylný ke způsobení faux pas, dokázal do značné míry zůstat mimo pozornost a vyhnout se situacím, kdy by mu jeho slova mohla způsobit potíže.
Svou cestu kampaní bere bývalý viceprezident vážně. Se stále větší pozorností však přichází větší riziko, že udělá nebo řekne něco, co ho ve volbách může stát i vítězství.
Bidenova volební základna je směsicí příměstských umírněných, neloajálních republikánů, tradiční pracující třídy demokratů, etnických menšin a přesvědčených liberálů. To jsou skupiny s řadou různých a protichůdných zájmů, které by se mohly hněvat, pokud jim Biden dá důvod.
Potom je tu šance, že Biden pod tíhou únavy z kampaně ukáže slabost a znovu vzbudí obavy, zda je schopen prezidentský úřad zastávat. V takovém případě bude Trump připraven se na něj „vrhnout“.
Biden může mít pocit, že je jen otázkou času, než boj o Bílý dům vyhraje. Pokud by však klopýtl, nebyl by první, kdo našel způsob, jak prohrát, když vše hovořilo pro jasné vítězství.