Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily. Informuje o tom Euronews a další servery.

  Státy EU by měly zvážit zavedení povinného očkování proti covidu. Příliš mnoho lidí se stále odmítá nechat očkovat dobrovolně,“ uvedla ve středu předsedkyně Komise.

  Míra proočkovanosti v celé EU činí 66 procent. Nečekaně vysoký nárůst případů ve většině zemí sedmadvacítky vedl mnoho členských zemí k obnovení požadavků na respirátory, testování a další kroky k omezení nákazy. To se však týká i zemí, kde je proočkovanost vysoká, jako je například Dánsko nebo Portugalsko.

  Je pochopitelné a vhodné debatovat o tom, jak můžeme uvažovat o povinném očkování v rámci Evropské unie,“ uvedla von der Leyen.

  Třetina evropské populace není očkována. Jedná se o 150 milionů lidí. To je hodně,“ řekla novinářům. „Vakcíny, které zachraňují životy, nejsou všude dostatečně využívány. Za to zaplatíme obří daň, co se zdraví týče,“ varovala.

  Vzhledem k tomu, že zdravotní politika zůstává v EU výsadou jednotlivých států a povinné očkování je stále velmi kontroverzní otázkou, výroky von der Leyenové silně zarezonovaly.

  Pokuta nebo motivace?

  Státy EU se k této otázce dosud stavěly různě. Rakousko se zavázalo, že od 1. února bude povinně očkovat všechny obyvatele. Řecko plánuje od poloviny ledna pokutovat lidi ve věku 60 let a více částkou 100 eur měsíčně (zhruba 2550 korun), pokud se nenechají očkovat.Údaje jsou nezvratné: 9 z 10 Řeků, kteří zemřou na covid, je starších 60 let a více než 8 z 10 obětí covidu není očkováno,“ řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v parlamentu.

  Česká vláda v demisi chce vyhlásit povinné očkování pro seniory a rizikové profesní skupiny, nastupující kabinet, který by se měl chopit moci na přelomu roku, se k povinnosti zatím staví odmítavě. Slovensko naopak zvažuje, že bude seniorům platit 500 eur (necelých 13 tisíc korun) za to, že se nechají očkovat.

  Ministři zdravotnictví 27 členských států EU mají v úterý posoudit výskyt nové varianty omikron. Veškerá doporučení, s nimiž přijdou, budou předložena vedoucím představitelům členských zemí na pravidelném summitu, který se má konat 16. prosince.

  Pozitivních na omikron jsou desítky

  O mimořádném summitu k omikronu, který byl poprvé zjištěn v jižní Africe, se jednalo již několik dní, ale bylo obtížné najít časový prostor pro všechny vedoucí představitele. O nové variantě se toho stále mnoho neví, včetně toho, zda je nakažlivější (jak se domnívají někteří odborníci), zda způsobuje vážnější či naopak mírnější formu onemocnění, a zda může zmařit očkování.

  Ve středu bylo v 11 zemích EU potvrzeno 59 případů onemocnění omikronem, což je o 15 více než v úterý. Podle Evropského centra pro prevenci nemocí bylo dosud zjištěno nejvíce případů v Nizozemsku, a to 16. Většina z nich se týkala cestujících z Afriky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama