Protext ČTKPražské hudební večery Pavla Šporcla 2023/2024

Pražské hudební večery Pavla Šporcla 2023/2024

Praha 11. září 2023 (PROTEXT) – V sezoně 2023/2024 Pavel Šporcl opět provede svůj abonentní cyklus Pražské hudební večery v reprezentativních prostorách Auly Profesního domu na Malé Straně. Společně s houslistou se v sérii šesti komorních koncertů představí špičkoví interpreti klasické hudby. Letošní novinkou jsou besedy s umělci, které bude moderovat herečka a zpěvačka Bára Kodetová. Záštitu nad projektem převzala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Zahajovací koncert s názvem Let's dance v podání houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiříkovského se uskuteční 10. října 2023 v 19:00 hodin.

Cyklus Pražské hudební večery Pavla Šporcla tvoří šest abonentních koncertů klasické hudby, které se konají v Aule Profesního domu na Malé Straně. Garantem a dramaturgem koncertů je houslista Pavel Šporcl. Na jednotlivých koncertech virtuos vystupuje v komorních seskupeních se špičkovými kolegy a přáteli.

Pražské hudební večery v krásných prostorách barokního refektáře s křídlem a s varhany mají své stálé abonenty a dlouholetou tradici. V roce 2021 tuto řadu Pavel Šporcl po 30 letech převzal od kytaristy a kamaráda Lubomíra Brabce.

V letošní koncertní sezoně 2023/2024 budou novinkou i besedy s umělci. Ty bude v rámci jednotlivých koncertů moderovat herečka a zpěvačka Bára Kodetová. Společně s Pavlem Šporclem se představí klavírista Petr Jiříkovský (10. 10. a 7. 11.), cembalistka Monika Knoblochová (5. 12.), zakladatel cyklu, kytarista Lubomír Brabec (5. 3.), violoncellista Petr Šporcl (2. 4.) a Zemlinského kvarteto.

V případě zakoupení abonentní vstupenky posluchači získávají na jeden koncert volný vstup. „Těším se na komorní setkání v reprezentativních prostorách refektáře. Rádi bychom, aby se náš cyklus, v němž vystoupí moji vynikající kolegové a přátelé, stal takovým malým festivalem klasické hudby a dobrého vína“, upřesnil Pavel Šporcl. Partnerem Pražských hudebních večerů je totiž Vinařství Mádl. Ochutnávka vín je v ceně zakoupené vstupenky.

10. 10. 2023 / Pavel Šporcl a Petr Jiříkovský: Let’s dance

účinkují: Pavel Šporcl – housle, Petr Jiříkovský – klavír

program: Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Igor Stravinskij, William Bolcom, Fritz Kreisler, Henryk Wieniawski

7. 11. 2023 / Pavel Šporcl a Petr Jiříkovský: Jan Kubelík a slavní čeští houslisté

účinkují: Pavel Šporcl – housle, Petr Jiříkovský – klavír,

program: Jan Kubelík, Otakar Ševčík, Jaroslav Kocian, Ferdinand Laub, Pavel Šporcl

5. 12. 2023 / Pavel Šporcl a Monika Knoblochová: Bacha na Šporcla

účinkují: Pavel Šporcl – housle, Monika Knoblochová – cembalo,

program: Johann Sebastian Bach, Georg Fridrich Händel, Arcangelo Corelli, Antonio Vivaldi, Pavel Šporcl

5. 3. 2024 / Pavel Šporcl a Lubomír Brabec: Pro 10 strun II.

účinkují: Pavel Šporcl – housle, Lubomír Brabec – kytara,

program: Astor Piazzolla, Niccolò Paganini

2. 4. 2024 / Pavel Šporcl a Petr Šporcl: Brácha a já

účinkují: Pavel Šporcl – housle, Petr Šporcl – violoncello,

program: Joseph Haydn, Johan Halvorsen a dua světových autorů pro housle a violoncello

23. 4. 2024 / Pavel Šporcl a Zemlinského kvarteto: Ernest Chausson

účinkují: Pavel Šporcl – housle, Zemlinského kvarteto: František Souček – 1. housle, Petr Střížek – 2. housle, Petr Holman – viola, Vladimír Fortin – violoncello,

program: Ernest Chausson

10. 10. 2023 – 23. 4. 2024 / Hudební večery Pavla Šporcla: Abonentní vstupenka

účinkují: Pavel Šporcl, Petr Jiříkovský, Monika Knoblochová, Lubomír Brabec, Petr Šporcl, Zemlinského kvarteto: František Souček – 1. housle, Petr Střížek – 2. housle, Petr Holman – viola, Vladimír Fortin – violoncello.

Vstupenky: vstupenky.sporclarts.com nebo na www.ticketportal.cz

Kontakt:

Jana Dioszegi dipl. um.

ŠPORCL Arts Agency, manažerka Pavla Šporcla

e-mail: jana@pavelsporcl.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Hasičí se na východě Belgie snaží obklíčit nejhorší lesní požár v dějinách země

Hasiči, kteří na východě Belgie bojují s nejhorším lesním požárem v historii země, doufají, že se jim dnes podaří zasaženou lokalitu definitivně uzavřít tak, aby se oheň nemohl dál šířit. Požár v belgickém regionu Hautes Fagnes v blízkosti německých hranic od pátku spálil přibližně 3000 hektarů přírodního parku a stále se jej nepodařilo dostat plně pod kontrolu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Americký torpédoborec zůstal v Jihočínském moři čtyři dny bez proudu

Americký raketový torpédoborec USS Benfold zůstal koncem července čtyři dny bez elektřiny v Jihočínském moři. Technická závada vyřadila nejen pohon plavidla, ale také klimatizaci, toalety, kuchyň a zásobování pitnou vodou. K incidentu došlo v době, kdy sílí obavy z tlaku na americké námořnictvo kvůli válce s Íránem a dalším globálním závazkům.

Sýrie obvinila Izrael z útoku na vojenské letiště v syrském Idlibu

Sýrie obvinila Izrael z útoku na opuštěné vojenské letiště Abú Zuhúr na severozápadě země v provincii Idlib, kde se nacházejí ozbrojené složky ministerstva obrany. Uvedl to podle agentury AFP blíže neupřesněný vojenský zdroj citovaný syrskou stanicí Al-Ichbáríja.

Ruský opoziční politik dostal 11 let vězení za kritiku války

Ruský opoziční politik Lev Shlosberg dostal trest 11 let a jeden měsíc v trestanecké kolonii. Soud ho uznal vinným z diskreditace armády a šíření údajně nepravdivých informací o válce na Ukrajině. Shlosberg vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický proces.

Při ruském útoku v Charkovské oblasti zemřelo nejméně deset lidí

Při ruském raketovém útoku v obci Pečenihy v ukrajinské Charkovské oblasti zahynulo nejméně deset lidí, uvedl náčelník oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov. Dalších osm osob bylo podle něj zraněno, poškozeno bylo deset rodinných domů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi.

Vybombardujeme je, vyhrožuje Trump spojenci USA Ománu

Americký prezident Donald Trump odmítl prodloužit prozatímní dohodu s Íránem a prohlásil, že Teherán nepřistoupí na podmínky, které podle něj mohou ukončit válku. Zároveň pohrozil bombardováním Ománu, pokud bude podle něj překážet jednáním o obnovení dopravy v Hormuzském průlivu.

Odpovědné cestování pomáhá chránit Velký bariérový útes

Velký bariérový útes u australského Cairns patří k nejpozoruhodnějším ekosystémům planety. Turisté tu mohou plavat mezi korály, sledovat mořské želvy nebo se zapojit do výzkumu. Jejich návštěva zároveň přináší peníze na ochranu přírody. Podmínkou zůstává ohleduplné chování a správný výběr turistického programu.

Po sobotním zemětřesení je v Indonésii 68 mrtvých, v oblasti platí nouzový stav

Tisíce lidí na indonéském ostrově Flores stále čekají na pomoc, a to dva dny poté, co oblast zasáhlo zemětřesení, které zabilo nejméně 68 lidí, zranilo více než 200 dalších a poškodilo i stovky domů a dalších budov. V zasažené oblasti také platí stav nouze, napsala dnes agentura AP.

Izrael chce dál útočit v Gaze, Kushnerova jednání průlom nepřinesla

Dnešní schůzka mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyjednavačem a zetěm amerického prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem skončila dohodou, která prozatím umožní Izraeli pokračovat v cílených úderech v Pásmu Gazy. Izraelskému deníku Haarec to řekl informovaný zdroj. Podle zdroje agentury AFP Netanjahu požádal USA, aby na odzbrojení teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy dohlédl americký generál. Podle agentury Reuters tak Kushnerova dvoudenní jednání se zástupci Izraele a představiteli Hamásu patrně nepřinesla průlom v patové situaci.

Střelba ve Španělsku si vyžádala tři životy včetně těhotné ženy. Policie mluví o vendetě mezi rodinnými gangy

Při střelbě v Isla Cristině v jihošpanělské provincii Huelva zemřeli tři lidé a další člověk byl vážně zraněn. Policie případ vyšetřuje jako možný útok v rámci vyřizování účtů mezi dvěma rodinami, které mají být zapojené do obchodu s drogami.

Slavia poprvé v sezoně ztratila body

Fotbalisté Slavie remizovali ve čtvrtém kole Chance Ligy na hřišti Slovanu Liberec 1:1. Pražany poslal do vedení kapitán Tomáš Holeš, po změně stran odpověděl střídající Vénuste Baboula. Úřadující mistr tak po třech výhrách poprvé v novém ročníku zaváhal.

KOMENTÁŘ: Řeší svoje akcie, ne ceny potravin. Demokraté chtějí poslat sondu do Trumpova portfolia

Šéf Bílého domu Donald Trump loni na burze uskutečnil 21 000 obchodů. A přišel si na dvě miliardy dolarů. Štěstí? Možná. Anebo se Trump dopustil nezákonného insider tradingu, tedy obchodování na základě neveřejné informace. K zodpovědnosti nyní Trumpa žene Demokratická strana.

BP získala ve Venezuele licenci na rozsáhlé ložisko plynu

Britská energetická společnost BP se zapojí do rozvoje venezuelského naleziště Loran. Projekt s odhadovanými zásobami čtyř bilionů kubických stop plynu bude firma řídit společně s partnery ze Spojených arabských emirátů a Kataru.

Burnham rozhodne o těžbě v Severním moři i slabších cílech pro elektromobily

Britský premiér Andy Burnham čelí zásadní zkoušce své klimatické politiky. Jeho vláda brzy rozhodne o těžbě ropy a plynu v lokalitách Rosebank a Jackdaw. Současně zvažuje výrazné zmírnění prodejních cílů pro elektromobily.

Čínská ekonomika v červenci pokračovala v ochlazování

Čínská ekonomika vstoupila do druhé poloviny roku se zataženou ruční brzdou. Červencová data ukázala slabší spotřebu, hlubší propad investic i rostoucí nezaměstnanost. Druhá největší ekonomika světa tak ztrácí dynamiku a sílí tlak na Peking, aby přispěchal s další podporou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama