Více
  16.6 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Co je terapie závislosti na sexu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Terapie závislosti na sexu se týká psychologických a farmaceutických opatření používaných ke zvládání nadměrného vztahu k sexu.

  Zatímco závislost na sexu ještě nezískala oficiální uznání jako návykové chování, byla uznána jako behaviorální výzva, která by mohla vyžadovat náležitou kontrolu.

  Člověk může vyhledat tuto terapii, aby zvládl obsedantní sexuální fantazie, zájmy nebo chování, které ovlivňují jeho každodenní život a fungování.

  S čím může pomoci terapie závislosti na sexu

  Sexuální závislost nebo kompulzivní sexuální chování se dělí na parafilní a neparafilní chování.

  Parafilní chování se týká sexuálního chování, které se odchyluje od normy, včetně činů, jako jsou:

  • nekrofilie
  • symforofilie
  • gerontofilie
  • urofilie

  Neparafilní chování odkazuje na nadměrné zapojení do častějších sexuálních aktů, jako jsou:

  • masturbace
  • vyhledávání prostitutek
  • návštěva striptýzových klubů
  • zapojení do více sexuálních afér

  Léčba závislosti na sexu může pomoci dostat takové chování pod kontrolu. Naučí různá opatření, jak dostat nezdravé sexuální impulzy pod kontrolu a zároveň podporuje udržitelné postoje k sexu.

  Výhody terapie závislosti na sexu

  Každému, kdo se potýká s nutkáním sledovat pornografii, zapojovat se do nekonvenčních sexuálních aktů, podílet se na nadměrných sexuálních aférách a dalších projevech závislosti na sexu, se běžně doporučuje pomoc prostřednictvím terapie. Je to proto, že terapie závislosti na sexu má následující výhody:

  • pomáhá identifikovat spouštěče a rysy sexuální závislosti
  • může pomoci s rozvojem zdravých mechanismů zvládání sexuálních tužeb
  • učí vhodná opatření k překonání posedlosti sexem

  Terapie závislosti na sexu může také podpořit zdravou komunikaci mezi partnery a rodinnými příslušníky a zároveň dostat stav pod kontrolu.

  Účinnost terapie závislosti na sexu

  I když je terapie závislosti na sexu běžným návrhem pro zvládání nadměrného sexuálního chování, existuje jen málo, nebo žádná data podporující její účinnost.

  Nicméně, protože terapie závislosti na sexu často používá důvěryhodné techniky, jako je CBT a psychodynamická terapie, které se zaměřují na zvládnutí obsedantně-kompulzivních návyků, mohou být u těch, kteří hledají odbornou pomoc pro svůj stav, pozorovány pozitivní změny.

  Ale zatímco terapie závislosti na sexu prokázala výhody pro zvládnutí tohoto stavu, absence spolehlivých údajů ztěžuje určení, jak dobře tato léčba funguje proti relapsu nezdravého sexuálního chování.

  Jak začít

  Pro každého, kdo se chce léčit ze závislosti na sexu, je obvykle prvním krokem oslovení kvalifikovaného odborníka. Po nalezení vhodného terapeuta budete při první konzultaci diskutovat o problémech a cílech léčby. Pokud se první konzultace s odborníkem ukáže jako vyhovující, může začít skutečná terapie.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS