Protext ČTKPrázdniny ještě nekončí, škola se ale blíží

Prázdniny ještě nekončí, škola se ale blíží

Praha 31. srpna 2023 (PROTEXT) – Horké počasí posledních dní umožňuje užívat prázdninové aktivity na plné obrátky. Je potřeba myslet na své bezpečí a bezpečí svých blízkých. A pomalu a jistě připravit i své děti na cestu do školy. Na co si tedy dát pozor? Jak zvládnout konec prázdnin a začátek školy ve zdraví?

Počasí nám v posledních dnech přeje a není divu, že lidé chtějí tyto dny trávit pod širým nebem. S tím je spojena také celá řada sportovních aktivit, výletů, zábav, ale také rizik s těmito činnostmi spojených. Řádná příprava a prevence nikdy není od věci, je ale potřeba se zamyslet, jak se dostatečně chránit. Například pro cyklisty, kterých je na silnicích přes léto výrazně více, je nejlepší ochranou cyklistická helma a správně vybavené jízdní kolo. U vody pak skvěle poslouží třeba záchranná vesta nebo plovací pásy. Bohužel i přes všude zmiňovaná doporučení se ale stále setkáváme s jedinci, kteří rizika sportování značně podceňují.

Koupě ochranných pomůcek se někomu může zdát jako zbytečná útrata, protože se přece zrovna jim nemůže nic stát. Přitom je možné využít i finanční příspěvek od zdravotní pojišťovny. „Klienti naší pojišťovny mohou využít příspěvek z Fondu prevence. Dětem do 18 let přispíváme až 1 500 korun na pořízení vhodných sportovních ochranných pomůcek. Nákup s tímto bonusem se tak může stát o něco příjemnější záležitostí,“ připomněla Jana Schillerová, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Za chvíli skončí prázdniny a naše děti se začnou vracet do školy. Řidiči by tedy měli zvýšit svou pozornost a předvídat zvýšený pohyb školáků na silnicích. Rodiče školáků by měli zase naopak vybavit své ratolesti co největším počtem reflexních prvků, a hlavně je na cestu do školy náležitě připravit. „Také by měli rodiče dětem vysvětlit a ideálně ukázat, kde a jak mají přecházet silnici anebo že vbíhání do silnice mezi zaparkovanými auty může být extrémně nebezpečné,“ shrnul Lukáš Hutta ze Záchranného kruhu.

Že Vám ochranné pomůcky a dostatečná prevence mohou zachránit život tedy snad opakovat nemusíme. Rádi bychom ale i tak znovu apelovali na veřejnost, aby svoje zdraví a bezpečí nepodceňovala.

„Je potřeba, aby lidé své zdraví a bezpečí nepodceňovali, chránili sebe i své děti, kterým by měli jít jako rodiče i příkladem. Pokud například dítě uvidí, že nějaký z rodičů jede na kole bez helmy, je větší pravděpodobnost, že v budoucnu nebude mít problém bez ní jezdit také,“ dodala Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh z. s.

A pokud by se přece jen stal nějaký úraz či nepříjemná událost, je potřeba vědět, jak se zachovat. I třeba díky těmto radám:
https://www.zachranny-kruh.cz/prvni-pomoc/poskytnuti-prvni-pomoci/

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Sophie Adenot jako první Francouzka vystoupila do volného vesmíru

Francouzská astronautka Sophie Adenot se zapsala do historie. Jako první Francouzka opustila Mezinárodní vesmírnou stanici a vydala se do volného prostoru. Společně s americkým kolegou Anilem Menonem pracuje na výměně důležité komunikační antény.

Kultovní komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím míří na Broadway

Romantická komedie, která pomohla odstartovat kariéru Heatha Ledgera a Julie Stiles, dostane muzikálovou podobu. Tvůrci nyní oznámili datum prvního představení i složení hlavního kreativního týmu.

V londýnském královském parku zaútočil jelen na člověka. Strážci museli zvíře zastřelit

Jelen v londýnském Richmond Parku zranil muže, který si v parku dělal piknik. Zvíře následně museli strážci zastřelit, protože ohrožovalo návštěvníky. Správci parku zároveň varují veřejnost, aby jeleny nekrmila a nepřibližovala se k nim.

Menšík a Nosková postoupili v Cincinnati do osmifinále

Čeští tenisté slavili na turnaji v Cincinnati dvě vítězství. Jakub Menšík přehrál Australana Rinkyho Hijikatu 6:3, 6:4 a Linda Nosková zdolala Dánku Claru Tausonovou 7:6, 6:2. Jiří Lehečka naopak podlehl Francouzi Arthuru Filsovi 1:6, 7:6, 3:6. Pozornost poutal také společný návrat Sereny a Venus Williamsových.

Na moskevský region mířilo přes 600 dronů, uvedl starosta ruské metropole

Na moskevský region útočilo v noci na dnešek 620 dronů, uvedl podle agentury AFP starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruská protivzdušná obrana podle něj přes 180 bezpilotních prostředků v oblasti hlavního města zničila, zraněni byli tři lidé.

Kanada se snaží na poslední chvíli odvrátit americká cla

Kanada se na poslední chvíli snaží odvrátit nová americká cla, která mají vstoupit v platnost už ve středu. Vyjednavači obou zemí vedou ve Washingtonu intenzivní rozhovory, dohoda ale zatím nevznikla. Premiér Mark Carney označil jednání za velmi citlivá a odmítl zveřejňovat podrobnosti.

Hamás podle AFP potvrdil dodržování mírové dohody v Gaze, Izrael ji zatím odmítá

Teroristická organizace Hamás dnes podle agentury AFP potvrdila, že bude dodržovat mírovou dohodu v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však dohodu, která má zahájit druhou fázi plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy, odmítá, připomíná agentura. V pondělí uvedl, že hodlá pokračovat v útocích na dosavadními boji zpustošenou oblast.

Pokus o převzetí Hugo Boss nevyšel. Frasers přesto získala téměř polovinu firmy

Britská maloobchodní skupina Frasers Group zvýšila svůj podíl v německé módní společnosti Hugo Boss téměř na 48 procent. Nabídka na úplné převzetí však nezískala dostatečnou podporu ostatních akcionářů.

Mořské želvy na Floridě překonaly rekord v počtu hnízd

Na floridských plážích letos vzniká rekordní množství hnízd mořských želv. Karety obecné se rozmnožují ve vyšších počtech než kdy dříve, ochránci přírody ale upozorňují, že jejich návrat z kritického stavu ještě není u konce. Budoucnost populací navíc může ovlivnit oslabování ochrany ohrožených druhů ve Spojených státech.

Hasičí se na východě Belgie snaží obklíčit nejhorší lesní požár v dějinách země

Hasiči, kteří na východě Belgie bojují s nejhorším lesním požárem v historii země, doufají, že se jim dnes podaří zasaženou lokalitu definitivně uzavřít tak, aby se oheň nemohl dál šířit. Požár v belgickém regionu Hautes Fagnes v blízkosti německých hranic od pátku spálil přibližně 3000 hektarů přírodního parku a stále se jej nepodařilo dostat plně pod kontrolu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Americký torpédoborec zůstal v Jihočínském moři čtyři dny bez proudu

Americký raketový torpédoborec USS Benfold zůstal koncem července čtyři dny bez elektřiny v Jihočínském moři. Technická závada vyřadila nejen pohon plavidla, ale také klimatizaci, toalety, kuchyň a zásobování pitnou vodou. K incidentu došlo v době, kdy sílí obavy z tlaku na americké námořnictvo kvůli válce s Íránem a dalším globálním závazkům.

Sýrie obvinila Izrael z útoku na vojenské letiště v syrském Idlibu

Sýrie obvinila Izrael z útoku na opuštěné vojenské letiště Abú Zuhúr na severozápadě země v provincii Idlib, kde se nacházejí ozbrojené složky ministerstva obrany. Uvedl to podle agentury AFP blíže neupřesněný vojenský zdroj citovaný syrskou stanicí Al-Ichbáríja.

Ruský opoziční politik dostal 11 let vězení za kritiku války

Ruský opoziční politik Lev Shlosberg dostal trest 11 let a jeden měsíc v trestanecké kolonii. Soud ho uznal vinným z diskreditace armády a šíření údajně nepravdivých informací o válce na Ukrajině. Shlosberg vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický proces.

Při ruském útoku v Charkovské oblasti zemřelo nejméně deset lidí

Při ruském raketovém útoku v obci Pečenihy v ukrajinské Charkovské oblasti zahynulo nejméně deset lidí, uvedl náčelník oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov. Dalších osm osob bylo podle něj zraněno, poškozeno bylo deset rodinných domů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi.

Vybombardujeme je, vyhrožuje Trump spojenci USA Ománu

Americký prezident Donald Trump odmítl prodloužit prozatímní dohodu s Íránem a prohlásil, že Teherán nepřistoupí na podmínky, které podle něj mohou ukončit válku. Zároveň pohrozil bombardováním Ománu, pokud bude podle něj překážet jednáním o obnovení dopravy v Hormuzském průlivu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama