Ruský prezident Vladimir Putin by měl letos stanout před soudem na Ukrajině za válečné zločiny, které tam spáchal. Říká to právník, který vedl stíhání bývalého srbského vůdce Slobodana Miloševiče. Informuje o tom BBC, Mirror a další servery.
Geoffrey Nice řekl BBC, že Putin je vinnen za útoky na civilní cíle během války. Britský advokát vyjádřil své překvapení nad tím, že to prokurátoři a politici „neříkají mnohem otevřeněji“.
Vladimir Putin should face trial this year, says top lawyer https://t.co/vqXfK1I4cV
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 1, 2023
Rusko popírá, že by se dopustilo válečných zločinů. Nice však v rozhovoru pro pořad Broadcasting House rozhlasové stanice Radio 4 označil jednání Moskvy během invaze za „zločiny proti lidskosti“ – protože se útočilo na civilní cíle. A zločiny proti lidskosti jsou považovány za jedny z nejzávažnějších trestných činů podle tzv. pravidel války.
Tato pravidla zakazují útoky na civilní obyvatelstvo nebo na infrastrukturu nezbytnou pro jeho přežití. Stanovují je mezinárodní smlouvy, jako jsou Ženevské konvence.
Například opakované útoky Ruska na ukrajinskou energetickou síť v zimě byly označeny za válečné zločiny kvůli škodám způsobeným civilistům. Rusko ale trvá na tom, že zasahuje pouze vojenské cíle.
Mezinárodní společenství obvinilo moskevské jednotky z tisíců případů zneužití od jejich plnohodnotné invaze do sousední země v únoru loňského roku. Podle generálního prokurátora v Kyjevě bylo dosud zaznamenáno více než 62 000 válečných zločinů, včetně smrti více než 450 dětí. BBC se nepodařilo tyto údaje ověřit.
Důležité je soudit Putina, řekl
Geoffrey Nice spolupracoval s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v letech 1998-2006. Vedl případ bývalého srbského vůdce Slobodana Miloševiče, který byl v Haagu souzen v roce 2002 za válečné zločiny spáchané v Chorvatsku, Bosně a Kosovu.
Miloševič, kdysi známý jako „balkánský řezník“, zemřel ve vězení ještě před ukončením procesu.
V komentáři k válce na Ukrajině právník uvedl, že případ „nemůže být jasnější“. „Není pochyb, že tomu všemu velí muž v Kremlu,“ řekl. To znamená, že „nejdůležitější věcí“ je soudit samotného ruského vůdce, a nikoliv nízko postavené vojáky, řekl v rozhovoru.
Dodal, že případný soudní proces „by mohl být podle mého názoru zítra ráno“ a měl by se konat v ukrajinském jazyce. Sám Putin by podle něj nemusel být přítomen.
Geoffrey Nice spekuloval o možném důvodu, proč ruský vůdce dosud nečelil tvrdšímu postihu. Naznačil, že by mohlo dojít ke snaze vyjmout ho z trestního stíhání v rámci mírové dohody. Uvedl, že Mezinárodní trestní soud (ICC) – který má jurisdikci nad Ukrajinou – „se dosud nevyjádřil k Putinově odpovědnosti za tento zločin“. Řekl také, že tato neochota vyvolává otázku, zda neobvinění prezidenta nepřináší nějakou politickou výhodu.
Uvedl však, že myšlenka jakéhokoli mírového urovnání, které by zabránilo soudnímu procesu s Putinem, je „děsivou vyhlídkou“. „Ta by byla naprostým popřením spravedlnosti pro ukrajinský lid,“ prohlásil.
Soud se ohradil
V reakci na to ICC odmítl jakékoli tvrzení o „nátlaku nebo ovlivňování“ prokurátora Karima Chana, aby odložil jakékoli vyšetřování. „Prokurátor opakovaně prokázal, že vyvození odpovědnosti je nutností, které musí být dosaženo“, uvádí se v prohlášení ICC.
Soud dodal, že žalobce pracuje na Ukrajině na shromažďování důkazů o válečných zločinech. Zatykače budou vydány tehdy, až bude shromážděn dostatek důkazů.
Nice už před několika měsíci označil pro Sunday Mirror Putina šílencem a vyjádřil se, že by měl jít na doživotí do vězení. „Musíme ho nechat zavřít, protože jestli nás nedovede k Armageddonu, tak to udělá někdo jiný, jemu podobný,“ řekl.