2.1 C
Czech
Neděle 22. února 2026
ZprávyPožáry v Chile si vyžádaly nejméně 24 obětí. Hasičům se nedaří plameny dostat...

Požáry v Chile si vyžádaly nejméně 24 obětí. Hasičům se nedaří plameny dostat pod kontrolu

Hasiči v Chile v neděli bojovali s desítkami požárů a snažili se dostat pod kontrolu jednu z nejhorších přírodních katastrof v zemi za poslední roky. Počet obětí mezitím vzrostl na 24 a dalších téměř tisíc lidí utrpělo zranění. V pondělí o tom informovaly agentura Reuters, server ABC News a list The Guardian.

Rekordní letní teploty přesahující 40 stupňů Celsia ztěžují úsilí o zdolání desítek lesních požárů v centrální části Chile, které připravily o život nejméně 24 osob. Mezi oběťmi jsou dva hasiči, uvedly podle ABC News chilské úřady.

Ve třech regionech byl vyhlášen nouzový stav. V neděli do jihoamerického státu dorazila mezinárodní pomoc z několika zemí, které přislíbily prostředky včetně letadel a hasičských týmů.

V neděli při projevu z města Purén v Araukánii prezident Gabriel Boric zdůraznil, že jeho vláda poskytne všechny potřebné zdroje. „Vidím houževnatost našeho lidu. Právě tento duch nás v tomto těžkém období musí vést,“ prohlásil dle Reuters. „Společně nakonec uspějeme,“ poznamenal chilský prezident.

Požáry zasáhly přibližně 270 000 hektarů, uvedly úřady v neděli. Tato plocha zhruba odpovídá velikosti Libereckého kraje. V celé vyprahlé oblasti je aktivních asi 260 požárů, informovali v neděli představitelé ministerstva vnitra, přičemž 28 z nich je považováno za zvláště nebezpečné. Téměř 1 500 lidí vyhledalo nouzové přístřeší. Nejméně 26 z 970 zraněných je v místních nemocnicích ve vážném stavu.

Vláda připomněla vliv změny klimatu

Třináct mrtvých, více než polovina z hlášených obětí požárů, pochází z regionu Bío-Bío, kde se stejně jako v regionech Ñuble a Araukánie nacházejí rozsáhlé lesy a také farmy, kde se pěstuje vinná réva a další ovoce na vývoz.

Na některých místech požáry obyvatele dohnaly k rychlému úprku, jinde plameny místní obklíčily. „Vlezte do bazénu! Vlezte do bazénu, až po krk,“ vyprávěla žena, která dle Reuters neuvedla své jméno, jak křičela na své rodiče v domě poblíž města Santa Juana v těžce zasaženém regionu Bío-Bío.

Chilská ministryně vnitra Carolina Tohá uvedla, že jen v pátek vypuklo 76 nových požárů, a dodala, že kvůli rekordním teplotám je velmi obtížné zastavit šíření ohně. „Teploměr dosáhl hodnot, které jsme dosud neznali,“ upozornila podle deníku The Guardian v sobotu.

Tohá také naznačila, že požáry by měly sloužit jako další varování před důsledky klimatické krize. „Vývoj klimatických změn nám znovu a znovu ukazuje, že hraje hlavní roli a může mít velký dopad, což si musíme mnohem lépe uvědomit,“ podotkla ministryně. „Chile patří mezi země s největší zranitelností vůči změně klimatu. To není teorie, ale spíše praktická zkušenost,“ dodala.

Reklama

Doporučujeme

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

V Itálii zemřel dvouletý Domenico po transplantaci poničeného srdce

V neapolské nemocnici zemřel dvouletý chlapec Domenico, jehož osud sledovala celá Itálie po transplantaci srdce, které bylo při transportu poškozeno kvůli špatnému chlazení. Informovala o tom dnes s odvoláním na nemocnici agentura DPA.

Ukrajina útočila v Udmurtsku v hloubi ruského území

Udmurtská republika na východě evropské části Ruska hlásí nejméně 11 raněných při údajném ukrajinském vzdušném útoku. Tři lidé byli převezeni do nemocnice, uvedl dnes ráno na telegramu regionální ministr zdravotnictví Sergej Bagin.

Maďarsko blokuje půjčku ve výši 90 miliard eur pro Ukrajinu kvůli poškozenému plynovodu

Maďarsko zablokovalo klíčovou půjčku Evropské unie pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur. Spor se točí kolem poškozeného ropovodu Družba, kterým do země proudí ruská ropa. Budapešť tvrdí, že Kyjev tok zastavil z politických důvodů před dubnovými volbami.

Britská vláda zvažuje vyřazení Andrewa z nástupnictví

Britská vláda zvažuje zákon, který by Andrewa Mountbatten-Windsora vyřadil z linie nástupnictví na trůn. Králův bratr je dál osmý v pořadí, i když přišel o tituly včetně oslovení „princ“. Debata se znovu rozjela po jeho čtvrtečním zatčení a následném propuštění s tím, že zůstává vyšetřovaný.

Trump podepsal globální desetiprocentní tarify

Donald Trump podepsal zavedení celosvětového desetiprocentního dovozního cla a oznámil další kroky, které mohou vést k dodatečným tarifům. Přichází to poté, co americký Nejvyšší soud zablokoval jeho předchozí postup u cel a prezident ostře zaútočil na část soudců.

Hrozba války mezi USA a Íránem může znovu srazit bitcoin

Možný americký úder na Írán zvyšuje nervozitu na trzích a kryptoměny z toho obvykle netěží. Analytici čekají, že při eskalaci by investoři dál omezovali riziko a tlak na bitcoin i ethereum by zesílil, zvlášť v prostředí už rozjetého medvědího trhu.

Jágr naznačil konec hráčské kariéry

Jaromír Jágr naznačil, že se už jako hráč na led nejspíš nevrátí. Fanouškům vzkázal, že by se musel stát zázrak, aby ještě nastoupil v zápase. Naposledy hrál v extralize za Kladno 21. prosince v Liberci.

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.

Andrew byl propuštěn po 11 hodinách, policie pokračuje v prohlídkách

Policie pokračuje druhým dnem v prohlídkách na Royal Lodge ve Windsoru, někdejším domově Andrewa Mountbatten-Windsora. Bývalý princ byl po zhruba 11 hodinách ve vazbě ve čtvrtek večer propuštěn s tím, že zůstává vyšetřovaný. Případ souvisí s podezřením na zneužití veřejné funkce a s prověřováním stížnosti, která se týká údajného sdílení důvěrných materiálů s Jeffrey Epsteinem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama