Reklama

Poslední z osvoboditelů Osvětimi zemřel. Bylo mu 98 let

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Poslední z vojáků, kteří 27. ledna 1945 osvobodili vyhlazovací tábor v Osvětimi, zemřel v 98 letech. Ruský Žid David Dushman se osvobození jednoho z nejstrašlivějších symbolů druhé světové války účastnil jako jednadvacetiletý mladík. Informuje o tom BBC.

Mezinárodní olympijský výbor (IOC) uvedl, že Dushman ještě do svých 94 let chodil denně dávat lekce šermu. Prezident IOC Thomas Bach, rovněž světový šampion v šermu, uctil Dushmana vzpomínkou. „Potkali jsme se v roce 1970 a okamžitě se se mnou spřátelil a dával mi rady, ačkoliv to byl Žid a měl zkušenost s Osvětimí a druhou světovou válkou,“ řekl Bach, který je Němec. „Bylo to obrovsky lidské gesto, které nikdy nezapomenu,“ dodal Bach.

David Dushman se narodil v Gdaňsku. Jeho otec byl vojenský lékař a fyzioterapeut v Rudé armádě a v roce 1938 za vlády J. V. Stalina byl deportován do gulagu, kde o deset let později zemřel. Dushman se v devadesátých letech usadil v Rakousku, ale od roku 1996 žil v Mnichově se svou ženou Zojou, která zemřela před několika lety.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Alberto Sánchez Gómez
Osmadvacetiletý Španěl Alberto Sánchez Gómez byl v roce 2019 zatčen za vraždu své vlastní matky, jejíž ostatky snědl. Soud jej nyní poslal na 15 let do vězení.
Dvojnásobná vražda vyhnala Španěly do ulic
Ve Španělsku lidé demonstrují proti násilí páchanému na dětech. Lidé vyšli do ulic kvůli hrůznému činu: otec zřejmě zavraždil své dvě malé dcery (6 let, 1 rok), aby se pomstil matce. Tělo starší dcery se už našlo, po mladší se stále pátrá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama