2.1 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
ZprávyPortugalský prezident přiznal, že se zabýval nákladnou léčbou po děti známých

Portugalský prezident přiznal, že se zabýval nákladnou léčbou po děti známých

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa přiznal, že se jeho kancelář zabývala žádostí o nákladnou péči, kterou podle tisku za nestandardních podmínek obdržely děti známých jeho syna. Píše to dnes server Público a další portugalská média. Prezident však tvrdí, že se zachoval jako v případě mnohých dalších žádostí, které dostává od občanů. Pro rezignaci nevidí důvody.

Případem dětí známých prezidentova syna se portugalská média zabývají do začátku listopadu. Dvojčata trpící vzácným genetickým onemocněním spojeným s postupným ochabováním svalstva, absolvovala v roce 2020 léčbu, která podle televizní stanice CNN Portugal stála čtyři miliony eur (96 milionů korun).

Úřady nákladnou terapii podle tisku schválily v nezvykle krátké době, za pouhé tři dny. „V kuloárech se šuškalo, že léčba začala díky vlivu prezidenta republiky,“ uvedl koordinátor oddělení dětské neurologie v nemocnici Svaté Marie v Lisabonu, kde se dvojčata léčila, António Levy Gomes. Podle médií navíc dvojčata dostala portugalské občanství za 14 dní, což je podle odborníků rovněž nezvykle krátká doba.

Rebelo de Sousa původně tvrdil, že si na případ nevzpomíná a že v něm nebyl nikterak aktivní. V pondělí večer však svolal do prezidentského paláce novináře, před kterými svá předchozí tvrzení korigoval. Uvedl, že od svého syna Nuna Rebela de Sousy, který žije v Brazílii, dostal dva e-maily se žádostí o pomoc pro dvojčata. Prezident je předal vedoucí odboru pro sociální záležitosti své kanceláře, aby prověřila možnosti pomoci. Ta pak o věci jednala mimo jiné i s kabinetem předsedy vlády Antónia Costy.

Rebelo de Sousa i v pondělí trval na tom, že ve věci osobně neintervenoval, a že se zachoval jako v případě mnoho dalších žádostí o pomoc, které dostává od občanů. „Zajisté tu jsou podmínky, abych zůstal ve funkci,“ uvedl před novináři prezident.

Případ nyní prověřuje prokuratura, které prezident poslal své vyjádření. Zatím však nikoho neobvinila.

Reklama

Doporučujeme

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.

Pozůstatky předané v úterý nepatří rukojmímu, uvedl úřad izraelského premiéra

Pozůstatky předané Izraeli v úterý z Pásma Gazy nepatří rukojmímu. Podle agentury Reuters a médií to dnes ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základě výsledků forenzní analýzy. Skupina spřízněná s teroristickým hnutím Hamás později uvedla, že tělo rukojmího hledá s pomocí týmu Červeného kříže. Izrael stále čeká na předání těl dvou rukojmích - jednoho izraelského a jednoho thajského občana.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama