Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa přijal demisi premiéra Antónia Costy, kterou tento socialistický politik podal na začátku listopadu kvůli podezření ze zneužití veřejné funkce. Portugalsko tak bude mít přinejmenším do března, kdy se uskuteční předčasné parlamentní volby, vládu v demisi, informovala dnes místní média. Kabinet bude mít v příštích měsících jen omezené pravomoci.
Předčasné volby se podle dřívějšího prezidentova prohlášení uskuteční 10. března. Costova vláda zůstane ve funkci do složení nového kabinetu. Oficiálně prezident nynější parlament rozpustí 15. ledna.
Presidente de Portugal formaliza el cese del Gobierno de Costa https://t.co/RzPLZ6QE6r
— Monitoreamos (@monitoreamos) December 8, 2023
Podle portugalské ústavy má vláda v demisi omezené pravomoci. Rozhodovat by měla jen o záležitostech, které jsou nezbytné pro chod státu. Podle portugalského prezidenta by fungování kabinetu v demisi nemělo omezit čerpání unijních fondů.
Premiér Costa podal demisi 7. listopadu poté, co prokuratura uvedla, že ho vyšetřuje kvůli podezření ze zneužití funkce. Oznámil také, že se nebude znovu ucházet o premiérskou funkci. Státní zástupci vyšetřují, zda Costa ovlivňoval řízení při povolení těžby lithia či výstavbě zařízení pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů. Na základě vyšetřování prokuratura obvinila šéfa Costovy kanceláře Vítora Escáriu či tehdejšího ministra infrastruktury Joaa Galambu.
Obhajoba obviněných tvrdí, že vyšetřovatelé se dopustili řady chyb. Dozorující soudce propustil z vazby pět lidí, které policie zadržela na začátku listopadu, a nepotvrdil ani obvinění z korupce, které státní zástupci původně vznesli. Prokuratura však může ve vyšetřování pokračovat a případně obvinění z korupce znovu vznést.
Prezident Rebelo de Sousa jednal s jistou prodlevou, aby parlamentu umožnil schválit rozpočet na příští rok. To se stalo na konci listopadu. Podle expertů pak prezident naplánoval předčasné volby zhruba pět měsíců po demisi premiéra, aby umožnil stranám připravit se na předčasné volby. To se týká především socialistů, které Costa vede od roku 2014. S jeho koncem ve funkci premiéra, kterou zastával od roku 2015, socialisté přišli o výraznou tvář a budou si muset vybrat nového vůdce.
Předčasné volby zatím podle průzkumů nemají jasného favorita. Socialisté (PS) se v průzkumech drží v čele a mají náskok několika procentních bodů na pravicovou PSD. Ve srovnání s volbami v roce 2022, kdy dostala přes 41 procent hlasů, by však PS oslabila na 25 až 27 procent. Výrazně posílit by podle průzkumů mohla krajně pravicová strana Chega (Dost), jejíž volební zisk by se mohl oproti předchozím volbám zdvojnásobit na 15 procent. Spolu s Liberální iniciativou, jejíž preference se pohybují mezi pěti až sedmi procenty, by trojice pravicových stran mohla získat v novém parlamentu většinu. Není však jisté, zda by se tyto strany na vládní spolupráci dokázaly dohodnout.