-6.2 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
EkologiePopulační bomba možná nikdy nevybuchne, zjistil výzkum

Populační bomba možná nikdy nevybuchne, zjistil výzkum

Lidská populace dosáhne vrcholu dříve a bude menší, než se očekávalo. K žádné explozi „populační bomby“ nedojde, zjistil průzkum, který tak zlepšil vyhlídky pro životní prostředí. Zastavení demografického růstu a populační pokles kromě toho sníží politické a sociální napětí. Informoval o tom list The Guardian.

Studie vypracovaná kolektivem Earth4All pro institut Římský klub byla založena na nové metodice zahrnující sociální a ekonomické faktory, které ovlivňují porodnost zejména v chudších zemích, jako je vzdělání a výše příjmu u žen, napsal The Guardian.

Experti vytvořili dva scénáře. Podle prvního dosáhne populace maxima pod 9 miliard v roce 2046 a do roku 2100 klesne na 7,3 miliardy. Podle druhého scénáře dosáhne populace maxima 8,5 miliardy už v roce 2040 a do roku 2100 klesne asi na 6 miliard.

Druhý scénář počítá se zvýšením daní pro bohaté menšiny a investicemi vlád do vzdělání, sociálních služeb a posílení rovnosti ve společnosti. Je optimističtější než studie OSN, která varovala před explozí populační bomby.

Organizace loni v létě upozornila, že populace dosáhne maxima 10,4 miliardy až v roce 2080. Demografický pokles podle práce nové zmírní tlak na přírodu a životní prostředí. Přispěje také k poklesu politického a sociálního napětí.

Klimatickou krizi za nás nevyřeší

Autoři nicméně vysvětlují, že klesající porodnost sama o sobě klimatickou krizi nevyřeší. Na Zemi žije 8 miliard lidí a již nyní svět drtivě pociťuje dopady klimatických změn. A upozornili, že odpovědnost nese hlavně zmíněná bohatá menšina.

Populační pokles také může vést k problémům, jako je nedostatečná pracovní síla a zvyšující se tlak na zdravotní péči kvůli stárnoucí společnosti. Tyto negativní dopady již nyní pociťují státy jako Japonsko a Jižní Korea.

Jako další problémy autoři uvádějí nadprodukci a plýtvání. „Máme důkaz, že populační bomba nemusí vybuchnout. Stále však čelíme významným výzvám v otázkách životního prostředí,“ řekl jeden z autorů práce Ben Callegari.

„Potřebujeme hodně úsilí, abychom se vypořádali se současnou nadměrnou spotřebou a nadprodukcí,“ uvedl Callegari a označil tohle chování společnosti za větší riziko než populační růst.

V případě prvního scénáře pak experti varují před regionálním ekologickým i ekonomickým kolapsem v průběhu desetiletích do roku 2050. Tohle riziko přitom popisují jako nejvyšší u nejzranitelnějších ekonomik.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama