Více
  4.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Krok za krokem: Jak se staví pavučina

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pavoučí sítě a jejich složitost, preciznost i geometrická přesnost byly dlouhou dobu záhadou. Nyní vědci za pomoci nočního vidění a navrženého softwaru zjistili, jak pavouci sítě vytvářejí. O studii z Current biology informuje server ScienceDaily.

  Ne všichni pavouci staví sítě, způsoby lovu těchto živočichů jsou různé. Nicméně ti, co je za pomocí vlákna, jež vzniká v tzv. snovacích žlázách, vytvářejí, tak činí po slepu a používají pouze hmat.

  Přestože mají navíc malý mozek, dokáží vybudovat mnohdy dechberoucí struktury. Nová studie vědců z Johns Hopkins University přinesla ohledně stavby pavučin nové informace.

  Poprvé jsem se o toto téma začal zajímat, když jsem byl na pozorování ptáků se svým synem. Poté, co jsem viděl velkolepou síť, pomyslel jsem si: Kdybyste šli do zoo a viděli šimpanze, jak to staví, budete si myslet, že je to úžasný a působivý šimpanz,“ říká spoluautor článku a behaviorální biolog Andrew Gordus. Dodává, že v tomto případě je to ještě úžasnější, neboť mozek pavouka je malinký.

  Převážně kvůli výzvám, které přináší záznam a zachycení chování pavouků, vědci jejich motorické dovednosti systematicky dokumentovali a analyzovali poprvé.

  Přístroje umožnily vědcům sledovat a zaznamenávat každý pohyb všech osmi nohou. Díky tomu se jim tak podařilo popsat kompletní postup při stavbě sítě. To dle Gorduse nebylo pro zvířecí „stavby“ v tak jemném rozlišení nikdy provedeno.

  Postup byl u různých druhů podobný

  Konkrétně se v rámci výzkumu zaměřili na pavouka z čeledi pakřižákovití Uloborus diversus ze západu Spojených států. V rámci pokusu tým monitoroval chování šesti pavouků během noci, kdy stavěli sítě. K tomu jim posloužila zařízení s infračerveným zářením a software zachycující miliony jednotlivých pohybů končetin, uvádí ScienceDaily.

  Analyzovat video by totiž trvalo velmi dlouho. „Je příliš náročné procházet každý snímek a ručně anotovat body nohou, takže jsme vytvořili software pro strojové vidění, aby detekoval postoj pavouka snímek po snímku, a mohli jsme tak zdokumentovat vše, co nohy dělají při stavbě celé sítě,“ uvedl student a hlavní autor článku Abel Corver.

  Přestože se dle vědců finální struktura pavučiny mezi pavouky může lišit, pravidla, která využívají, jsou dost podobná. „To potvrzuje, že pravidla jsou zakódována v jejich mozku. Nyní chceme vědět, jak jsou tato pravidla zakódována na úrovni neuronů,“ dodal Gordus.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama