Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  V Austrálii byl objeven nový obří pavouk, který používá padací dveře. Přirovnávají ho k lidem

  Vědci v Austrálii slaví nový objev – dosud neviděného pavouka patřícího mezi druhy, které na své hmyzí oběti líčí pasti v podobě „padacích dveří“. Ohromil svou specifickou barvou a tělem podobným krabovi.

  Polsko uzavře hraniční přechod s Běloruskem, hovoří o bezpečnosti státu

  Polsko od pátečního poledne až do odvolání uzavře přechod Bobrowniki na polsko-běloruské hranici. Oznámil to dnes polský ministr vnitra Mariusz Kamiński, jenž krok odůvodnil „důležitým zájmem bezpečnosti státu“. Více informací k hranicím neposkytl, některá polská média nicméně jeho rozhodnutí dávají do souvislosti s případem bělorusko-polského novináře Andreje Pačobuta (polsky Andrzeje Poczobuta), kterého běloruský soud ve středu poslal na osm let do vězení. Varšava proti verdiktu protestovala.

  Kamiński zároveň oznámil, že v souvislosti s případem Pačobuta požádá o zařazení dalších lidí spojených s režimem autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, kteří jsou zodpovědní za represe vůči Polákům v Bělorusku, na sankční seznam.

  Běloruský soud ve středu poslal na osm let do vězení Andreje Pačobuta, kterého úřady obvinily „podněcování k sociální nenávisti“, „rehabilitace nacismu“ a „činnosti poškozující národní bezpečnost“. Devětačtyřicetiletý Pačobut je dlouholetým dopisovatelem listu Gazeta Wyborcza. Působil rovněž ve Svazu Poláků v Bělorusku (ZPB), což je organizace sdružující polskou diasporu. Úřady podle běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Pačobuta vinily konkrétně třeba z toho, že v médiích označil sovětský útok na Polsko z roku 1939 za agresi.

  Varšava rozsudek označila za nespravedlivý. Sejm – tedy dolní komora polského parlamentu – ve středu přijal usnesení, ve kterém verdikt nad Pačobutem důrazně odsoudil a proces s ním označil za vykonstruovaný. „Tento rozsudek je vyvrcholením pokračujících represí běloruských úřadů proti polské menšině v Bělorusku, které trvají od začátku roku 2021,“ stojí v usnesení podle serveru Polsat News.

  Premiér Mateusz Morawiecki na twitteru napsal, že osm let vězení pro Pačobuta je „nelidský rozsudek běloruského režimu“ a „další projev pronásledování Poláků v Bělorusku“. Polské ministerstvo zahraničí si kvůli němu předvolalo běloruského charge d´affaires. Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která žije v litevském exilu, označila rozsudek za „osobní pomstu“ Lukašenka. Vjasna Pačobuta pokládá za politického vězně.

  Bobrowniki jsou jedním z klíčových přechodů mezi Polskem a Běloruskem, podotkla agentura Reuters, podle níž se už tak napjaté vztahy mezi Varšavou a Minskem po středečním rozsudku dále vyhrotily. Polsko je důležitým útočištěm pro odpůrce Lukašenkova režimu a Varšava se stala jedním z nejbližších spojenců Kyjeva poté, co naopak běloruský spojenec Rusko loni v únoru napadlo Ukrajinu.

  V roce 2021 vypukla na bělorusko-polské hranici migrační krize, když se ji pokoušely překonat tisíce migrantů mimo jiné z Blízkého východu. Varšava a Evropská unie obvinily autoritářský režim v Minsku, že migranty využil jako hybridní zbraň v odplatě za sankce EU uvalené na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. Varšava rovněž tvrdí, že polská menšina v Bělorusku čelí útlaku.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.