-0.1 C
Czech
Pondělí 26. ledna 2026
ZprávyPolicie zadržela podezřelého ze střelby na tři studenty palestinského původu

Policie zadržela podezřelého ze střelby na tři studenty palestinského původu

Kvůli střelbě na tři americké studenty palestinského původu ve Vermontu byl zatčen osmačtyřicetiletý Jason Eaton. Informuje o tom BBC, NBC News a další servery.

Eaton byl podle BBC zadržen poté, co u něj policie provedla domovní prohlídku. Federální vyšetřovatel bude nyní zkoumat, zda šlo o zločin z nenávisti.

Americký státní zástupce ve Vermontu uvedl, že jeho úřad bude spolupracovat s oddělením občanských práv ministerstva spravedlnosti, aby posoudil, „zda mohl být spáchán federální trestný čin“.

Policisté v současné době vyšetřují možný motiv, ale tvrdí, že oběti měly na sobě keffiyeh (tradiční šátek) a v době útoku mluvily arabsky.

Hisham Awartani, Tahseen Ahmed a Kinnan Abdalhamid byli postřeleni v sobotu poblíž Vermontské univerzity v Burlingtonu. Tři muži, všichni ve věku 20 let, byli na návštěvě v domě příbuzného jednoho z nich a procházeli se po ulici, když se proti nim postavil běloch se zbraní v ruce, uvedla policie. Bez řečí na ně vystřelil a poté utekl. NBC News a jiné servery ovšem uvádějí, že podezřelý tři mladíky chvíli pronásledoval, a dokonce na ně něco křičel.

Policie zadržela Jasona Eatona poté, co při několikahodinové domovní prohlídce získala důkazy, které jí poskytly důvodné podezření, že je pachatelem.

Všechny tři oběti sice přežily, ale v současné době jsou v lékařské péči. Jeden z nich je podle místní policie zraněn „opravdu vážně“. Dva z nich jsou občany USA a jeden má ve Státech legální pobyt.

Šli na oslavu narozenin

Podle rodinných příslušníků spolu dříve navštěvovali soukromou neziskovou školu Ramallah Friends School, kterou provozují kvakeři v Ramalláhu. Na X, dříve Twitter, škola uvedla, že Awartani byl střelen do zad a Ahmed do hrudníku.

Rich Price, strýc jedné z obětí, uvedl, že všichni tři muži byli na návštěvě narozeninové oslavy osmiletého chlapce. „Poslední věc, kterou jsme si představovali, je, že by se jim v naší čtvrti stalo tohle,“ řekl.

Ani ne pět minut po jejich odchodu z našeho domu jsme viděli, jak kolem našeho domu projíždějí sirény. Viděli jsme blikající světla policejních aut. A pomysleli jsme si, panečku, něco se děje. To jsem ještě netušil, že jedou pro synovce a jeho přátele,“ dodal.

K útoku došlo v době, kdy se USA od 7. října, kdy začal konflikt mezi Izraelem a Hamásem, potýkají s nárůstem islamofobních a antisemitských incidentů. A to včetně násilných útoků a obtěžování na internetu.

Již dříve rodiny obětí vydaly prostřednictvím propalestinské neziskové organizace Institute for Middle East Understanding prohlášení. Vyzvaly orgány činné v trestním řízení, aby provedly důkladné vyšetřování a případ řešily jako zločin z nenávisti.

Po střelbě nabídla Rada pro americko-islámské vztahy odměnu 10 000 dolarů (asi 220 tisíc korun) za informace vedoucí k zatčení.

Velvyslanec Husam Zomlot, vedoucí palestinské mise ve Spojeném království, zveřejnil na sociálních sítích fotografii tří obětí a dodal: „Zločiny z nenávisti vůči Palestincům musí přestat.“

Reklama

Doporučujeme

Vlak ve Španělsku podle deníku vykolejil na staré kolejnici, ministr to odmítl

Srážka dvou vysokorychlostních vlaků, při které před týdnem zemřelo 45 lidí, se stala v úseku který neprošel kompletní renovací. Napsal to deník El Mundo. Podle něj se pod vlakem Iryo, který vykolejil, zlomil svar mezi novou a starou kolejnicí. To však odmítl ministr dopravy Óscar Puente, který od počátku tvrdí, že úsek tratě, kde se nehoda stala, nedávno prošel modernizací. Opozice ho vyzvala k demisi.

Pavel: Peníze vybrané na generátory dokazují solidaritu české společnosti

Prezident Petr Pavel považuje za mimořádný výsledek částku 100 milionů korun, které lidé v Česku za několik málo dnů vybrali ve sbírce SOS Kyjev na generátory pro Ukrajinu. Dokazuje to, že česká společnost je schopna projevit solidaritu v těžkých časech a zacílit podporu tam, kde je to nejvíc potřeba, uvedl dnes prezident na síti X. Dárcům za jejich pomoc poděkoval. Podporu českých občanů a nevládních organizací ocenil už v sobotu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Indonéský ostrov Bali chystá přísnější regulaci turistiky

Indonéský ostrov Bali, který je populární turistickou destinací, chystá přísnější pravidla pro zahraniční návštěvníky. Ti tak možná v brzké době budou muset předkládat výpisy z bankovních účtů, zpáteční letenky a podrobné popisy svých cestovních plánů. Informuje o tom agentura DPA.

V Barmě skončilo poslední kolo voleb, vládnoucí junta už má většinu v parlamentu

V Barmě se dnes uskutečnila závěrečná třetí fáze všeobecných voleb, které jsou první od vojenského převratu v roce 2021. Vládnoucí vojenská junta a její podporovatelé si již v předchozích kolech zajistili většinu křesel v parlamentu. Kritici však zpochybňují důvěryhodnost voleb, které se konaly v době, kdy ve velké části země zuří občanská válka.

V Německu zatkli Libanonce, který podle policie plánoval útoky po Evropě

Německá policie v pátek večer zadržela na letišti Berlin Brandenburg libanonského občana podezřelého z členství v palestinském militantním hnutí Hamás a z příprav teroristických útoků na území Evropy. Muž, označovaný jako „Mohammad S.“, byl zatčen krátce po příletu z libanonského Bejrútu.

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama