Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Co způsobilo zdravotní potíže Ludwiga van Beethovena? Částečnou odpověď našli vědci v jeho vlasech

  Fenomenální hudební skladatel Ludwig van Beethoven měl pravděpodobně genetické dispozice k onemocnění jater a v posledních měsících svého života trpěl hepatitidou typu B, která mu poškozovala játra. Tým vědců pod vedením Cambridgeské univerzity to zjistil na základě analýzy DNA z pěti pramenů skladatelových vlasů. Jednoznačnou příčinu jeho ztráty sluchu se jim nicméně odhalit nepodařilo.

  OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

  Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí, konstatuje dnes publikovaná Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců má jít o dosud nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci.

  Policie obvinila muže, co vyzýval k vraždě Alexandry Ocasio-Cortéz

  „Zabijte AOC,“ napsal na Twitter několikrát účastník útoku na Kapitol Garret Miller z Texasu. Policie rozšířila jeho obvinění o nové skutky, včetně výhrůžek smrtí, uvedla CNN.

  Miller byl zadržen ve středu, podle CNN zůstane ve vazbě až do soudního slyšení, které proběhne v pondělí. Má na krku další čtyři obvinění, včetně nezákonného vniknutí. Miller byl účastníkem útoku na Kapitol 6. ledna, kde se příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa snažili násilně narušit jednání Kongresu. Při protestech zemřelo pět lidí, včetně zasahujícího policisty a veteránky amerického letectva, která patřila k Trumpovým stoupencům. Po vniknutí do historické budovy ve Washingtonu D.C. si Miller pořídil selfie.

  Členka Sněmovny reprezentantů Alexandra Ocasio-Cortéz není jediná, komu Miller hrozil na internetu smrtí. Vyhrožoval také policistovi, který při nepokojích zastřelil protestující veteránku Ashli Babbittovou, když se snažila spolu s dalšími lidmi do budovy vtrhnout. „Zaslouží si zemřít. Nepřežije dlouho, protože je lovecká sezóna,“ psal Miller na sociálních sítích. Podle policie byl Trumpův fanoušek z Texasu velmi častým uživatelem různých komunikačních platforem, na které vehementně postoval před i během demonstrací. „Teď může začít občanská válka. Příště s sebou vezmeme zbraně,“ zněl jeden z jeho statusů.

  Millerův právník Clint Broden řekl CNN, že jeho klient „skutečně lituje toho, co udělal“. „Chtěl podpořit prezidenta Donalda Trumpa, ale svých činů velmi lituje. Má podporu své rodiny a většinu komentářů, které je potřeba zasadit do širšího kontextu, napsal v nadsázce. Vzhledem k tomu, jak je současná společnost hluboce politicky rozdělená, je mnoho výroků třeba číst jako nadsázku,“ řekl Broden.

  Impeachment začne v únoru

  Bývalý prezident Donald Trump čelí kvůli podněcování nepokojů v Kapitolu impeachmentu. Senát už vyslyšel výzvu republikánů, aby se ústavní žalobou začal zabývat až v únoru. Dá tak exprezidentovi čas připravit si obhajobu. Kdyby dvě třetiny Senátu žalobu schválily, znamenalo by to mimo jiné, že Trump by nemohl už nikdy na prezidenta znovu kandidovat. K tomu je ale potřeba nejméně sedmnáct republikánských hlasů.

  Třicetiletá Alexandra Ocasio-Cortéz, zvolená v roce 2019 za Demokratickou stranu je nejmladší ženou, co kdy byla zvolena do Sněmovny. Je členkou Demokratických socialistů a patří k nejvýraznějším postavám americké levice. Ve své politické agendě prosazuje kromě rovných příležitostí a zásadního přehodnocení postoje ke klimatické otázce například také nepodmíněný základní příjem či zrušení imigrační agentury a úplný zákaz používání fosilních paliv.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.