-6.4 C
Czech
Úterý 3. února 2026
SportPohled zpět na historii ikonického golfového turnaje Masters a současné pořadí

Pohled zpět na historii ikonického golfového turnaje Masters a současné pořadí

Od svého založení v roce 1934 zvítězilo na turnaji Masters 56 mužů, z nichž 39 šampionů pochází ze Spojených států. Masters, první hlavní turnaj roku, je často považován za vrchol golfových turnajů, přičemž vítěz obléká ikonické zelené sako na hřišti Augusta National v Georgii.

Rekord v počtu vítězství na Masters drží Jack Nicklaus, šestinásobný šampion (1963, 1965, 1966, 1972, 1975, 1986). Nicklaus, obvykle považovaný za největšího golfistu všech dob, získal svůj poslední titul v Augustě ve věku 46 let, čímž se stal nejstarším vítězem turnaje.

Hned za Nicklausem v panteonu golfových velikánů stojí Tiger Woods, patnáctinásobný mistr hlavních turnajů a pětinásobný vítěz Masters (1997, 2001, 2002, 2005, 2019). První titul Woodse byl zvláště historický, protože se stal nejmladším vítězem Masters ve věku pouhých 21 let. Také byl prvním ne-bělochem, který vyhrál v Augustě, a jeho vítězný náskok 12 ran dodnes zůstává rekordem.

Navzdory dlouhým 11 letům čekání na Masters titul kvůli sérii zranění se Woods v roce 2019 triumfálně vrátil. Letos je součástí startovního pole a opět vzdoruje šancím.

Nicklaus a Woods jsou jediní dva hráči, kteří vyhráli Masters pětkrát nebo vícekrát, ale dalších šest hráčů má na kontě tři a více vítězství. Patří mezi ně Arnold Palmer, Jimmy Demaret, Sam Snead, Gary Player, Nick Faldo a Phil Mickelson, kteří jsou považováni za legendy Augusty.

Prvních 45 ročníků Masters ovládali Američané, přičemž jediným neameričanem, který v tomto období zvítězil, byl Gary Player. Vítězství Seveho Ballesterose v roce 1980 však otevřelo cestu k vítězství na Masters i Evropanům a od té doby se z úspěchů v Augustě těší hráči jako Sandy Lyle, Ian Woosnam, Danny Willett a Sergio Garcia.

V posledních letech se Vijay Singh stal v roce 2000 prvním hráčem z jižní Asie, který vyhrál Masters, Angel Cabrera se v roce 2009 stal prvním jihoamerickým vítězem v Augustě a Hideki Matsuyama se před třemi lety stal prvním mužským japonským hráčem, který vyhrál major, když triumfoval na Masters.

Obhájcem titulu je Jon Rahm, který naposledy skončil o čtyři rány před Brooksem Koepkou a Philem Mickelsonem. Rahm se letos vrátil do Augusty jako člen LIV Golfu poté, co loni v prosinci přestoupil z PGA Tour za 450 milionů liber.

Podle aktuálního pořadí se o vedení dělí Američané Scottie Scheffler, Bryson DeChambeau a Max Homa, zatímco Tiger Woods prošel na Masters rekordním 24. polovičním cutem v řadě.

Reklama

Doporučujeme

Trump chce dál vyšetřovat Powella. Riskuje tím vlastního kandidáta do čela Fedu

Vyšetřování předsedy Federálního rezervního systému (Fed) Jeromea Powella by mělo pokračovat. V pondělí v Oválné pracovně to reportérům sdělil americký prezident Donald Trump. Powell má ale silnou podporu a zastání i v řadách republikánů. Pokud Bílý dům vyšetřování nezastaví, hlasováním v senátním výboru neprojde Trumpův nový kandidát na předsedu centrální banky.

EU posiluje obranu vědeckých faktů, internet zaplavují dezinformace o změně klimatu

Umělá inteligence (AI) zaplavuje internet falešnými profily, obrázky, zprávami i informacemi o změně klimatu. Evropská unie oficiálně podpořila Prohlášení o integritě informací týkajících se klimatických změn podpořené na klimatickém summitu COP30 v brazilském Belému.

Muskova vesmírná firma SpaceX koupila jeho další firmu xAI

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence, píše agentura AP s odvoláním na pondělní prohlášení SpaceX. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota umělé inteligence (AI) Grok, sociální sítě X či satelitního internetového systému Starlink.

Agenti ICE v Minneapolis okamžitě obdrží tělesné kamery

Všichni agenti Imigračního a celního úřadu (ICE) budou mít povinnost nosit tělesné kamery, počínaje těmi v Minneapolis. Na sociální síti X (dříve Twitter) to napsala americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noem. Federální agenti nosí tělesné kamery jen v určitých případech.

Ruská armáda zahájila noční útok na Kyjev a další ukrajinská města

Ruská armáda zahájila v noci na dnešek další vzdušný útok na ukrajinská města, píše agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské úřady. V Kyjevě údery poškodily výškové obytné budovy a vzdělávací zařízení v Dniprovské čtvrti, uvedl na Telegramu šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko.

Trump pohrozil Harvardu, že od něj bude požadovat miliardu dolarů v odškodném

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti pohrozil Harvardově univerzitě, že od ní bude požadovat miliardu dolarů (20,6 miliardy Kč) odškodného. Reagoval tím na článek deníku The New York Times (NYT), podle kterého Trumpova administrativa upustila od vymáhání nižší částky od univerzity, již obviňuje z antisemitismu a zaujatosti. Píší o tom agentury.

Syn norské korunní princezny stanul před soudem kvůli znásilnění a domácímu násilí

V Oslu začal jeden z nejsledovanějších soudních procesů v moderní historii Norska. Marius Borg Hoiby, syn korunní princezny Mette-Marit, čelí desítkám obvinění včetně znásilnění, domácího násilí a drogové kriminality. Případ zasahuje nejen do osobních životů obětí, ale i do důvěry v norskou monarchii.

Černý led patří k nejzákeřnějším zimním hrozbám

Zimní silnice umí být nebezpečné i bez sněžení. Stačí pokles teplot a na asfaltu se objeví tenká, téměř neviditelná vrstva ledu. Řidiči ji často zaregistrují až ve chvíli, kdy auto ztratí přilnavost. Černý led, mrznoucí déšť i déšť se sněhem každoročně způsobují tisíce nehod a zranění.

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory s USA

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory se Spojenými státy, píše agentura AFP s odvoláním na íránská média. Jednání se budou konat pravděpodobně v pátek v Turecku, sdělil agentuře arabský činitel pod podmínkou zachování anonymity. Rozhodnutí přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump zvyšuje tlak na Írán a hrozí případným vojenským zásahem, pokud režim v Teheránu neuzavře dohodu, v níž by se zavázal, že nebude usilovat o jaderné zbraně.

Francie schválila rozpočet na rok 2026, Lecornu ustál dvě hlasování o nedůvěře

Francie má schválený rozpočet pro rok 2026. Přijetí rozpočtového zákona předcházela dvě hlasování o nedůvěře vládě premiéra Sébastiena Lecornua, informovala agentura AFP. Lecornu k prosazení rozpočtu využil ústavní článek 49.3. Ten umožňuje schválení legislativy bez hlasování poslanců, pokud kabinet následně zvládne pokus opozice o sesazení. Schválením rozpočtu premiér ukončil čtyřměsíční patovou situaci v Národním shromáždění, kde současná vláda nemá absolutní většinu.

U olympijského hokejového stadionu se staly dva bezpečnostní incidenty

Nedaleko milánské haly Santa Giulia, kde se uskuteční olympijské hokejové zápasy, se za poslední týden odehrály dva bezpečnostní incidenty. Při prvním z nich policisté zastřelili jednoho muže a při druhém dalšího muže vážně zranili. Píší o tom dnes italská média.

Indie přestane odebírat ruskou ropu, souhlasil podle Trumpa premiér Módí

Indický premiér Naréndra Módí souhlasil, že jeho země přestane odebírat ruskou ropu, což pomůže k ukončení války na Ukrajině. Po telefonátu s indickým lídrem to dnes uvedl americký prezident Donald Trump. Spojené státy podle něho s okamžitou platností sníží cla na dovoz z Indie z 25 na 18 procent. Indie jako součást uzavřené obchodní dohody omezí cla a další bariéry pro dovoz z USA postupně až na nulu, dodal Trump.

Do Egypta se přes přechod Rafah dostali první lidé z Pásma Gazy

Do Egypta se z Pásma Gazy dostali první palestinští pacienti, kteří využili obnoveného provozu na hraničním přechodu Rafah. Uvedly to agentury AFP a AP. Přechod byl uzavřen od května 2024. Denně jej nyní bude moci překročit několik desítek Palestinců v každém směru. Přepravu zboží Izrael, který přechod kontroluje na palestinské straně hranice, zatím nedovolil.

Rusko nechce ukončit válku na Ukrajině. Chce ji prodlužovat, řekl polský státní tajemník

Rusko podle Polska zneužívá mírová jednání k prodlužování války na Ukrajině. Zatímco Kyjev prokazuje vůli konflikt ukončit, Moskva dál útočí na civilní infrastrukturu a nejedná v dobré víře, řekl polský státní tajemník pro evropské záležitosti Ignacy Niemczycki.

Trump chce omezit závislost na Číně a buduje surovinový sklad

Americká vláda chce vytvořit strategické zásoby surovin, bez kterých se dnes neobejdou baterie, elektromobily ani moderní elektronika. Projekt má zároveň omezit dopady výkyvů cen a případných výpadků dodávek, které Washington dlouhodobě spojuje s dominantní pozicí Číny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama