menu

12.4 C
Czech
Úterý 1. července 2025

Ukrajinské drony poničily ruské sklady paliva i radary na Krymu, tvrdí rozvědka

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR zapálily sklady raketového paliva v Brjansku na západě Ruska a zničily radiolokátory a odpalovací zařízení raket ruského systému protivzdušné obrany S-400 na okupovaném Krymu, uvedla ukrajinská média s odvoláním na své zdroje v HUR i záběry, zveřejněné ukrajinskou rozvědkou.

Podzemní letiště Željava. Navštivte přísně tajnou základnu jugoslávské armády

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Největší podzemní letiště v bývalé Jugoslávii leží v troskách. Kdysi supertajná základna měla odolat jadernému útoku. Nakonec ji zničila vlastní armáda.

Jako ve filmu Star Wars: Impérium vrací úder. Rebelové ukrývají své vesmírné plavidlo v podzemní základně, ven vyráží jen když Impérium udeří. Letecká základna Željava byla verzí tohoto filmového úkrytu v komunistické Jugoslávii.

Objekat 505, jak se oficiálně letiště nazývalo, se nachází na východě Chorvatska na hranici s Bosnou. Kdysi bývalo největším podzemním letištěm na Balkáně. Primárním účelem Objekat 505 bylo umístit zde radarový systém včasného varování, podobný NORADu. Bylo také strategickým velitelským centrem pro obranu země.

Maximální utajení a soběstačnost

Výstavba základny probíhala v maximálním utajení v letech 1957 až 1965 a náklady na její vybudování činily neuvěřitelných šest miliard dolarů. To je třikrát více než kombinované roční vojenské rozpočty dvou největších nástupnických států Jugoslávie, Srbska a Chorvatska. Tajná letecká základna byla umístěna ve středu husté rozlehlé sítě vojenských zařízení s pěti pomocnými letišti v její blízkosti. Okolo se také nacházely četné radary a základny protivzdušné obrany.

Podzemní letiště bylo vojenským zázrakem se čtyřmi východy, z nichž každý byl schopen vypouštět v případě nutnosti ven tryskáče. Na základně se nacházely dvě kompletní eskadry. Byla navržena tak, aby udržela přímý zásah 20kilotunovou jadernou hlavicí, ekvivalentu bomby v Nagasaki a mohla být hermeticky uzavřena. Dokázala pojmout až 1000 lidí a skladovat zásoby po dobu až 30 dnů. Objekat 505 měl také přístup k podzemnímu zásobování vodou a generátoru energie. Palivo pro generátor bylo přiváděno do základny hlubinnými trubkami z podzemního skladu poblíž města Bihać.

Zkázu přinesla občanská válka

Základna měla chránit zemi před agresí zvenčí. Bohužel její konstruktéři nepočítali s možností občanské války. 25. října 1991, v předvečer války, Rudolf Perešin, jeden ze stíhacích pilotů sloužících na základně, utekl ve svém letounu čtvrtým východem. Byl to etnický Chorvat a nechtěl bojovat. Doletěl do rakouského Klagenfurtu a jeho proudový letoun je nyní vystaven na letecké základně Zeltweg.

Nebyl jediný, kdo dezertoval. Nedlouho poté přeběhl se svým proudovým letounem i Daniel Borović. Tomu se podařilo přistát na letišti v Záhřebu. I když ze samotné základny neodletěli, sídlili na ní i další dva piloti – Ivan Selak a Ivica Ivandić, kteří po zničení základny skončili v Užici v Srbsku.

Během svého ústupu z této oblasti Chorvatska se Jugoslávská národní armáda rozhodla leteckou základnu zničit, aby se vyhnula jejímu použití některou z frakcí bojujících v konfliktu. Podařilo se jim to pomocí vestavěných výbušných náloží. O rok později demolici základny dokončila armáda tehdejší Republiky Srbská Krajina. Bylo odpáleno dalších 56 tun trhaviny. Výbuch byl tak silný, že byl cítit v celé Bihaći.

Dnes opuštěná letecká základna leží na hranici Chorvatska a Bosenské federace, přičemž čára rozdělující země prochází středem pozemku. Pokud se sem někdo rozhodne vypravit, musí dbát mimořádné opatrnosti kvůli velkému množství nevybuchlých nášlapných min a jiné munice. Policejní síly Bosenské federace využívají oblast letecké základny k výcviku.

Vstup jedině s povolením

Bohužel od migrační krize je těžké se sem dostat. Tato letecká základna se nachází přesně na hranici mezi Chorvatskem a Bosnou, mnoho policejních hlídek po cestě vás otočí zpět. A nejspíš budete muset zaplatit pokutu. Je však možné kontaktovat chorvatskou policii s tím, že chcete leteckou základnu navštívit jako turista. Pak pravděpodobně dostanete oficiální povolení k návštěvě.

Mějte na paměti zdravotní rizika. Přiměřené množství znečištění PCB je uvnitř většiny tunelů, ale i v půdě venku. Navíc uvnitř tunelů bylo mnoho detektorů kouře, které byly založeny na Americium-241. Co se s nimi během ničení stalo, není známo. Návštěva jako taková může představovat zdravotní riziko.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelská armáda přiznala civilní oběti střelby u humanitárních center v Gaze

Izraelská armáda dnes připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem, píší izraelská média. Tyto incidenty armáda vyšetřuje a na základě ponaučení z nich vydala svým jednotkám instrukce, uvedl mluvčí armády. Podle OSN bylo od 19. května, kdy Izrael uvolnil 11týdenní blokádu Pásma Gazy, zabito přes 400 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, píše agentura Reuters.

Bittner pojede poprvé Tour de France

Pavel Bittner si letos odbude premiéru na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Ve 22 letech se stal členem osmičlenné sestavy týmu Picnic PostNL pro 112. ročník Tour de France, který odstartuje v sobotu 5. července v Lille.

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Trump obnovil obchodní jednání s Kanadou. Ta mu ustoupila

Kanadský premiér Mark Carney se v neděli telefonicky dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na obnovení obchodních jednání poté, co je Spojené státy v pátek přerušily kvůli kanadskému plánu zdanit americké technologické firmy.

Demonstranti v Bělehradě zatarasili most přes Sávu. Prezident Vučić je označil za teroristy

Tisíce demonstrantů v neděli zablokovaly klíčové komunikace v Bělehradě a dalších srbských městech v reakci na zatýkání účastníků protivládních shromáždění. Střety s policií vypukly už v sobotu večer po masovém protestu, jehož účastníci požadovali vypsání předčasných voleb.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

Zapomenuté klenoty italské Apulie, kde se zastavil čas

Na patě italské boty se rozprostírá krajina, která působí jako vystřižená z pohádky. Apulie nabízí víc než jen ikonické trulli a slunce nad vinicemi. Její středověké vesnice si zachovaly historické kouzlo i živou atmosféru plnou lokálních zvyků, chutí a vůní.

Největší slon na světě má 32 pater a stojí v Bangkoku

V severní části Bangkoku se tyčí podivná stavba s nezaměnitelným vzhledem. Elephant Building, známá také jako Chang Building, vypadá přesně tak, jak název napovídá – jako obří slon složený z LEGO kostek. Od svého dokončení v roce 1997 budí pozornost nejen doma, ale i v zahraničí.

Letadlo není přehlídkové molo. Co si raději neoblékat na palubu

Cestu letadlem chce každý absolvovat v pohodlí. Některé kousky oblečení nebo doplňky však mohou let opravdu znepříjemnit – ať už kvůli teplotám na palubě, bezpečnostní kontrole, nebo prostě jen proto, že se v nich nedá pořádně hnout.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelská armáda přiznala civilní oběti střelby u humanitárních center v Gaze

Izraelská armáda dnes připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem, píší izraelská média. Tyto incidenty armáda vyšetřuje a na základě ponaučení z nich vydala svým jednotkám instrukce, uvedl mluvčí armády. Podle OSN bylo od 19. května, kdy Izrael uvolnil 11týdenní blokádu Pásma Gazy, zabito přes 400 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, píše agentura Reuters.

Bittner pojede poprvé Tour de France

Pavel Bittner si letos odbude premiéru na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. Ve 22 letech se stal členem osmičlenné sestavy týmu Picnic PostNL pro 112. ročník Tour de France, který odstartuje v sobotu 5. července v Lille.

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Trump obnovil obchodní jednání s Kanadou. Ta mu ustoupila

Kanadský premiér Mark Carney se v neděli telefonicky dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na obnovení obchodních jednání poté, co je Spojené státy v pátek přerušily kvůli kanadskému plánu zdanit americké technologické firmy.

Demonstranti v Bělehradě zatarasili most přes Sávu. Prezident Vučić je označil za teroristy

Tisíce demonstrantů v neděli zablokovaly klíčové komunikace v Bělehradě a dalších srbských městech v reakci na zatýkání účastníků protivládních shromáždění. Střety s policií vypukly už v sobotu večer po masovém protestu, jehož účastníci požadovali vypsání předčasných voleb.

V Brightonu po protestu zrušili říjnový koncert zpěváka Mansona

V anglickém Brightonu po tlaku aktivistů a jedné poslankyně zrušili říjnový koncert amerického zpěváka Marilyna Mansona, který měl být jeho prvním vystoupením v Británii v rámci turné One Assassination Under God. Píše to server BBC.

Turecká policie na zakázaném pochodu hrdosti v Istanbulu zatkla nejméně 30 lidí

Na zakázaném pochodu hrdosti pořádaném příslušníky sexuálních menšin policie v centru Istanbulu zadržela nejméně 30 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na jednoho z opozičních politiků. Podle agentury AFP bylo před pochodem zatčeno více než 50 lidí. Pochody hrdosti jsou ve městě zakázané od roku 2015. Na záznamu, který má Reuters k dispozici, jsou vidět policisté, jak se potýkají se skupinou aktivistů s duhovými vlajkami. Poté je obklíčí a naloží do policejních dodávek.

Útočník zabil v americkém Idahu nejméně dva lidi, střílel na zasahující hasiče

Při střelbě v Coeur d’Alene v americkém státě Idaho zemřeli dva hasiči a jeden utrpěl zranění poté, co je při zásahu u požáru přepadl neznámý střelec. Policie později uvedla, že se po několikahodinovém zásahu podařilo nalézt poblíž místa tělo mrtvého muže se zbraní, jedná se zřejmě o útočníka, informovala AP.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás