Více
  0.1 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku. Informuje o tom The Guardian a další servery.

  Zaghari-Ratcliffe byla zatčena v dubnu roku 2016 na letišti v Teheránu po návštěvě svých příbuzných. Obviněna byla ze spiknutí proti vládě. Několik týdnů po odpykání pětiletého trestu byla opětovně poslána do vězení, tentokrát za propagandu proti tamnímu vládnoucímu systému.

  Ve Velké Británii má dceru a manžela. Její rodina i nadace Thomson Reuters Foundation, pro níž dělala projektovou manažerku, obvinění odmítají. Manžel, Richard Ratcliffe, který dle BBC Nazanin neviděl od roku 2016, nyní drží druhou hladovku ve snaze ji osvobodit. Snaží se přesvědčit britské ministerstvo zahraničí, aby udělalo pro propuštění jeho ženy více.

  Ministryně zahraničí Liz Truss uvedla po posledním soudu, že udělá vše pro to, aby jí i její rodině pomohla. Rozhodnutí Íránu pokračovat v těchto nepodložených obviněních proti Nazanin Zaghari-Ratcliffe je otřesným pokračováním krutého utrpení, které prožívá,sdělila.

  Británie nicméně odmítá zaplatit Íránu historický dluh ve výši 400 milionů liber, o kterém uznává, že ho dluží, uvádí The Guardian. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že sankce brání provedení platby. Neuvádí ovšem, jaké kroky v tomto ohledu podniklo, popřípadě proč selhaly předchozí pokusy o výměnu vězňů.

  Hnutí Amnesty International na svém Twitteru vyzvalo vládu Spojeného království, aby naléhavě zajistila propuštění všech britských státních příslušníků nezákonně držených v Íránu.

  Hladovka již podruhé

  Hladovku by měl Richard Ratcliffe držet právě před ministerstvem zahraničí v Londýně. K tomuto kroku se opět odhodlal poté, co íránský soud uvedl, že Nazanin prohrála své odvolání proti druhému trestu odnětí svobody.

  Ratcliffe sdělil ministerstvu zahraničí, že nedůvěřuje jejich strategii a jejich neochotě jednat. Dle něj právě nevyrovnaný dluh vůči Íránu způsobil, že Nazanin byla v roce 2016 vzata do vazby.

  Ale také nedělají nic, co by odradilo Írán od braní rukojmích, stále odmítají používat slovo ‚rukojmí‘ navzdory slibům Nazanin,“ uvedl.

  Šestiletá dcera Gabriella s ním nyní žije v Londýně. Před dvěma lety se vrátila z Teheránu, kde zůstávala u své babičky Před dvěma lety jsem držel hladovku před íránskou ambasádou, v předvečer nástupu Borise Johnsona do funkce premiéra. Před dvěma lety nám bylo dovoleno tábořit před íránskou ambasádou na 15 dní – k jejich značnému hněvu. Ale Gabriellu to dostalo domů, dodal pro The Guardian.

  Nazanin nyní čeká další rok ve vězení a poté ještě rok zákaz cestování. „Nikdy k tomu nemělo dojít. Je čas, aby vláda vyslyšela požadavky Nazanininy rodiny, včetně splacení dluhu, který dlužíme Íránu, a konečně ji přivedla domů,“ uvedla členka parlamentu Tulip Siddiq.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama