-0 C
Czech
Čtvrtek 29. ledna 2026
ZprávyPodnikatel Marian Kočner shledán nevinným v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a...

Podnikatel Marian Kočner shledán nevinným v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky

Marian Kočner byl již podruhé shledán nevinným z přípravy dvojnásobné vraždy, která v roce 2018 otřásla Slovenskem a svrhla premiéra. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Zatímco Marian Kočner byl očištěn, jeho spolupracovnice Alena Zsuzsová byla odsouzena.

Vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové jsou v moderní slovenské historii bezprecedentní. Kuciak (27) byl se svou snoubenkou zastřelen v jejich domě v době, kdy se zabýval údajnou vládní korupcí.

Krátce poté, co byli v únoru 2018 zavražděni ve Velké Mači poblíž hlavního města Bratislavy, byl zveřejněn jeho poslední příběh. Odhalil přítomnost notoricky známých italských mafiánů na Slovensku a údajné obchodní vazby mezi členem mafie a dvěma vysokými vládními poradci.

Dvojnásobná vražda vyvolala největší protesty na Slovensku od pádu komunismu v roce 1989. Nakonec svrhly nacionalistického premiéra Roberta Fica a jeho vládu.

Čtyři lidé byli odsouzeni

Bývalý voják Miroslav Marček byl uvězněn poté, co se k útoku přiznal. Další dva muži byli odsouzeni jako řidič a prostředník. Marian Kočner byl poprvé shledán nevinným v roce 2020. Souzen byl jako podezřelý strůjce vraždy. Tehdy byla Zsuzsová zproštěna viny jako spolupachatelka. Slovenský nejvyšší soud poté rozsudky zrušil a nařídil obnovu řízení, píše server BBC.

Kočner i Zsuzsová už byli ve vězení za jiné trestné činy, účast na vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky však popřeli. Žalobci pro oba požadovali 25 let vězení. V rámci téhož procesu byla dvojice obviněna i z přípravy vraždy státních zástupců Maroše Žilinky a Petra Šufliarského.

Zoltan Andruško, muž odsouzený jako prostředník, před soudem vypovídal, že mu Zsuzsová řekla, že vraždu si objednal Kočner.

Sbor tří soudců uznal Zsuzsovou vinnou z účasti na obou spiknutích, ale Kočner byl zbaven všech obvinění. Už si odpykává 19 let ve vězení za podvody, které s tím nesouvisí. Proti verdiktu má právo se odvolat.

Šedesátiletý Kočner opakovaně odmítl vinu a podle agentury Reuters v závěrečné řeči v procesu minulý týden řekl: „Nejsem svatý, ale nejsem ani vrah.“

Reakce příbuzných obětí jsou jednoznačné

Příbuzní zavražděného páru vyjádřili rozčarování z druhého Kočnerova osvobozujícího rozsudku. Zsuzsová podle nich neměla žádný motiv, aby si vraždu objednala sama, a bylo prokázáno, že pracovala přímo pro podnikatele.

„Absolutně tomu nerozumím. Zsuzsová shledána vinnou, Kočner nevinným,“ řekl v přímém přenosu SME před soudem Kuciakův otec Jozef Kuciak.

Reportéři bez hranic označili páteční verdikt za „debakl“. „Rozsudek zanechává hořkou pachuť,“ stojí v prohlášení. „Plná spravedlnost nebyla vykonána.“

„Ostuda naší justice,“ dodala matka Kušnírové Zlatica Kušnírová.

Fico se chce dostat zpět k moci

Slovensko v současné době prochází dalšími politickými turbulencemi poté, co Eduard Heger tento měsíc odstoupil z funkce premiéra, protože prohrál hlasování o nedůvěře.

Přestože byl Robert Fico nucen po vraždách v roce 2018 odstoupit z funkce premiéra, jeho strana Smer si od té doby znovu získala svou popularitu a on se těší na návrat na vrchol slovenské politiky. Smer nyní vede průzkumy veřejného mínění před předčasnými volbami 30. září.

Fico velmi kritizoval současné sankce proti Rusku a nedávno se zaměřil na prezidentku Zuzanu Čaputovou s nepravdivými tvrzeními, že byla americkou agentkou. To podle ní vedlo k vyhrožování smrtí její rodině.

Reklama

Doporučujeme

Jako v seriálu Narcos: Brutalitu gangů v Ekvádoru dokládá nález pěti lidských hlav na pláži

Ne, tohle není díl ze série Narcos. Návštěvníci pláže v Ekvádoru našli pět useknutých lidských hlav s děsivým vzkazem. „Město je naše." Podle předběžného vyšetřování patří hlavy obětem vyřizování sporů drogových kartelů, jejich těla se zatím nenašla.

Starmer při setkání se Sim vyzval k prohloubení vztahů mezi Británií a Čínou

Britský premiér Keir Starmer dnes při setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu vyzval k prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi a uvedl, že svět zažívá náročné časy. Informovala o tom agentura AP. Podobně se vyjádřil Si, který podle agentury AFP hovořil o potřebě posílit vazby. Starmer je na čtyřdenní návštěvě Číny jako první britský premiér od roku 2018.

Ruský dronový útok zabil v Záporožské oblasti tři lidi, uvedl šéf správy

Ruský dronový útok na obec Vilňansk v ukrajinské Záporožské oblasti zabil tři lidi - dvě ženy a jednoho muže. Další muž utrpěl zranění. Na platformě Telegram to v noci na dnešek uvedl šéf regionální správy Ivan Fedorov. O dvou raněných mužích v sousední Dněpropetrovské oblasti informoval po náletu ruských dronů náčelník správy tohoto regionu na jihovýchodě Ukrajiny Oleksandr Hanža. Rusové opět zaútočili na Oděsu, kde drony poškodily blíže neupřesněný objekt infrastruktury, a na Kryvyj Rih.

Operovali jsme a plakali. Účastníci protestů v Íránu promluvili

Íránský režim násilně potlačil masivní protesty a přestože svědkové a zúčastnění mají strach z odhalení, promluvili o otřesných praktikách bezpečnostních složek. V uličkách, domech a na soukromých klinikách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak museli být ošetřováni zranění demonstranti či náhodní kolemjdoucí. Každý, kdo jim pomohl, každý lékař a sestra, riskoval život.

Macinka: Dokud Rusko útočí na Ukrajinu, není důvod mírnit sankce

Dokud válka trvá a dokud Rusko útočí na Ukrajinu, tak není důvod změkčovat sankce proti Moskvě. Řekl to dnes šéf české diplomacie Petr Macinka před příchodem na jednání unijních ministrů zahraničí v Bruselu. Jedním z hlavním témat dnešní schůzky je právě pokračující ruská invaze na Ukrajině. Od jejího zahájení uplynou na konci února již čtyři roky a EU při této příležitosti chystá nový, již dvacátý balíček sankcí proti Moskvě.

Fed ponechal sazby beze změny, růst ekonomiky USA je solidní

Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny. Její předseda Jerome Powell na tiskové konferenci sdělil, že růst největší světové ekonomiky je „solidní" a pracovní trh vykazuje známky stabilizace. Vyjádřil se také k budoucnosti banky. Ubezpečil, že i po jeho odchodu z funkce zůstane nezávislou.

EU se chystá přidat Íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací

Evropská unie se blíží k rozhodnutí, které dlouho odkládala. Po obratu Francie a Španělska chce zařadit Íránské revoluční gardy mezi teroristické organizace. Krok má být politickým signálem vůči Teheránu po brutálním potlačení protestů.

Michigan žaluje ropné giganty kvůli brzdění obnovitelných zdrojů a elektromobilů

Michigan zahájil ostrý právní útok na největší jména ropného byznysu. Stát tvrdí, že firmy roky brzdily nástup čisté energie a elektromobilů. Podle žaloby nešlo o náhodu, ale o koordinovaný postup. Spor míří přímo do oblasti hospodářské soutěže a energetiky.

Paris Hilton ukazuje novou tvář v dokumentu Infinite Icon

Paris Hilton se znovu dostává do centra pozornosti. Tentokrát ale ne jako symbol éry reality show, ale jako žena, která chce vyprávět jiný příběh. Nový dokument Infinite Icon: A Visual Memoir sleduje její cestu hudbou i aktivismem.

Bouře Kristin ochromila Portugalsko, statisíce lidí jsou bez elektřiny

Kvůli bouři Kristin zahynuli v Portugalsku nejméně čtyři lidé. Úřady původně hovořily o třech mrtvých. Statisíce obyvatel v centrální a severní části země se ocitly bez elektřiny, informovaly dnes agentury Reuters a AFP. Nepříznivé počasí podle nich vyvrátilo mnoho stromů, poničilo domy a narušilo silniční i železniční dopravu. Bouře následně zamířila do vnitrozemí a nad Španělsko.

Lucie Výborná po dvaceti letech odchází z Českého rozhlasu

Lucie Výborná uzavírá jednu z nejvýraznějších kapitol českého rozhlasového vysílání. Po dvaceti letech na Radiožurnálu se rozhodla odejít a vydat se novým směrem. Moderátorka, kterou si posluchači spojují s hlubokými rozhovory, chystá vlastní podcastový projekt.

KOMENTÁŘ: Už ne jen Rheinmetall nebo Lockheed. Čeští zbrojaři prožili silný vstup na burzu

Zbrojařským akciovým společnostem se vzhledem k geopolitickému napětí na burzách výrazně daří, nově mezi sebou přivítaly i tuzemského dravce CSG (Czechoslovak Group). Ten zažil na burze silný debut, když oproti původní ceně posílil o více než 30 procent.

Útočník z Magdeburku je podle psychiatra příčetný a dál nebezpečný

Saúdskoarabský lékař, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku, je příčetný a nadále nebezpečný. Uvedl to dnes podle agentury DPA u soudu psychiatr Bern Lager, který se psychickým stavem 51letého obžalovaného zabýval.

Tři mrtvé a přes 20 zraněných si vyžádaly ruské útoky, tvrdí ukrajinské úřady

Dva lidé zahynuli a čtyři další utrpěli zranění při ruském úderu na předměstí Kyjeva, oznámil dnes brzy ráno šéf tamní vojenské správy. Rusko také znovu zaútočilo na Oděskou oblast na jihu země, kde drony poškodily přístavní infrastrukturu a zranily tři lidi. Pět lidí zranily ruské drony v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Dva zdravotníci podle městských úřadů utrpěli zranění při ruském ostřelování nemocnice v Chersonu na jihu Ukrajiny. V sousední Dněpropetrovské oblasti byl podle úřadů zabit 46letý muž a sedm lidí zraněno.

Co na to Trump? Očekává se reakce Bílého domu na obchodní dohodu mezi Indií a EU

Rozhovory o očekávané indicko-evropské obchodní dohodě jsou ve velmi pokročilé fázi, řekl indický ministr pro ropu a zemní plyn Hardíp Singh Purí. Zpráva přišla v den oznámení uzavření „matky všech dohod" mezi Indií a Evropskou unií (EU). Se zatajeným dechem se nyní čeká na reakci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministr financí Scott Bessent už stihl dohodu zkritizovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama