Více
  15.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Podívejte se, jak vypadal pád trosek čínské rakety atmosférou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínská národní vesmírná agentura hrála vesmírnou ruletu. Minulou neděli vypustila na oběžnou dráhu raketu, která tam vynesla modul pro vesmírnou stanici Nebeský palác. Raketa se však následně začala řítit k zemi, přičemž nikdo nevěděl, kam její trosky dopadnou. Čína technické informace o jejich dopadu nezveřejnila. Takto přitom nepostupovala poprvé. V květnu stupeň čínské rakety dopadl do obydlené oblasti. Informovala o tom stanice BBC a web Space.

  Čína vyslala na oběžnou dráhu minulou neděli raketu Dlouhý pochod 5B. Vynesla tam laboratorní modul důležitý pro vesmírnou stanici Nebeský palác. Poté se však začala řídit nekontrolovaně k zemi.

  Čína neuvedla technické informace o návratu trosek rakety, nebylo tedy jasné, kam dopadnou a zda její zbytky nepředstavují hrozbu pro civilisty v obydlených oblastech.

  V sobotu však trosky dopadly do Suluského moře poblíž Filipín. Úchvatnou nebeskou podívanou zaznamenala náhodná videa svědků v Malajsii. Světelná show začala ve 14:45 SEČ.

  Americká agentura NASA podle stanice BBC opakovaně vyzývá Čínu, aby podávala technické hlášení o návratu trosek raket a jejich rozptylu. Ředitel NASA Bill Nelson uvedl, že takové informace by měly zveřejňovat všechny země, které disponují vlastním vesmírným programem.

  Nebezpečí dopadu mezi lidi

  Čínská vesmírná agentura údajně informace o souřadnicích dopadu trosek sice zveřejnila, avšak až po jejich vstupu do atmosféry. Raketa podle nich dopadla 57 kilometrů východně od pobřeží filipínského ostrova Palawan.

  Agentura také v prohlášení uvedla, že většina zařízení rakety byla při pádu atmosférou zničena. Průlet vydržely pouze materiály odolné vůči extrémnímu žáru, jako jsou nádrže a trysky vyrobené z nerezové oceli či titanu.

  Není to poprvé, co Čína neuvedla informace o místu dopadu trosek svých raket. Naposledy se stejný scénář odehrál letos v květnu. První stupeň totožného typu rakety dopadl do obydlené oblasti, přičemž jedna z trosek málem zasáhla vesnickou hostinu v západoindickém státu Miháráštra.

  Nelson uvedl, že podávat informace o návratu trosek je důležité zejména u kolosů, jako byla právě raketa Dlouhý pochod 5B. Ty s sebou nesou významné riziko ztráty na životech a majetku. Raketa v průměru měřila na délku 30 metrů a vážila 21 tun.

  „Je to velice důležité pro zodpovědné využívání vesmíru a bezpečnost lidí na Zemi,“ řekl podle serveru Space Nelson.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS