16.3 C
Czech
Středa 4. října 2023

Policie v Dillí provedla zátah na novináře podezřelé z šíření čínské propagandy za americké peníze

Policie v Dillí provedla dnes brzy ráno razii v několika domech novinářů a dalších zaměstnanců spojených s webem NewsClick kvůli podezřelým finančním tokům. Členům redakce zabavila mobilní telefony a notebooky, přičemž některé z nich odvezla k výslechu. Zatčen zatím nikdo nebyl. Podle kritiků jde o útok na svobodu tisku.

Binance plně opouští Rusko. Místní pobočku prodala startupu CommEX

Společnost Binance se rozhodla z Ruska zcela stáhnout a prodat celý svůj tamní byznys. Podle středečního oznámení uzavřela kryptoměnová společnost dohodu o prodeji s ruskou burzou CommEX za nezveřejněnou částku.

Počet obětí v Louisville stoupl na pět. Střílel zaměstnanec banky

Na pět stoupl počet obětí pondělní střelby v bance v americkém městě Louisville, kterou rozpoutal její zaměstnanec, než jej policie zastřelila. Počet obětí stoupl ze čtyř na pět poté, co zraněním podlehla sedmapadesátiletá žena, oznámily tiskové agentury.

Mezi osmi zraněnými je také policejní nováček, který před dvěma týdny složil přísahu. „Policista byl zasažen do hlavy a po operaci mozku jeho stav zůstává kritický,“ uvedla podle médií policie. V kritickém stavu je podle nemocnice ještě jeden zraněný.

Palbu zahájil zaměstnanec banky, který dění přenášel živě na Instagram, uvedla policie. Oběti byly ve věku od 40 po 64 let. Policie byla na místě během tří minut a útočníka v přestřelce zastřelila.

Zranění utrpělo osm lidí, včetně dvou policistů. Do hlavy byl zasažen šestadvacetiletý Nickolas Wilt. Policejní sbor města uvedl, že Wilt běžel k místu střelby, aby zachránil životy dalších lidí.

Městský radní Anthony Piagentini řekl deníku Courier-Journal, že Wilt absolvoval na konci března policejní akademii, kam byl přijat i jeho bratr.

Starosta Louisville Craig Greenberg, který sám loni vyvázl z útoku střelnou zbraní, označil střelbu v bance za „zlý akt cíleného násilí“.

Dva přeživší řekli televizi WHAS-TV, že výstřely nejprve zazněly v konferenční místnosti v přízemí, kde se shromáždili zaměstnanci. „Kdosi vedle mě byl zastřelen, potřísnila mne krev,“ řekl jeden muž a ukázal na košili.

V budově Old National Bank v centru Louisville střílel podle policie pětadvacetiletý Connor Sturgeon, který v bance začal na plný úvazek pracovat minulý rok. Sturgeon podle policie použil poloautomatickou pušku a střelbu vysílal živě na internetu. Společnost Meta, které patří Instagram, uvedla, že rychle odstranila „přímý přenos tohoto tragického incidentu“.

Střelba v bance v Kentucky následovala jen dva týdny po útoku na křesťanskou školu v Nashvillu ve státu Tennessee, ve které bývalý žák zabil šest lidí včetně tří dětí.

V USA podle databáze Gun Violence Archive v posledních letech připadá na každý den více než jeden případ střelby se čtyřmi a více zraněnými či mrtvými kromě střelce. Střelba v bance měla letos pořadové číslo 146.

Policie v Louisville v pondělí ráno zasahovala i při druhé střelbě, která se odehrála přibližně tři kilomety od Old National Bank a při které byl nejméně jeden člověk zabit a jeden zraněn. Oba případy podle policie spolu nesouvisí.

Hromadné střelby v USA tradičně oživují debatu o zpřísnění zákonů o držení a dostupnosti střelných zbraní. Zastáncem reforem, které by možnost držet zbraň omezily, je i prezident Joe Biden z Demokratické strany. „Kolik Američanů musí ještě zemřít, než začnou republikáni v Kongresu jednat a chránit americké komunity?“ uvedl prezident v prohlášení reagující na střelbu v Louisville.

Biden a demokraté se dlouhodobě zasazují za přijetí přísnějších zákonů ohledně držení zbraní. Tyto snahy ale čelí tvrdému odporu většiny republikánských zákonodárců, kteří často zastupují voliče podporující právo na zbraně. Kentucky je jedním z 26 amerických států, které umožňují většině dospělých starších 21 let nakupovat a nosit střelnou zbraň bez povolení, dodal server BBC News.

Sledujte nás na sítích

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

DOPORUČUJEME

Paralýza federálních úřadů v USA zatím zažehnána, Biden podepsal příslušný zákon

Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o nouzovém financování federální vlády na příštích 45 dnů. O několik hodin dříve ho schválily obě komory Kongresu. Zákon těsně před začátkem nového fiskálního roku odvrátil ochromení vládních úřadů a agentur, takzvaný shutdown, neobsahuje však další pomoc Ukrajině bránící se ruské agresi.

Průměrná teplota na hladině oceánů tento týden pokořila rekord, byla 20,96°C

Průměrná denní teplota na hladině světových oceánů tento týden pokořila rekord z roku 2016. Odborníci naměřili 20,96 stupně Celsia, o setinu víc než před sedmi lety. O pokoření rekordu podle agentury AFP informovala monitorovací služba Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus.

Ukrajinské přístavy a obilí se opět staly terčem ruských dronů, uvádí Kyjev

Ruské drony dnes v časných hodinách opět napadly a poškodily přístav a sklady obilí v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, informovaly tiskové agentury s odvoláním na ukrajinské představitele. Dosud nebyly hlášeny žádné oběti, uvedl na telegramu šéf oblastní správy Oleh Kiper, podle kterého v důsledku náletu vypukly požáry v přístavních zařízeních.

Ve Španělsku začal horký volební den, k urnám může kolem 37 milionů lidí

Ve Španělsku začaly parlamentní volby, které mohou po pěti letech ukončit úřadování socialistického premiéra Pedra Sáncheze a jeho levicových vlád. Favoritem je podle průzkumů konzervativní Lidová strana (PP) vedená Albertem Núňezem Feijóoem, který však zřejmě bude potřebovat koaličního partnera. Hlasovat může podle deníku El País na 37,4 milionů občanů.

USA poprvé schválily antikoncepční pilulku, která bude bez receptu

Američtí regulátoři poprvé schválili antikoncepční pilulku, kterou si ženy budou moci koupit bez lékařského předpisu. Prodej přípravku bránícího otěhotnění s názvem Opill podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nebude věkově omezený. V Irsku sídlící výrobce Perrigo oznámil, že pilulka bude v USA dostupná začátkem příštího roku. Agentura AP píše, že antikoncepce se ve Spojených státech stane stejně snadno dostupnou jako například prášky proti bolesti hlavy či oční kapky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

Hunter Biden odmítl vinu v případu nákupu zbraně, požádá o zamítnutí obžaloby

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, dnes u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jeho právník zároveň avizoval žádost o smetení případu ze stolu na základě americké ústavy. Informovala o tom agentura AP, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, krok kritizovala Moskva

Arménský parlament dnes ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.