1.3 C
Czech
Pondělí 26. ledna 2026
ZprávyPočet obětí útoku v ruské škole stoupl na 17. Mezi mrtvými je...

Počet obětí útoku v ruské škole stoupl na 17. Mezi mrtvými je 11 dětí

Ve škole v ruském Iževsku se v pondělí střílelo. Počet obětí útoku vzrostl na 17, zranění utrpělo 24 osob. Pachatel se podle vyšetřovatelů posléze sám zastřelil. O incidentu informovaly servery BBC, ABC News a stanice Al-Džazíra.

Ke střelbě došlo v pondělí ve škole č. 88 v Iževsku v Udmurtsku, zhruba tisíc kilometrů východně od Moskvy. Ruský vyšetřovací výbor identifikoval střelce jako 34letého Arťoma Kazanceva, který byl sám absolventem školy. Na sobě měl v době útoku černé triko s „nacistickými symboly“ a kuklu, uvedl výbor. Podrobnosti o motivech nebyly zveřejněny.

Střelec ve škole zaútočil dopoledne, když byly děti ve třídách. Video, které kolovalo v ruských médiích, ukazovalo žáky krčící se pod lavicemi, na podlaze byly skvrny od krve, píše server ABC News. Policie uzavřela školu a záběry zachycovaly, jak členové záchranných složek vynášejí zraněné z budovy.

Při útoku bylo podle výboru zabito 17 lidí, včetně 11 dětí. Mezi mrtvými jsou dva učitelé a dva členové ostrahy. Více než dvě desítky dětí utrpěly zranění, informovali vyšetřovatelé.

Podle gubernátora Udmurtska Alexandra Brečalova byl střelec, který nakonec spáchal sebevraždu, registrován jako pacient v psychiatrickém zařízení.

Národní garda Ruské federace uvedla, že Kazancev použil dvě neletální zbraně přizpůsobené k použití ostré munice. Zbraně nebyly registrovány u úřadů. Ve věci bylo zahájeno trestní stíhání pro obvinění z vícenásobné vraždy a nedovoleného držení střelných zbraní.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí odsoudil útok v Iževsku jako „nelidský“. „Prezident Putin hluboce lituje úmrtí lidí, dětí, ve škole, kde došlo k teroristickému útoku osoby, která zjevně patří k neofašistické skupině,“ řekl novinářům dle Al-Džazíry mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého ruský prezident přeje brzké uzdravení všem zraněným.

Rusko zažilo v posledních letech střelbu ve školách několikrát. Reagovalo zpřísněním pravidel pro držení zbraní

V květnu 2021 zabil mladistvý střelec ve městě Kazaň sedm dětí a dva dospělé. O několik měsíců později zemřelo šest lidí a desítky dalších byly zraněny při střelbě na Permské státní univerzitě.

Po střelbě v Kazani a útoku na univerzitu úřady zákony související s držením zbraní zpřísnily. Útočník v Iževsku však použil pistole, které mohl získat pouze nelegálně na černém trhu, upozornila stanice BBC.

Nejvražednější útok ve škole v Rusku se odehrál v roce 2004 v Beslanu. Islámští militanti zajali na několik dní jako rukojmí více než tisíc lidí. Obléhání školy skončilo střelbou a výbuchy a zanechalo za sebou nejméně 330 mrtvých civilistů, včetně 186 dětí.

Reklama

Doporučujeme

Zimní bouře v USA si vyžádala devět mrtvých, zrušeny byly tisíce letů

Devět mrtvých si vyžádala zimní bouře, která nyní sužuje značnou část Spojených států, informuje zpravodajský server NBC News. Zrušeno podle něj v neděli bylo ve Spojených státech přes 12.000 letů, dnes se očekává zrušení dalších více než 3500 leteckých spojení a zpoždění dalších 645. S výpadky elektřiny se stále potýká více než 820.000 odběratelů, z toho přes 250.000 v Tennessee, uvádí monitorovací server PowerOutage.us.

Indie sníží cla na automobily dovážené z EU

Vláda indického premiéra Naréndry Módího oznámila snížení cel na dovoz automobilů z Evropské unie (EU). Místo současných až 110 procent mají klesnout na 40 procent. Indický trh se tak otevírá zahraničnímu automobilovému průmyslu.

Zaseješ-li vítr, sklidíš bouři. Billboard v Teheránu varuje USA

Od neděle je v centru Teheránu k vidění obrovský billboard, varující Spojené státy před útokem na Írán. K jeho odhalení došlo poté, co americký prezident Donald Trump nařídil přesun „armády letadlových lodí" na Blízký východ pro případný úder na islámskou republiku.

Izrael souhlasí s omezeným otevřením přechodu Rafah mezi Gazou a Egyptem

Izraelská vláda souhlasí s omezeným otevřením hraničního přechodu Rafah mezi palestinským Pásmem Gazy a Egyptem, a to po dokončení vojenského pátrání po těle posledního izraelského rukojmího. Na síti X to v noci na dnešek oznámil úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Premiérova kancelář časový harmonogram nesdělila, podle informací listu The Times of Israel (ToI) by se přechod, uzavřený do roku 2024, mohl otevřít do konce tohoto týdne.

Agenti ICE zastřelili v Minneapolis dalšího protestujícího. Alex Pretti byl zdravotník, který miloval přírodu

Federální imigrační agenti ICE zastřelili při protestech v Minneapolis dalšího muže. Rodinou byl identifikován jako 37letý zdravotní bratr z jednotky intenzivní péče Alex Pretti. Podle blízkých šlo o klidného, společensky angažovaného muže a milovníka přírody, nikoli o násilníka, za jakého jej některé oficiální zdroje označily.

Rusko v noci útočilo na Záporoží a jeho okolí, Ukrajina na jihozápadě Ruska

Rusko v noci na dnešek podniklo několik útoků na ukrajinské město Záporoží a jeho okolí, informoval na telegramu šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Moskva oznámila sestřelení několika desítek ukrajinských dronů na jihozápadě Ruska.

Japonsko se loučí s posledními pandami, dvojčata z Ueno Zoo se vrátí do Číny

V Tokiu se v neděli sešly tisíce lidí, aby se ještě jednou podívaly na poslední dvě pandy velké v Japonsku. Dvojčata Xiao Xiao a Lei Lei se mají v úterý vrátit do Číny, a jejich odjezd tak uzavře více než padesátiletou éru, kdy byly pandy součástí japonských zoologických zahrad.

Grónsko se stává klíčovým bodem globální klimatické vědy

Arktický ostrov na okraji Evropy přitahuje pozornost vědců i politiků. Grónsko hraje zásadní roli ve výzkumu klimatu, ledovců i oceánů. Zároveň čelí rostoucímu tlaku kvůli své strategické poloze a nerostnému bohatství.

Vlak ve Španělsku podle deníku vykolejil na staré kolejnici, ministr to odmítl

Srážka dvou vysokorychlostních vlaků, při které před týdnem zemřelo 45 lidí, se stala v úseku který neprošel kompletní renovací. Napsal to deník El Mundo. Podle něj se pod vlakem Iryo, který vykolejil, zlomil svar mezi novou a starou kolejnicí. To však odmítl ministr dopravy Óscar Puente, který od počátku tvrdí, že úsek tratě, kde se nehoda stala, nedávno prošel modernizací. Opozice ho vyzvala k demisi.

Pavel: Peníze vybrané na generátory dokazují solidaritu české společnosti

Prezident Petr Pavel považuje za mimořádný výsledek částku 100 milionů korun, které lidé v Česku za několik málo dnů vybrali ve sbírce SOS Kyjev na generátory pro Ukrajinu. Dokazuje to, že česká společnost je schopna projevit solidaritu v těžkých časech a zacílit podporu tam, kde je to nejvíc potřeba, uvedl dnes prezident na síti X. Dárcům za jejich pomoc poděkoval. Podporu českých občanů a nevládních organizací ocenil už v sobotu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Indonéský ostrov Bali chystá přísnější regulaci turistiky

Indonéský ostrov Bali, který je populární turistickou destinací, chystá přísnější pravidla pro zahraniční návštěvníky. Ti tak možná v brzké době budou muset předkládat výpisy z bankovních účtů, zpáteční letenky a podrobné popisy svých cestovních plánů. Informuje o tom agentura DPA.

V Barmě skončilo poslední kolo voleb, vládnoucí junta už má většinu v parlamentu

V Barmě se dnes uskutečnila závěrečná třetí fáze všeobecných voleb, které jsou první od vojenského převratu v roce 2021. Vládnoucí vojenská junta a její podporovatelé si již v předchozích kolech zajistili většinu křesel v parlamentu. Kritici však zpochybňují důvěryhodnost voleb, které se konaly v době, kdy ve velké části země zuří občanská válka.

V Německu zatkli Libanonce, který podle policie plánoval útoky po Evropě

Německá policie v pátek večer zadržela na letišti Berlin Brandenburg libanonského občana podezřelého z členství v palestinském militantním hnutí Hamás a z příprav teroristických útoků na území Evropy. Muž, označovaný jako „Mohammad S.“, byl zatčen krátce po příletu z libanonského Bejrútu.

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama