Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Pobrexitová obchodní dohoda má již i královský souhlas

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britští zákonodárci ve středu schválili pobrexitovou obchodní dohodu. Británie ji uzavřela s Evropskou unií pouhých sedm dní před koncem přechodného období. Dohodu ve středu podepsal i britský premiér Boris Johnson a královský souhlas ji po půlnoci udělila britská královna. Informovala o tom agentura Reuters a Guardian.

  Po čtyřech letech tak bude ukončeno vyjednávání mezi EU a Velkou Británií. Ta opustila EU 31. ledna tohoto roku a do dnešního dne je v takzvaném přechodném období.

  Ve středu podepsali dohodu v Bruselu zástupci Evropské komise a Evropské rady, poté putovala na palubě letadla britského královského letectva do Londýna, kde přidal svůj podpis i premiér Boris Johnson.

  „Četl jsem to? Odpověď je ano,“ uvedl Johnson s kopií celého 2 000stránkového dokumentu.

  Boris Johnson
  Boris Johnson připojil ve středu svůj podpis k podpisům zástupců Evropské komise a Evropské rady.

  Na speciálně svolaném zasedání parlamentu Johnson řekl, že chce využít nově nalezenou suverenitu Británie k přetvoření britské ekonomiky.

  „Brexit není konec, ale začátek. Odpovědnost nyní spočívá na nás všech, abychom co nejlépe využili síly, které znovu získáváme, nástrojů, které jsme si vzali zpět do našich rukou,“ uvedl Johnson.

  Dolní komora parlamentu podpořila dohodu v poměru 521 členů ku 73 zákonodárcům. Horní komorou parlamentu prošla dohoda třetím čtením bez problémů. Ve 12:25 bylo oznámeno, že dohodě byl královnou Alžbětou II. udělen královský souhlas.

  Dohoda byla od svého uzavření 24. prosince, kritizována mnohými. Opoziční Labour party tvrdí, že je příliš slabá a nechrání obchod se službami. Velká nevole se zvedla také v rybářské komunitě. Někteří britští rybáři považují vyjednanou dohodu za zradu.

  Dohoda bude určovat, jak budou vztahy mezi Británií a EU od ledna příštího roku vypadat. Evropský parlament uvedl, že hlasovat o dohodě bude až v novém roce. Dohoda tak zatím bude platit od 1. ledna provizorně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS