Počet mrtvých po záplavách v Barmě se zvýšil na 226, dalších 77 lidí se pohřešuje, uvedla dnes barmská státní televize. Počet obětí se tak od víkendu zhruba zdvojnásobil. Záplavy podle televize také zničily skoro 260.000 hektarů rýžovišť a dalších plodin. Záplavy postihly také další státy v oblasti, a sice Vietnam, Laos a Thajsko. Stalo se tak poté, co region zasáhl tajfun Yagi.
Organizace spojených národů uvedla, že záplavy patří k nejhorším v nedávné historii Barmy. Odhaduje, že postihly přibližně 630.000 lidí, napsal zpravodajský server BBC. Země se potýká s neprůjezdnými silnicemi, poškozenými mosty a narušeným elektrickým vedením, což komplikuje snahu o zajištění pomoci.
Myanmar's state media said the floods from Typhoon Yagi have killed at least 226 people in just over a week. Another 77 are still missing.
— DW News (@dwnews) September 17, 2024
The UN's disaster response agency said an estimated 631,000 people had been affected by flooding across the country. pic.twitter.com/6ip0kQqmBi
OSN uvedla, že více než půl milionu lidí ve válkou zmítané zemi naléhavě potřebuje potraviny, pitnou vodu, střechu nad hlavou a oblečení. Agentury pro poskytování humanitární pomoci ale mají do mnoha částí země velmi omezený přístup. Týká se to i Šanského státu, jednoho z míst nejhůře zasažených povodněmi, který je z velké části pod kontrolou povstalecké armády.
Šéf vojenské junty Min Aun Hlain v sobotu požádal o mezinárodní pomoc. Vláda se přitom v minulosti humanitární pomoci ze zahraničí bránila. Sousední Indie je zatím jedinou zemí, která Barmě poslala pomoc, včetně potravin, oblečení a léků.
Záplavy ještě zhoršily situaci v zemi, kde od nástupu junty k moci v roce 2021 zuří občanská válka. Při státním převratu tehdy armáda svrhla vládu demokraticky zvolené držitelky Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij. Násilí donutilo více než 2,7 milionu lidí opustit své domovy a v důsledku trvajícího konfliktu asi třetina z 55 milionů obyvatel Barmy potřebuje humanitární pomoc, uvedla agentura Reuters.