Více
  9.3 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Po bankách a sociálních sítích se chce Trumpa zbavit i město New York

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Starosta New Yorku podle agentury Reuters a stanice BBC uvedl, že město přeruší obchodní vazby se společností The Trump Organization. Připojí se tak k rostoucímu seznamu subjektů, které se k americkému prezidentovi, proti němuž zákonodárci vedou takzvaný impeachment již podruhé, obracejí zády.

  Trumpova společnost The Trump Organization má smlouvy s městem New York na provozování dvou kluzišť a kolotoče v Central parku, stejně jako golfového hřiště v Bronxu.

  „Prezident podněcoval vzpouru proti vládě Spojených států. Útok na Kapitol vedl k pěti úmrtím a ohrozil ústavní přechod moci,“ řekl ve středu večer newyorský starosta Bill de Blasio. „Město New York již nebude mít s The Trump Organization nic společného,“ doplnil.

  Po útoku na americký Kapitol během oficiálního sčítání hlasů volitelů 6. ledna, které potvrdilo vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, čelí Donald Trump vlně kritiky. Stovky lidí zaútočily poté, co na shromáždění své příznivce vyzval, aby bojovali za zvrácení výsledku voleb z 3. listopadu. Podle Trumpa demokrat vyhrál díky rozsáhlým podvodům. Jeho argumenty však opakovaně neobstály u soudů, odmítli je i volební činitelé. Christopher Krebs, který měl na starosti bezpečnost voleb, je označil jako „nejbezpečnější volby v americké historii“.

  „Podle právníků je to nad slunce jasné. Jedná se o důvod pro ukončení smluv,“ řekl de Blasio. Dohody Trumpově firmě generují přibližně 17 milionů dolarů (367 milionů korun) ročně. Zrušení smluv v případě golfového hřiště může trvat několik měsíců, zatímco ostatní mohou být ukončeny za přibližně 30 dní, konstatovala kancelář starosty.

  Prezidentův syn Eric Trump ve svém prohlášení uvedl, že město nemá právo smlouvy ukončit. Pokud tak učiní, bude dlužit Trumpově společnosti 30 milionů dolarů. „Není to nic jiného než politická diskriminace a plánujeme proti ní bojovat s veškerou energií,“ varoval Trumpův syn.

  Jedna z největších společností v oboru komerčních nemovitostí na světě Cushman & Wakefield uvedla, že s Trumpem již nebude spolupracovat. Společnost si pronajímá řadu nemovitostí organizace, včetně Trump Tower v New Yorku.

  „Společnost Cushman & Wakefield se rozhodla, že již nebude obchodovat s The Trump Organization,“ prohlásil mluvčí společnosti.

  Na násilnosti v Kapitolu již reagovala řada společností a institucí

  Profesionální golfová asociace (PGA) byla jednou z prvních organizací, která se od Trumpa odklonila. V pondělí oznámila, že přesune mistrovství PGA 2022 z prezidentova klubu v New Jersey.

  Dvě banky, Deutsche Bank a Signature Bank, tento týden uvedly, že své vztahy s Donaldem Trumpem ukončí. Signature Bank zahájila uzavření dvou osobních účtů úřadujícího amerického prezidenta, jejichž zůstatek činil zhruba 5,3 milionů dolarů (114,5 milionů korun).

  „Byli jsme svědky toho, jak prezident Spojených států povzbuzuje výtržníky a upouští od povolání Národní gardy, aby chránila Kongres při plnění jeho povinností,“ uvedla banka ve svém prohlášení.

  Donaldu Trumpovi byly rovněž zablokovány účty na sociálních sítích. Twitter, který úřadující prezident hojně využíval, účet Donalda Trumpa zablokoval permanentně, což odůvodnil trvajícím rizikem dalšího podněcování k násilí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS