ZprávyPo bankách a sociálních sítích se chce Trumpa zbavit i město New...

Po bankách a sociálních sítích se chce Trumpa zbavit i město New York

Starosta New Yorku podle agentury Reuters a stanice BBC uvedl, že město přeruší obchodní vazby se společností The Trump Organization. Připojí se tak k rostoucímu seznamu subjektů, které se k americkému prezidentovi, proti němuž zákonodárci vedou takzvaný impeachment již podruhé, obracejí zády.

Trumpova společnost The Trump Organization má smlouvy s městem New York na provozování dvou kluzišť a kolotoče v Central parku, stejně jako golfového hřiště v Bronxu.

„Prezident podněcoval vzpouru proti vládě Spojených států. Útok na Kapitol vedl k pěti úmrtím a ohrozil ústavní přechod moci,“ řekl ve středu večer newyorský starosta Bill de Blasio. „Město New York již nebude mít s The Trump Organization nic společného,“ doplnil.

Po útoku na americký Kapitol během oficiálního sčítání hlasů volitelů 6. ledna, které potvrdilo vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, čelí Donald Trump vlně kritiky. Stovky lidí zaútočily poté, co na shromáždění své příznivce vyzval, aby bojovali za zvrácení výsledku voleb z 3. listopadu. Podle Trumpa demokrat vyhrál díky rozsáhlým podvodům. Jeho argumenty však opakovaně neobstály u soudů, odmítli je i volební činitelé. Christopher Krebs, který měl na starosti bezpečnost voleb, je označil jako „nejbezpečnější volby v americké historii“.

„Podle právníků je to nad slunce jasné. Jedná se o důvod pro ukončení smluv,“ řekl de Blasio. Dohody Trumpově firmě generují přibližně 17 milionů dolarů (367 milionů korun) ročně. Zrušení smluv v případě golfového hřiště může trvat několik měsíců, zatímco ostatní mohou být ukončeny za přibližně 30 dní, konstatovala kancelář starosty.

Prezidentův syn Eric Trump ve svém prohlášení uvedl, že město nemá právo smlouvy ukončit. Pokud tak učiní, bude dlužit Trumpově společnosti 30 milionů dolarů. „Není to nic jiného než politická diskriminace a plánujeme proti ní bojovat s veškerou energií,“ varoval Trumpův syn.

Jedna z největších společností v oboru komerčních nemovitostí na světě Cushman & Wakefield uvedla, že s Trumpem již nebude spolupracovat. Společnost si pronajímá řadu nemovitostí organizace, včetně Trump Tower v New Yorku.

„Společnost Cushman & Wakefield se rozhodla, že již nebude obchodovat s The Trump Organization,“ prohlásil mluvčí společnosti.

Na násilnosti v Kapitolu již reagovala řada společností a institucí

Profesionální golfová asociace (PGA) byla jednou z prvních organizací, která se od Trumpa odklonila. V pondělí oznámila, že přesune mistrovství PGA 2022 z prezidentova klubu v New Jersey.

Dvě banky, Deutsche Bank a Signature Bank, tento týden uvedly, že své vztahy s Donaldem Trumpem ukončí. Signature Bank zahájila uzavření dvou osobních účtů úřadujícího amerického prezidenta, jejichž zůstatek činil zhruba 5,3 milionů dolarů (114,5 milionů korun).

„Byli jsme svědky toho, jak prezident Spojených států povzbuzuje výtržníky a upouští od povolání Národní gardy, aby chránila Kongres při plnění jeho povinností,“ uvedla banka ve svém prohlášení.

Donaldu Trumpovi byly rovněž zablokovány účty na sociálních sítích. Twitter, který úřadující prezident hojně využíval, účet Donalda Trumpa zablokoval permanentně, což odůvodnil trvajícím rizikem dalšího podněcování k násilí.

Doporučujeme

Nejvyšší soud odmítl Trumpovu snahu omezit zisk občanství dětem narozeným v USA

Nejvyšší soud USA dnes odmítl snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování amerického občanství všem dětem narozeným na území Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters. Trump tento princip udělování občanství, který je zaručen 14. dodatkem americké ústavy, v minulosti tvrdě kritizoval a označoval ho mimo jiné za neštěstí Spojených států.

Británie chce po uprchlících zpětně vymáhat náklady na azyl. Zaplatit by mohli až 10 tisíc liber

Lidé, kterým bude ve Velké Británii udělen azyl, by podle plánů vlády mohli po nástupu do zaměstnání zaplatit přibližně 10 000 liber (asi 290 tisíc korun) jako příspěvek na náklady spojené s jejich ubytováním a podporou během azylového řízení.

Tisíce lidí protestují v Jihoafrické republice proti migrantům

V několika jihoafrických městech vyšly do ulic tisíce lidí požadujících odchod nelegálních migrantů. Úřady nasadily mimořádná bezpečnostní opatření, protože panovaly obavy z násilností a útoků na cizince.

Města hledají nové způsoby, jak ochránit obyvatele před extrémním horkem

Extrémní vedra se stávají běžnou součástí života ve stále větší části světa. Klimatická změna zvyšuje jejich četnost, intenzitu i délku trvání a nejcitelněji dopadají na města. Ta proto zavádějí varovné systémy, rozšiřují zeleň, upravují veřejný prostor a hledají další cesty, jak ochránit obyvatele před rostoucími teplotami.

Gudas se vrací na Floridu a pokračuje v NHL

Radko Gudas má velmi blízko k pokračování své dlouhé kariéry v NHL. Anaheim přenechal práva na zkušeného českého obránce Floridě, která s ním podle očekávání uzavře novou smlouvu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Výbuch bomby v Monaku těžce zranil dva lidi, pachatel je na útěku

V centru Monaka vybuchla v pondělí večer podomácku vyrobená bomba, která vážně zranila ukrajinského oligarchu Vadyma Jermolajeva a jeho manželku. Podle francouzských médií byl při explozi lehce poraněn také jejich třináctiletý syn. Policie ve středomořském knížectví i ve Francii po útočníkovi pátrá. Podle posledních informací monackého ministra Christophea Mirmanda se však zdá, že již opustil území obou zemí. Francouzská i ukrajinská média se shodují, že za útokem pravděpodobně stojí organizovaný zločin. Policie případ nevyšetřuje jako terorismus.

Podezřelý z šestinásobné vraždy v Německu je muž tureckého původu. Zabíjel zřejmě kvůli sporu o dceru

Německá policie zveřejnila další informace o pondělní střelbě v zařízení pro péči o mládež ve městě Stade na severu země. Útok si vyžádal šest mrtvých, všichni byli zaměstnanci centra. Z útoku je podezřelý 45letý muž tureckého původu, narozený v Německu, který žil v Hannoveru.

Hormuzský průliv zůstal otevřený i přes víkendovou eskalaci

Doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje bez ohledu na víkendové údery mezi USA a Íránem. Tato klíčová vodní trasa pro export ropy zůstává otevřená, shodují se dvě monitorovací společnosti.

Aligátoři na Floridě za týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla

Aligátoři na Floridě v sérii útoků za jeden týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla. Ke dvěma z incidentů došlo v rozmezí 24 hodin. Napadení aligátorem zůstává poměrně vzácné, vyplývá z dat Floridské komise pro ochranu ryb a divoké zvěře (FWC). Stát zaznamenává průměrně osm nevyprovokovaných pokousání ročně, uvádí komise, jež se ve státě zabývá stížnostmi na konkrétní aligátory, kteří by mohli představovat hrozbu pro lidi, domácí mazlíčky či majetek. Florida je podle odhadů domovem 1,3 milionu aligátorů. Informují o tom stanice CNN a ABC News.

Čínský miliardář v USA odsouzen k 30 letům vězení za podvody

Americký soud poslal na 30 let do vězení čínského miliardáře Kuo Wen-kueje. Kdysi jeden z nejbohatších čínských podnikatelů uprchl ze své vlasti po obvinění ze znásilnění, únosu a korupce. V USA se prezentoval jako kritik čínského komunistického režimu a na politické aktivity od svých příznivců vybral přes miliardu dolarů. Těmito prostředky financoval svůj luxusní životní styl.

Klimatická krize zdražuje pojištění a přináší nové riziko pro ekonomiku

Rostoucí počet extrémních výkyvů počasí začíná měnit fungování pojišťoven, bank i celé ekonomiky. Odborníci upozorňují, že dražší nebo hůře dostupné pojištění už nepředstavuje problém jen pro majitele domů a firem. Dopady se postupně přelévají také do investic, úvěrů a hospodářského růstu. Stále častěji proto zaznívají výzvy, aby vedle soukromého sektoru převzaly větší roli i vlády.

Rusko a Ukrajina informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně dva mrtvé si vyžádaly útoky ukrajinských dronů v Rusku, v Belgorodské oblasti a v Jegorjevsku u Moskvy, kde zahynulo půlroční dítě, uvedly dnes ruské úřady. V Dnipru na jihovýchodě Ukrajiny stoupl počet obětí pondělního ruského útoku z šesti na sedm poté, co dnes ráno v nemocnici podlehl zraněním 59letý muž, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Hanža. Ruské útoky na Charkov a okolí si během uplynulého dne vyžádaly čtyři životy a 24 raněných, včetně dvou dětí, informoval náčelník regionální správy Oleh Syněhubov.

Německo po penaltách končí na mistrovství světa, Paraguay slaví velký postup

Německo se po dvanácti letech vrátilo do vyřazovací fáze mistrovství světa, jenže jeho cesta skončila hned v prvním kole play off. Po remíze 1:1 rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém uspěla Paraguay poměrem 4:3. Jeden z favoritů turnaje tak odjíždí domů, zatímco jihoamerický tým čeká osmifinále proti vítězi souboje Francie se Švédskem.

Europoslanci tvrdí, že jim bylo znemožněno provést důkladnou inspekci italského zadržovacího centra pro migranty v Albánii

Delegace poslanců Evropského parlamentu tvrdí, že při návštěvě italského detenčního centra pro migranty v Albánii narazila na překážky a nemohla zařízení důkladně zkontrolovat. Spor přichází v době, kdy se Evropská unie posouvá k tvrdší migrační politice a zvažuje širší využití zařízení mimo své území.

Brazílie po obratu vyřadila Japonsko a jde do osmifinále

Brazílie vydřela postup do osmifinále mistrovství světa až v samotném závěru. Japonsko dlouho drželo překvapivé vedení a sahalo po historickém úspěchu, jenže favorit po změně stran přidal, vyrovnal a v nastaveném čase rozhodl o výhře 2:1. Hrdinou se stal Gabriel Martinelli.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama