Na Slovensku ode dneška probíhá plošné testování všech občanů starších deseti let na onemocnění covid-19. Podle BBC by měly být čtyři miliony lidí otestovány během dvou víkendů.
Kritici namítají, že rozsáhlá akce není dostatečně personálně zajištěna a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dokonce vyzvala k odložení plánu.

Ministr obrany Jaroslav Naď popsal celou akci jako „největší logistickou operaci v samostatných dějinách země“. Podle jeho vyjádření pro BBC neexistuje v tuto chvíli pro Slovensko žádná alternativa.
„Buď plošné testování, nebo tvrdý lockdown,“ dodal Naď.
Spuštění ostré fáze testování předcházel pilotní projekt ve čtyřech okresech severního Slovenska, který byl vyhodnocen jako úspěšný.
Antigenní testy, které budou použity, poskytují výsledky už zhruba za patnáct minut. Jejich nevýhodou je přibližně třicetiprocentní chybovost.
Testování je sice dobrovolné, kdo se jej ale nezúčastní, musí se na 10 dní pod hrozbou pokuty izolovat. Pro lidi s negativním výsledkem testu naopak nebudou platit jinak přísná omezení pohybu.
Podle prezidentky Čaputové je takové rozdělování společnosti „tím posledním, co bychom nyní potřebovali“.

Na Slovensku přibylo ve čtvrtek 3 363 nových případů onemocnění koronavirem.
V České republice bylo pro srovnání za stejný den zaznamenáno zhruba o deset tisíc více případů při dvojnásobném množství obyvatel. BBC nicméně upozorňuje na modely vývoje, které má k dispozici slovenská vláda. Pokud se nic nezmění, dojde podle nich v polovině listopadu ke katastrofálnímu přetížení nemocnic.
Přes jistou skepsi provází testování i naděje, že pokud bude úspěšné, poslouží jako inspirace ostatním zemím.
Podle vyjádření ministra obrany už se na slovenskou vládu telefonicky obrátil poradce britského premiéra Borise Johnsona a požádal o sdílení informací jak z pilotního projektu, tak z hlavní fáze testování.