Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  PepsiCo končí s výrobou slazených nápojů v Rusku. Půl roku poté, co společnost o záměru informovala

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americká společnost PepsiCo v Rusku zastavila výrobu svých nápojů Pepsi, 7UP, Mirinda a Mountain Dew. Došlo k tomu téměř šest měsíců poté, co společnost oznámila, že prodej a výrobu v největším státě světa pozastaví v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. S informací přišla v úterý agentura Reuters, zprávu převzal magazín Forbes a další servery.

  Oznámení o zastavení výroby společnost vydala poté, co zástupci agentury Reuters navštívili desítky supermarketů, maloobchodníků a fitness center v Moskvě i jinde v Rusku a narazili na plechovky i lahve Pepsi pocházející z ruských továren s datem výroby v červenci a srpnu. Nejnovější datum na produktu Pepsi bylo 17. srpna 2022.

  „Všechny koncentráty byly v Rusku vyčerpány a výroba skončila,“ uvedl mluvčí PepsiCo 8. září. Jednalo se přitom o první vyjádření k této záležitosti od chvíle, kdy společnost začátkem března oznámila, že v Rusku pozastavuje výrobu, prodej a propagační aktivity.

  Podle mluvčího však bylo nejnovější vyjádření PepsiCo „v souladu s oznámením, které jsme učinili v březnu 2022“. Zároveň ovšem odmítl reagovat na dotaz agentury, zda došlo k zastavení prodeje.

  Dle zjištění Reuters lze limonády PepsiCo běžně zakoupit nejen v Moskvě, ale i ve Vladivostoku na Dálném východě nebo v Krasnojarsku na Sibiři. Majitel fitness centra v Moskvě agentuře řekl, že objednávku u společnosti udělal v polovině srpna.

  Ukončení výroby před měsícem ohlásila konkurenční Coca-Cola

  Dostupnost produktů zdůrazňuje složitost jejich stažení z největší země světa. V roce 2021 bylo Rusko po Spojených státech a Mexiku třetím největším trhem PepsiCo se sídlem v New Yorku.

  Výroba konkurenční společnosti Coca-Cola v Rusku rovněž pokračovala i po prohlášení, že firma provoz pozastaví. Minulý měsíc stáčírna Coca-Coly v Rusku, Coca-Cola HBC, oznámila, že „zastavila veškerou výrobu a prodej“ značek Coca-Coly v zemi. Coca-Cola podle magazínu Forbes drží ve stáčírně pouze 21procentní podíl.

  Společnost PepsiCo v březnu oznámila, že bude v Rusku i nadále prodávat nezbytné zboží, jako je mléko a další mléčné výrobky nebo kojenecká a dětská výživa. Společnost působí v Rusku více než 60 let, přičemž její cola byla jedním z mála produktů ze Západu povolených v Sovětském svazu před jeho rozpadem.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS