Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Pau Gasol dává sbohem. Mistr světa a šampion NBA končí, Lakers vyřadí jeho šestnáctku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Basketbalová veřejnost smutní, ikonický Španěl se loučí s profesionální dráhou. Pau Gasol strávil v NBA neskutečných 18 sezon a dvakrát slavil titul. Kariéru ukončil včera na tiskové konferenci v Barceloně, kde se svou profesí začínal. V 41 letech už mu ale tělo pomalu vypovídá službu.

  Pau Gasol je basketbalovým fenoménem. Jméno si udělal nejprve na „starém“ kontinentu, na 18 sezon se pak přesunul za Atlantský oceán. Hrával za Memphis, San Antonio, Chicago a krátce i Millwaukee. Největší úspěchy ale zažil v dresu Los Angeles Lakers.

  S ním ovládl v letech 2009 a 2010 celou NBA a stal se hrdinou. Spolu se svým parťákem Kobem Bryantem, který vloni zahynul při tragické nehodě vrtulníku, tvořil silné duo. „Byl bych rád, kdyby tu byl, ale život někdy není fér,“ přiznal Gasol.

  Španělský pivot se v závěru kariéry potýkal se zraněními a dva roky nehrál kvůli bolavé noze. Na začátku letošního roku se vrátil do Barcelony, aby se připravil na olympijské hry. Ty poslední v jeho profi kariéře. A plán se mu povedl.

  „Dostal jsem se do bodu, kdy jsem byl smířený s končící kariérou, ale když to šlo dobře, podepsal jsem s Barcelonou, což úplně v plánu nebylo. A podařilo se mi vyhrát ligu s klubem, ve kterém to všechno začalo a kde jsem debutoval,“ řekl včera Gasol.

  Lakers možná vyřadí jeho šestnáctku

  Gasol končí jako velikán. Na kontě má kromě triumfů v NBA i dvě olympijská stříbra, zlato z mistrovství světa a třikrát kraloval se Španěly i mistrovství Evropy. Jeho kvalitu ocenil i vrchní komisař NBA Adam Silver.

  „Pau Gasol je nepochybně jedním z nejuznávanějších hráčů své generace. Blahopřejeme Pauovi k vynikající kariéře a děkujeme mu, že je tak oddaným vyslancem naší ligy,“ prohlásil.

  Zámořská média dokonce začala spekulovat o tom, že by se Gasol stal celkově už 11. hráčem LA Lakers, kterému by se dostala pocta v podobě vyřazeného čísla na dresu. Zařadil by se tak po bok Bryanta, Abdula-Jabaara, Magica Johnsona či Shaquilla O’Neala.

  Zda se informace potvrdí, to je zatím ve hvězdách. Faktem teď ale je, že legendární 16ka už na palubovku v profesionální zápase nevyběhne. Děkujeme za vše, Pau.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS