Reklama
5.1 C
Czech
Středa 25. března 2026
ZajímavostiPatří ženy k plotně? Ženy už toho mají dost a muži se derou...

Patří ženy k plotně? Ženy už toho mají dost a muži se derou do kuchyně!

Shakespearovo „Být, či nebýt“ z Hamleta je proti této otázce bezvýznamné. Zda má být žena hospodyní v kuchyni, či ne, provokuje lidi ke slovním útokům a boří partnerské vztahy. Jak to máte vy?

Pravdou je, že celá tisíciletí bylo v této otázce jasno. Muži chodili na lov a ženy zatím v jeskyni udržovaly oheň. Staraly se o děti a z úlovku pak připravily nějakou tu baštu. Říká se, že zaběhlé role mužů a žen se začaly měnit až od poloviny 19. století. Ale co například pradávné šlechtičny? Královny? V tradiční společnosti si ženy z vyšších vrstev určitě nelámaly hlavu nad tím, co udělají k večeři. Tu jim připravil dost možná muž – kuchtík z královské kuchyně. Jak je to tedy správně? Podle oficiálního průzkumu agentury Median, zda ŽENA PATŘÍ K PLOTNĚ, odpovědělo kladně pouze 32% lidí.

Hádky v kuchyni

„Jsem schopná se s mým přítelem na toto téma i pohádat, protože on je zastáncem právě tohoto názoru, že žena patří k plotně,“ komentovala téma žena s nickem „Tinka“.

„Vaření zvládáme jen o víkendu, tak to se tak nějak střídáme. Podle toho, co se vaří. A ten, kdo uvaří, si po sobě i umeje,“ svěřila se diskutující Hanka.

Foto: Pexels

„Holky, já bych úplně vraždila, když vidím chlapa, který si neumí uvařit ani kafe a ženská kolem něj pobíhá s jazykem na vestě,“ napsala „Mobina“ s tím, že jde podle ní o čirou pohodlnost mužů.

Ohýbám přítele, dokud je mladý

Rozhořčená redaktorka Elle.cz dokonce přišla s návrhem založit Ligu na ochranu ženských u plotny. „Kdo sakra vymyslel ten ‚tradiční‘ model, podle něhož žena pečuje o domácnost a muž zajišťuje obživu? Ohýbám svého přítele, dokud je mladý a vám radím totéž,“ prohlašuje.

Do živého tnuli se svými výroky hráči jednoho fotbalového týmu. Tady šlo o sport. „Ženský by měly dělat něco jiného. Není to úplně sport pro holky, měly by se věnovat spíš plotně,“ zaznělo podle Denik.cz v anketě na téma ženský fotbal. Obrovská vlna pobouření na sebe nenechala čekat.

Přibývá i mužů, kteří se do role hospodyňky doslova hrnou.

„Vždycky jsem byla zvyklá, že vařím já. Můj současný přítel by se ale také chtěl zapojit. Vařit nebo aspoň pomáhat. Sice mu to moc nejde, ale pořád by mně v něčem radil, napomínal. Když vařím, má už zákaz vstupu do kuchyně,“ svěřila se v komentářích „Janka82“.

Redaktor Prozeny.cz se dokonce nejspíš kvůli přetahování o místo za plotnou musel rozvést. „Sám rád vařím. Bývalá manželka mne do kuchyně prakticky nepustila. Když už jsem se vloudil, chodila okolo a ptala se, co vlastně vařím, proč tam dávám to a nedávám ono. A to my muži nemáme rádi. Raději jsem to vzdal. Nyní žiji spíše v „garpovském“ modelu, pracuji převážně doma a vaření je pro mne radostí a relaxem,“ svěřil se v článku.

Muži ke strojům

Někteří (ženy ve velkém zastoupení) by však odvěké role mužů a žen prostě neměnili. Poukazují na to, že v reálu je rozdělení funkcí spravedlivé, protože zatímco „ženy patří k plotně“, „muži zase ke strojům“. Často se zapomíná, že zatímco ONA připraví něco dobrého k snědku, ON se zase postará třeba o přezutí pneumatik na jejím autě, smontuje novou skříň z Ikey nebo natře plot. A k tomu třeba více přispívá do rodinné kasy. (Tedy mluvíme-li o ideálním případu.) Přitom nikde není psáno, že občas ten plot nemůže natřít žena a ty palačinky k snídani udělat muž.

Foto: Pexels

U nás je to docela dost patriarchálně založený, ale mně to vyhovuje. Manžel zase o hodně víc vydělává a je i déle v práci, takže mi nedělá problém většinu domácích prací udělat sama. Občas pomůže, a to je pro mě ten největší miláček,“ míní uživatelka „Kristi“.

„Já u sporáku a dětí, on se zase stará o obě naše auta, opravuje, sestavuje a tak – já si nestěžuju,“ má podobné pocity další diskutující.

Závěrem nelze než shrnout – ať si každý zařídí chod a role v domácnosti dle svých potřeb, bez ohledu na tradice. Jen dbejte na jediné: V té kuchyni se nám nehádejte.

Reklama

Doporučujeme

Miley Cyrus znovu jako Hannah Montana, výročí seriálu oslaví speciál

Miley Cyrus si připomíná 20 let od premiéry seriálu Hannah Montana návratem ke své ikonické roli. Výroční speciál i slavnostní premiéra ukazují, že příběh o dvojím životě obyčejné dívky a popové hvězdy má pro fanoušky stále své místo.

Ministr zahraničí Maďarska Szijjártó přiznal, že s Ruskem o jednání EU komunikoval

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó potvrdil, že během neveřejných zasedání Evropské unie pravidelně komunikuje se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Reagoval tak na informace, podle nichž spolu oba politici hovoří i během přestávek na jednáních v Bruselu. Maďarská vláda přitom dříve podobná tvrzení odmítala jako nepravdivá.

Ruské útoky na Ukrajinu přerušily elektrické vedení mezi Moldavskem a Rumunskem

Ruské útoky na Ukrajinu přerušily klíčové elektrické vedení mezi Moldavskem a Evropou, uvedla dnes moldavská prezidentka Maia Sandu. Premiér Alexandru Munteanu vyzval občany k šetření s elektřinou. Moldavsko je závislé na dodávkách z Rumunska.

Kreml varoval před rozšířením íránské války do oblasti Kaspického moře

Rusko by vnímalo krajně negativně, pokud by se současná válka na Blízkém východě rozšířila do oblasti Kaspického moře. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Letecké údery v Iráku zabily nejméně 15 bojovníků šíitských milic

Letecké údery na základnu šíitských oddílů Lidových mobilizačních sil (PMF) v provincii Anbár v západním Iráku zabily v noci na dnešek nejméně 15 bojovníků, uvedla agentura AFP. Agentura Reuters zase informovala o nejméně šesti zabitých členech kurdských oddílů pešmergů při raketovém útoku na jejich základnu severně od iráckého Irbílu. Podle kurdských bojovníků na ně zaútočil Írán.

Íránská raketa dopadla na Tel Aviv, v Libanonu pokračovaly izraelské údery

Írán v noci pokračoval v ostřelování Izraele v odvetě za pokračující americko-izraelské údery z předchozích dnů. Íránské rakety zasáhly domy v Tel Avivu a předměstí Haify, uvedla agentura AFP. Izrael naproti tomu podnikl vzdušné útoky na jižní předměstí Bejrútu i na jih Libanonu. Jeho údery zabily v sousední zemi nejméně dva lidi, píší místní média.

Ukrajina hlásí pět mrtvých po ruských útocích, sirény zněly po celé zemi

Nejméně pět lidí přišlo o život a dalších 16 bylo zraněno při nočních ruských vzdušných útocích na Ukrajinu, informovaly úřady. Útoky zasáhly především bytové domy. Sirény varující před útoky zněly takřka v celé zemi a prezident Volodymyr Zelenskyj nabádal obyvatele k ostražitosti před možným masivním ruským úderem, píše agentura AFP.

Jako během pandemie. Expati prchají z Blízkého východu

Válka s Íránem otřásla technologickým trhem na Blízkém východě. Firmy se snaží přeorientovat dodavatelské řetězce, logistické trasy a zajistit bezpečí zaměstnanců. Změny se projevují také v náborech. Některé společnosti je pozastavily nebo obsazují jen vybrané pozice, zatímco expati se vracejí do Evropy a Asie. Pravý opak se podle průzkumu odehrává v Izraeli.

Trumpova strategie vůči Íránu selhala, řekl bývalý ministr obrany

Bývalý americký ministr obrany James Mattis v pondělí na konferenci pro energetický průmysl CERAWeek v Houstonu v Texasu zkritizoval administrativu prezidenta Donalda Trumpa za válku s Íránem. Domnívá se, že selhala ve strategickém myšlení. Na Blízký východ míří tisíce amerických mariňáků, spekuluje se ale o mírových rozhovorech v Pákistánu.

Země čelí rekordní energetické nerovnováze

Planeta Země se dostala do stavu, který vědci popisují jako mimořádně nebezpečný. Nejnovější zpráva Světové meteorologické organizace ukazuje, že klimatický systém je vychýlený víc než kdykoli v historii měření. Rychlé změny proběhly během několika desetiletí, ale jejich dopady potrvají staletí až tisíciletí.

Ropa se vrátila nad 100 dolarů za barel

Cena ropy se po prudkém pondělním propadu znovu zvedla. Severomořský Brent se v asijském obchodování vrátil nad hranici 100 dolarů za barel a americká ropa WTI se dostala nad 91 dolarů. Trhy dál reagují hlavně na napětí kolem konfliktu mezi USA a Íránem.

Vyšetřování srážky na LaGuardii přineslo nové detaily

Vyšetřování nedělní srážky letadla Air Canada Express s hasičským vozem na letišti LaGuardia přineslo další podrobnosti o tom, co se stalo těsně před nehodou. Při kolizi zemřeli dva piloti a desítky dalších lidí utrpěly zranění.

Izrael zasáhl v Libanonu další most, podle místního deníku chce region odříznout

Izraelská armáda se nadále snaží odříznout jižní část Libanonu v oblasti řeky Lítání od zbytku země, napsal deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izrael při leteckých útocích na Libanon dnes znovu cílil na jeden z klíčových mostů přes Lítání, který spojuje oblast Bint Džbajl a Nabatíja. Jeho zničení přerušilo spojení mezi těmito dvěma regiony. V noci na dnešek Izrael bombardoval údolí Bikáa a oblast Baalbek na východě země. V oblasti Súr na jihu izraelská armáda zabila dva lidi. Dnes pozdě večer izraelská armáda oznámila novou vlnu leteckých úderů na bejrútské předměstí Dahíja s tím, že cílí na proíránské hnutí Hizballáh.

Žháři v Londýně zapálili sanitky židovské dobrovolnické organizace

V londýnské čtvrti Golders Green došlo v pondělí brzy ráno ke žhářskému útoku, při němž útočníci zapálili sanitky patřící židovské dobrovolnické organizaci Hatzola. Incident policie vyšetřuje jako antisemitský zločin z nenávisti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama