ZprávyPatnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě. Informuje o tom CNN a další servery.

Stalo se to znovu. Další americký středoškolák propašoval do školní budovy zbraň a začal střílet po studentech. Tentokrát jde o zatím nejmenovaného patnáctiletého studenta druhého ročníku střední školy Oxford ve státě Michigan. Ten otcovou pistolí zastřelil tři své spolužáky a dalších osm lidí, včetně učitele, postřelil. Další studenti se v hrůzných chvílích zabarikádovali ve třídách a sháněli jakékoliv zbraně, kterými by mohli útočníka zneškodnit. Ten se nakonec vzdal policii s rukama nad hlavou.

Jména jeho obětí známe. Podle šerifa okresu Oakland Michaela Boucharda byli zabiti šestnáctiletý Tate Myre, čtrnáctiletá Hana St. Juliana a sedmnáctiletá Madisyn Baldwin.

Osm dalších osob – sedm studentů a učitel – bylo postřeleno, uvedl Bouchard. Tři z nich jsou se střelnými zraněními v kritickém stavu, včetně čtrnáctileté dívky, která je po operaci napojena na umělou plicní ventilaci. Čtrnáctiletý chlapec je ve vážném stavu se střelným zraněním čelisti a hlavy, uvedl Bouchard. Tři studenti jsou ve stabilizovaném stavu a postřelený učitel byl propuštěn.

Nejhorší noční můra

Myslím, že je to nejhorší noční můra každého rodiče,“ řekla guvernérka Gretchen Whitmer, která dodala, že střelba ve školách je „výlučně americký problém, který musíme řešit“.

https://twitter.com/NY_ACTIONS/status/1465805475509936143

Soucítím s rodinami. Je to nepředstavitelná tragédie. Doufám, že se všichni dokážeme vzchopit a obejmout rodiny, postižené děti a školní personál i tuto komunitu,“ řekla Whitmerová.

Myslím na rodiny všech zasažených v Michiganu, kteří právě zažívají nepředstavitelný smutek nad ztrátou milovaných. Jsem v nepřetržitém kontaktu se svým týmem, zatímco přicházejí nové informace o tragické školní střelbě,“ vyjádřil se americký prezident Joe Biden. „Je jisté, že celá komunita je nyní ve velkém šoku,“ dodal.

Podle Boucharda došlo k několika dalším lehkým zraněním, když studenti utíkali ze školní budovy. Většina z nich byla ošetřena a propuštěna na záchytném parkovišti, dodal.

Podezřelý, student druhého ročníku školy, byl zadržen bez incidentu dvě až tři minuty poté, co úřady zareagovaly na střelbu, řekl Bouchard. Jeho rodiče si najali advokáta a nedovolili mu mluvit s policií, uvedl zástupce šerifa Michael G. McCabe. Podezřelý je držen v Oakland County Children’s Village – nápravném zařízení pro mladistvé – a je pod dozorem pro sebevrahy. Každých patnáct minut jej kontrolují, řekl David Coulter, výkonný ředitel Oakland County.

Na úterní tiskové konferenci Bouchard uvedl další podrobnosti o střelbě. Poloautomatickou pistoli, kterou orgány činné v trestním řízení našly, koupil teprve v pátek otec podezřelého. Zbraň, pistole Sig Sauer SP2022 ráže 9 mm, která byla v době zabavení nabitá, obsahovala ještě sedm nábojů, řekl Bouchard.

S pistolí vyšel ze záchodu

Videokamera ve škole ukázala, že střelec „vyšel ze záchodů se zbraní“, ale nebylo jasné, kam šel dál, uvedl šerif. Strážci zákona dorazili do školy během několika minut po tísňovém volání o střelbě. „Když přicházeli po chodbě, uviděli ho. Zvedl ruce, oni vzali zbraň a zadrželi ho,“ řekl Bouchard.

Jeden z policistů naložil postřeleného Myreho do jejich auta, ale šestnáctiletý mladík zemřel cestou do nemocnice, uvedl šerif. Při střelbě zemřel také příbuzný jednoho z dispečerů, řekl. „Tohle se nás všech osobně a hluboce dotýká a ještě dlouho bude. Tato rána nikdy nezmizí,“ řekl Bouchard.

Úřady ve škole nalezly několik nábojnic a domnívají se, že bylo vypáleno asi 15 až 20 výstřelů. Nic nenasvědčuje tomu, že by podezřelý měl na sobě neprůstřelnou vestu, uvedl McCabe již dříve v úterý. „V tuto chvíli se domníváme, že jednal sám,“ řekl McCabe. Dodal, že úřady vědí, jak se podezřelý údajně dostal se zbraní do školy, ale odmítl tyto podrobnosti sdělit. Na střední škole – stejně jako na většině amerických škol – nebyly detektory kovů.

Motiv střelby zatím policie nezná. V domě podezřelého byl proveden příkaz k domovní prohlídce, uvedl McCabe. Bouchard sdělil, že úřady zabavily telefon a zkoumají další zabavené věci. Bouchard řekl, že úřady si sice nejsou vědomy předchozích obav, ale že detektivové zkoumají také fotografie, které podezřelý zveřejnil na sociálních sítích. Mimo jiné se mělo jednat o snímky „zbraně a terče“.

Prokuratura sbírá informace

McCabe uvedl, že podezřelý by mohl být obviněn jako dospělý, ale to záleží na prokuratuře okresu Oakland. Prokurátorka Karen D. McDonald v úterním prohlášení uvedla, že její úřad „zahájil proces sbírání informací týkajících se vyšetřování“ střelby.

Byla jsem zděšena a zarmoucena, když jsem se dnes odpoledne dozvěděla o střelbě na oxfordské střední škole. Můj úřad a já jsme neustále komunikovali s úřadem šerifa, soudem pro mladistvé okresu Oakland a dalšími vládními orgány a orgány činnými v trestním řízení,“ uvedla McDonald. „Naším záměrem je vše důkladně prověřit a rychle vydat příslušná obvinění.“

Aiden Page, jeden ze studentů, CNN řekl, že se zabarikádoval s ostatními studenty ve třídě. Střelec údajně trefil jednu z lavic, které jim sloužily jako barikáda.Vzali jsme si kalkulačky, vzali jsme si nůžky pro případ, že by se střelec dostal dovnitř a my na něj museli zaútočit,“ řekl. „Někteří plakali, někteří se snažili podpořit ostatní. Jiní se snažili přijít s nějakým nápadem pro všechny případy.“

Page řekl, že celý zážitek byl „šílený“, a přemýšlel, zda to utrpení přežije. „Úplně první věc, která se mi honila hlavou, byla: ‚Opravdu se to děje? Napíšu své rodině, že je mám rád, jen tak pro jistotu, kdybych náhodou zemřel.“ A pak se rozhodl, že se bude snažit o to, aby přežil. „Pak, když se všechno na chvíli uklidnilo, jsem byl schopen popadnout dech a racionálně uvažovat,“ řekl. „Určitě bude divné se vrátit, zvlášť když vím, že lidé byli zraněni a pár studentů také zemřelo,“ dodal.

Doporučujeme

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.

USA a Írán mírní očekávání rychlé dohody

Spojené státy a Írán mírní očekávání, že by v nejbližší době mohl přijít průlom v jednáních o ukončení tři měsíce trvající války. Na stole zůstává hlavně Hormuzský průliv, íránský jaderný program a peníze z íránské ropy zmrazené v zahraničí.

Po pádu budovy na Filipínách pátrají záchranáři po desítkách lidí

Ve filipínském městě Angeles se v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť a další lidé zůstali pod troskami. Záchranáři několik hodin prohledávali suť pomocí psů, detektorů tepu i těžké techniky.

Ukrajinské útoky si na západě Ruska podle úřadů vyžádaly dva mrtvé

Energetická infrastruktura byla v noci na dnešek poničena při ukrajinském raketovém útoku v západoruské Belgorodské oblasti. Ukrajinský dron jinde v tomto regionu sousedícím s Ukrajinou zabil jednoho člověka a jednoho mrtvého hlásí také Brjanská oblast. Rusko mimo frontu útočilo v ukrajinské Záporožské, Charkovské nebo Dněpropetrovské oblasti, zranění jsou dva lidé. O následcích útoků informovaly úřady v obou zemích.

Při výbuchu vlaku v Pákistánu, k němuž se přihlásili separatističtí ozbrojenci, zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal nedělní útok na vlak v pákistánské provincii Balúčistán. Vlak převážel příslušníky bezpečnostních složek a jejich rodiny. K útoku se přihlásila separatistická organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda, známá pod zkratkou BLA.

V parlamentních volbách na Kypru si připsala zisky krajní pravice i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influenceři, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu v ostrovní na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů, kteří volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše agentura Reuters.

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen a jednoho dítěte. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. Útok na cíl v okrese Nabatíja si vyžádal také devět zraněných.

Čína vyslala na vesmírnou stanici tři astronauty, jeden tam má strávit rok

Čína dnes vyslala na svoji vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác) kosmickou loď Šen-čou 23 s třemi astronauty na palubě. Jeden z nich by měl poprvé strávit na oběžné dráze celý rok, a to kvůli studiu účinků dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci. Experiment má pomoci Číně připravit se na budoucí pilotované mise k Měsíci a Marsu, uvedla agentura AFP.

Putin obvinil Ukrajinu z vybombardování studentské koleje, slíbil odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z útoku na studentskou kolej v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Vůdce Kremlu hrozí odvetou.

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.

Střelba u Bílého domu skončila smrtí útočníka

Muž se zbraní začal střílet u bezpečnostního stanoviště nedaleko Bílého domu. Tajná služba palbu opětovala a útočník později zemřel v nemocnici. Incident znovu otevřel otázky kolem bezpečnosti v okolí sídla amerického prezidenta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama