Více
  14.2 C
  Czech
  Pátek 31. března 2023

  Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na návštěvu Ukrajiny

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Peking informaci nepotvrdil. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

  Máte kila navíc? Arnold Schwarzenegger prozradil dva triky, které mu vždy pomohou zhubnout

  Herec a kulturista Arnold Schwarzenegger (75) prozradil, že nikdy nepočítal kalorie. Podělil se o své dvě jednoduché strategie hubnutí, které mu pomáhají udržet si postavu. Tajemství podle něj spočívá v pozdní snídani nebo zeleninové polévce k večeři.

  Paříž: Demonstranti se střetli s policií, na náměstí zapálili oheň

  V Paříži došlo k velkému střetu demonstrantů s policií. Francouzi, které pobouřilo prosazení důchodové reformy bez hlasování v parlamentu, zapálili na náměstí oheň. Tento krok však vyvolal hlučnou nevoli i v parlamentu. Opozice zvažuje podání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě Élisabeth Borne. Odbory mezitím plánují další stávky. Informují o tom BBC News a France 24.

  Tisíce Francouzů v několika městech vyšly ve čtvrtek do ulic, zpívaly státní hymnu a mávaly vlajkami odborů. Premiérka Élisabeth Borne totiž prosadila nepopulární důchodovou reformu bez hlasování v parlamentu. Odvolala se na článek 49.3 ústavy, upozornila televize BBC News.

  Tento krok vyvolal hlučné pobouření v řadách opozice. Ve Sněmovně to chvíli vypadalo, že se strhne další protest. Politici se premiérce vysmívali a zpívali francouzskou hymnu svolávající občany do zbraně.

  „S’il vous plait, s’il vous plait,“ žadonila podle stanice France 24 mluvčí Národního shromáždění Yaël Braun-Pivet o klid, ale marně. Za zdmi Sněmovny mezitím hněv Pařížanů narůstal, až k večeru explodoval.

  Protestující se večer střetli s těžkooděnci na náměstí Place de la Concorde a v jeho středu zapálili oheň. Policie jej vyčistila s použitím obušků, štítů a slzného plynu. Do setmění zatkla 120 občanů, uvedla agentura AFP.

  Odbory se zavázaly, že budou s důchodovou reformou nadále veřejně nesouhlasit. Národní odborové centrum Confédération Générale du Travail (CGT) naplánovalo další stávku na čtvrtek 23. března. O dalších stávkách se vždy hlasuje na konci té poslední.

  Macronova vláda v ohrožení?

  Předsedkyně krajně pravicové opozice Marine Le Pen navrhla vyslovit vládě prezidenta Emmanuela Macrona nedůvěru. Ta se odvolala na článek 49.3 ústavy, neboť nemá ve Sněmovně většinu a nechtěla riskovat, že reformu neprosadí.

  Jakmile se však jakákoli vláda na tento článek odvolá, může si být jistá obviněním z ignorování vůle lidu a vyjádřením nedůvěry. Ve skutečnosti tak politici učinili za posledních 60 let mnohokrát, avšak u méně kontroverzních reforem.

  Pokud bude Macronově vládě vyslovena nedůvěra, padne. Musí však souhlasit většina, což znamená minimálně 287 hlasů. Právě tolik jich Macron potřeboval ke schválení důchodové reformy. Vyslovení nedůvěry se obvykle projednává 48 hodin.

  Návrh o vyslovení nedůvěry má být tedy podán až v pátek. Hlasování se tak uskuteční až začátkem příštího týdne. Očekává se však, že jej Macronova vláda ustojí. Podporuje ji například i šéf opozičních Republikánů.

  Důchodová reforma počítá s postupným zvýšením věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let a dalšími zásahy. Odpůrci zákona jej popisují jako „brutální“, „nelidský“ a „ponižující“. Morálka ve Francii se propadá.

  Sledujte nás na sítích

  Největší latinskoamerická e-commerce platforma zavádí v Chile obchodování s bitcoiny

  Mercado Libre, největší latinskoamerická e-commerce společnost podle tržní hodnoty, zahájila v Chile obchodování s kryptoměnami prostřednictvím své digitální peněženky Mercado Pago.

  Soul tvrdí, že Severní Korea popravuje lidi za sdílení jihokorejských videí

  Severní Korea popravuje lidi za drogy, sdílení jihokorejských médií a náboženské aktivity, protože dusí lidská práva a svobody svých občanů, uvedla ve čtvrteční zprávě Jižní Korea.

  Trump odmítl obvinění jako pronásledování a vměšování do voleb

  Bývalý americký prezident Donald Trump označil obvinění, pro jehož vznesení hlasovala v noci na dnešek velká porota newyorského soudu, za "politické pronásledování" a "vměšování do voleb". "Jsem zcela nevinen," ujistil Trump v prohlášení, ze kterého citovaly tiskové agentury. Bývalý šéf státu chce v roce 2024 usilovat o návrat do Bílého domu.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Největší latinskoamerická e-commerce platforma zavádí v Chile obchodování s bitcoiny

  Mercado Libre, největší latinskoamerická e-commerce společnost podle tržní hodnoty, zahájila v Chile obchodování s kryptoměnami prostřednictvím své digitální peněženky Mercado Pago.

  Soul tvrdí, že Severní Korea popravuje lidi za sdílení jihokorejských videí

  Severní Korea popravuje lidi za drogy, sdílení jihokorejských médií a náboženské aktivity, protože dusí lidská práva a svobody svých občanů, uvedla ve čtvrteční zprávě Jižní Korea.

  Valné shromáždění OSN odhlasovalo významnou klimatickou rezoluci

  Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) získá právní pravomoci definovat povinnosti států v oblasti klimatu. Odhlasovalo to Valné shromáždění OSN na žádost ostrovního státu Vanuatu kriticky ohroženého vzestupem mořských hladin.