1.2 C
Czech
Pondělí 1. prosince 2025
SportPapeže navštívili hráči NBA! Řešila se otázka nerovnosti a bezpráví

Papeže navštívili hráči NBA! Řešila se otázka nerovnosti a bezpráví

Hodně zajímavou delegaci přivítal ve svém vatikánském sídle papež František. O sociální nerovnoprávnosti se rozhořela diskuse mezi hlavou církve a hráči NBA. „Byla to úžasná zkušenost,“ usmíval se hráč Memphisu Grizzlies a vedoucí výpravy Anthony Tolliver.

Loňská sezona v americké basketbalové lize se kromě sportovního umění nesla právě v duchu otázek o rovnosti. Hráčům se nelíbily postupy tamní policie při jednání s lidmi tmavé pleti. Bojkotovaly se zápasy, poklekávalo se a na dresy se tisknula hesla: Black Lives Matter.

I z tohoto důvodu se schůzka s papežem Františkem odehrála. Své názory přišla do papežské knihovny v paláci Apoštolů okomentovat pětice z NBA – Jonathan Isaac z Orlanda Magic, Sterling Brown z Houstonu Rockets, Marco Belinelli ze San Antonia, Kyle Korver z Milwaukee a zmiňovaný Anthony Tolliver z Memphisu.

„Díky papežově podpoře a požehnání se těšíme do příští sezony. Chceme pokračovat v prosazování změn a sdružování našich komunit,“ uvedl Tolliver. „Při pohledu na problémy ve společnosti a zejména na problémy sociální spravedlnosti může být sport dobrým prostředkem k jejich vyřešení,“ nechal se během setkání slyšet papež František. Zároveň dodal, že pomoct by mohlo také fungování společnosti jako sportovního týmu.

Basketbalisté na závěr schůzky předali papeži basketbalový míč. Sezona NBA by měla začít i se dvěma českými zástupci 22. prosince.

Reklama

Doporučujeme

Rubio: Rozhovory s Ukrajinou byly produktivní, ale dohoda je stále daleko

Ukrajinská delegace se v neděli setkala s tou americkou v Miami před plánovaným jednáním mezi USA a Ruskem. Rozhovory trvaly čtyři hodiny a podle obou stran byly produktivní, přestože americký ministr zahraničí uvedl, že „je před námi ještě hodně práce“. Delegace na schůzce řešily hlavně některé problematické body původního návrhu, které v Evropě vyvolaly bouřlivé reakce.

Trump oznámí příštího šéfa Fedu, favoritem je Hassett

Donald Trump potvrdil, že už vybral kandidáta na příštího předsedu Federálního rezervního systému. Jméno zatím neprozradil, ale trhy počítají s tím, že nejblíž k nominaci má šéf Národní ekonomické rady Kevin Hassett. Aktuální předseda Jerome Powell dokončí mandát v květnu.

Indonésii zasáhly ničivé povodně, stovky lidí se pohřešují

Indonésie bojuje s následky extrémních lijáků a dvou tropických cyklonů, které zasáhly Sumatru a další regiony jihovýchodní Asie. Povodně a sesuvy půdy si vyžádaly stovky obětí a stovky lidí zůstávají nezvěstné. Miliony obyvatel přišly o domov.

Smíšená štafeta v Östersundu dojela pátá, Karlík s Charvátovou třináctí

Čeští biatlonisté vstoupili do Světového poháru v Östersundu solidním pátým místem ve smíšené štafetě a třináctou příčkou v závodě dvojic. Tým táhli zkušenější Michal Krčmář a Markéta Davidová, naopak mix Karlík s Charvátovou doplatil hlavně na střelbu.

Hondurasané volí prezidenta a Trump hrozí odvetou, pokud nezvolí jeho favorita

Hondurasané dnes volí svého prezidenta a americký prezident Donald Trump hrozí, že pokud nezvolí kandidáta, kterého upřednostňuje on, omezí zemi pomoc ze Spojených států. Informovala o tom agentura AFP. Honduras by tak po Argentině a Bolívii mohl být další latinskoamerickou zemí, kde by se po letech vrátila k moci pravice.

Benjamin Netanjahu žádá izraelského prezidenta o milost

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oficiálně požádal prezidenta Isaaca Herzoga o udělení milosti v případu korupce, který se s premiérem táhne už několik let.

Nawrocki se v Maďarsku nesejde s Orbánem kvůli jeho cestě do Moskvy

Polský prezident Karol Nawrocki se nesejde s maďarským premiérem Viktorem Orbánem kvůli jeho nedávné cestě do Moskvy. S odvoláním na prezidentova spolupracovníka to dnes napsala polská média. Polská hlava státu se chystá do Maďarska ve středu na summit prezidentů Visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. Setkání s prezidenty V4 má Nawrocki nadále v plánu. Nawrockého gesto ocenil šéf ukrajinské diplomacie.

Papež Lev XIV. přiletěl do Libanonu, kde podle očekávání promluví o míru

Papež Lev XIV. dnes odpoledne přiletěl do Libanonu, kde podle očekávání promluví o míru na Blízkém východě. Informovaly o tom světové agentury. Lev XIV. je na své první zahraniční cestě v roli nejvyššího představitele katolické církve, v předchozích dnech navštívil Turecko.

Ruský dronový útok zabil u Kyjeva člověka a 19 lidí zranil

Ruský noční dronový útok zabil v Kyjevské oblasti jednoho člověka a dalších 19 zranil, uvedl dnes šéf místní vojenské správy Mykola Kalašnyk. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 122 bezpilotními letouny a dvěma balistickými střelami, protivzdušná obrana zlikvidovala 104 dronů. Ruské ministerstvo obrany oznámilo noční zničení 33 ukrajinských dronů nad čtyřmi ruskými regiony a Černým mořem.

Čtyři mrtví a deset zraněných po střelbě na rodinné oslavě v Kalifornii

Čtyři lidé zemřeli a deset dalších bylo zraněno při sobotní střelbě na rodinné oslavě ve městě Stockton v Kalifornii. Podle amerických médií o tom informovala místní policie. Mezi oběťmi jsou děti i dospělí. Policisté po pachateli pátrají a domnívají se, že si mohl oslavu vybrat cíleně.

Trump označil venezuelský vzdušný prostor za uzavřený

Americký prezident Donald Trump oznámil, že vzdušný prostor nad Venezuelou je „zcela uzavřený“. Nepřidal však žádné detaily, což vyvolalo nejistotu ve Venezuele i ve Washingtonu, kde úředníci o žádném takovém kroku nevědí.

Monzuny a sesuvy půdy devastují Sumatru, záchranáři bojují s izolací regionů

Počet mrtvých po záplavách a sesuvech půdy na indonéském ostrově Sumatra vzrostl na 303. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf úřadu pro řízení katastrof. Pátrání po přeživších a dalších obětech pokračuje, komplikuje ho ale fakt, že některé oblasti jsou odříznuty od zbytku ostrova. Dřívější bilance z dnešního rána uváděla 248 mrtvých.

ANALÝZA: Trump chce mír rychle, Ukrajina ne za každou cenu a Evropa tápe

Příští týden má v Moskvě jednat americký zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru. Ukončit válku však bude extrémně obtížné i přes údajné pokroky po rozhovorech v Ženevě. Zatímco Donald Trump tlačí na konec téměř čtyřletého konfliktu, Ukrajina odmítá jakýkoli výsledek rovnající se kapitulaci, Rusko prosazuje svá ultimáta a Evropa neví, za co vůbec bojuje.

Tisíce lidí v Giessenu protestují proti založení mládežnické organizace AfD

Tisíce lidí dnes protestují ve středoněmeckém městě Giessen proti ustavujícímu sjezdu mládežnické organizace strany Alternativa pro Německo (AfD). Proti demonstrantům, kteří blokují přístupy k místu konání sjezdu, použila policie i vodní děla, informovala agentura DPA. Na místě jsou i zranění. Policie očekává, že se dnešních protestů zúčastní až 50.000 lidí. Německá tajná služba označila AfD v květnu za prokazatelně pravicově extremistickou stranu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama