Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Papež krátce mluvil s manželkami ukrajinských vojáků, kteří bojují v Mariupolu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Papež František dnes po generální audienci krátce promluvil s manželkami dvou ukrajinských vojáků, kteří bojují v ocelárnách Azovstal v Mariupolu. Jednou z nich byla choť velitele ukrajinského pluku Azov Kateryna Prokopenková, uvedl katolický deník L´Avvenire. Ženy hlavu katolické církve informovaly o situaci v Mariupolu.

  Ženy s papežem mluvily zhruba pět minut po konci audience, které se zúčastnily stovky lidí. Nejednalo se tak o soukromé setkání, ačkoliv obě ženy, doprovázené známým ruským kritikem Kremlu Pjotrem Verzilovem, dostaly na audienci speciální pozvání, napsal deník Corriere della Sera.

  Prokopenková papeže požádala, aby se zasadil o evakuaci vojáků z obléhaného Azovstalu. „On (papež) je naší poslední nadějí,“ řekla Prokopenková. Manželky ukrajinských vojáků odevzdaly pontifikovi několik dopisů, a to včetně listu, ve kterém kyjevský metropolita Onufrij, který je loajální Moskvě, žádá ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil odchod ukrajinských vojáků z mariupolských oceláren.

  „Papeže jsme požádaly, aby přijel na Ukrajinu a aby jednal s Putinem,“ uvedla Julija Fedosjuková, manželka dalšího důstojníka pluku Azov. Podle ní jsou ukrajinští vojáci připraveni složit zbraně, pokud budou evakuováni do třetí země, například do Turecka či Švýcarska. Hlava katolické církve ale již dříve uvedla, že zatím cestu na Ukrajinu neplánuje. Nejdříve by chtěla navštívit Moskvu, aby jednala s ruským prezidentem Putinem.

  Papež ukrajinským ženám řekl, že je o situaci v Mariupolu informován. Podle deníku L´Avvenire setkáním s manželkami ukrajinských vojáků chtěla hlava katolické církve vyjádřit své obavy ohledně probíhající války. Papež od začátku konfliktu mnohokrát apeloval na ukončení bojů.

  Dnešní proslov při audienci papež věnoval mimo jiné odvaze žen. Zaměřil se na starozákonní příběh Judity. Ta podle papeže „svým obratným počínáním byla schopna podříznout diktátora, který táhl proti její zemi“. Vraždou vojevůdce Holoferna osvobodila podle bible své město z obklíčení asyrského vojska.

  Ruská vojska se snaží dobýt areál oceláren Azovstal a komplex ostřelují. Podle Kyjeva v objektu kromě vojáků zůstává i zhruba 100 civilistů. Ukrajina se snaží vyjednat odchod vojáků a civilistů z areálu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS