Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Papež Benedikt XVI. přiznal, že o zneužívání dětí ze strany kněze věděl

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bývalý Papež Benedikt XVI. přiznal, že se v roce 1980 zúčastnil setkání, na němž se hovořilo o zneužívání dětí kněžími. Dříve to popíral. Informuje o tom CNN.

  Své dřívější popírání účasti na tomto setkání nyní čtyřiadevadesátiletý duchovní vysvětlil „chybou v úpravě svého prohlášení“.

  Nezávislé vyšetřování zneužívání katolickými duchovními v mnichovské arcidiecézi, kde byl Benedikt XVI. arcibiskupem v letech 1977-1982, minulý týden ukázalo zápis ze schůzky, které jej usvědčuje. Jeho zapírání vyšetřovatelé označili jako „stěží věrohodné“.

  Vyšetřování sexuálního skandálu v katolické církvi se táhne už mnoho let. Papež Benedikt XVI. vždy rezolutně odmítal, že by věděl o sexuálním zneužívání dětí kněžími, či snad je kryl. Sama katolická církev si od nezávislého vyšetřovatele objednala zprávu, která ukázala, že bývalý papež o něm minimálně věděl. Vatikán se k ní doposud nevyjádřil, dává si načas.

  Přiznání bývalého papeže přišlo v prohlášení pro Katolickou tiskovou agenturu prostřednictvím jeho osobního tajemníka arcibiskupa Georga Gänsweina. Ten uvedl, že omyl „nebyl učiněna ze zlého úmyslu“. „Stala se chyba při redakčním zpracování papežova prohlášení,“ uvedl tajemník. Měl na mysli prohlášení pro nezávislé vyšetřování, které zadala arcidiecéze Mnichov-Freising.

  Je mu to líto

  Bývalému papeži je to „velmi líto“ a požádal o omluvu, uvedl Gänswein.

  Benedikt XVI. vlastním jméněm Joseph Ratzinger, plánuje vydat podrobné prohlášení později, uvedl Gänswein. Dodal, že Benedikt požádal o pochopení, protože kompletní přezkoumání 1900stránkové zprávy ještě potřebuje čas.

  Dosavadní čtení zprávy ho podle prohlášení naplňuje „studem a bolestí nad utrpením“ způsobeným obětem.

  Benedikt je první papež v historii po staletích, který sám odstoupil z funkce hlavy katolické církve. Stalo se tak v roce 2013.

  Jeho působení bylo zastíněno celosvětovým skandálem kolem sexuálního zneužívání v katolické církvi. Nejnovější zjištění vyšetřovatelů – která ho nyní přímo usvědčují ze selhání při prevenci a trestání zneužívání – hrozí, že zničí jeho pověst.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS