0.6 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
ZprávyPanama vybírá prezidenta. Favorit vypadl kvůli praní špinavých peněz

Panama vybírá prezidenta. Favorit vypadl kvůli praní špinavých peněz

V nedělních parlamentních volbách jdou Panamci k urnám, aby zvolili jednoho z osmi kandidátů na příštího prezidenta země a stovky místních zákonodárců a úředníků. Informace o probíhajících volbách přinesla agentura Reuters či server BBC.

Po týdnech předvolební kampaně s chytlavými reggaetonovými písněmi a populárními baviči budou více než 3 miliony voličů rozhodovat o tom, kdo nejlépe dokáže vyřešit naléhavé hospodářské problémy Panamy, bojovat s korupcí a obnovit pověst země jako investičního ráje.

V průzkumech veřejného mínění vede José Raul Mulino, bývalý ministr, uvádí agentura Reuters. Na volebním lístku nahradil populárního exprezidenta Ricarda Martinelliho. Martinelli nemohl kandidovat kvůli odsouzení za praní špinavých peněz. Mulino slíbil, že nastolí prosperitu a udrží Martinelliho mimo vězení.

Romulo Roux, který se o prezidentský úřad uchází podruhé, a exprezident Martin Torrijos se střídavě umísťují na druhém a třetím místě. V těsném závěsu za nimi jsou Ricardo Lombana, který kandidoval i v minulých volbách, a současný viceprezident José Gabriel Carrizo. Prezidenti v Panamě nemohou vykonávat funkci dvě po sobě jdoucí období, upozorňuje server BBC. Proto nebude současný prezident Laurentino „Nito“ Cortizo kandidovat na znovuzvolení.

Mulino, čtyřiašedesátiletý právník ze strany Realizando Metas (Dosahování cílů) byl Martinelliho protikandidátem. Poté, co byl Martinelli odsouzen k téměř 11 letům vězení za praní špinavých peněz, se však pan Mulino zapojil do boje o prezidentský úřad.

Výsledky ovlivní smlouvy o těžbě

Panamská volební pravidla nevyžadují druhé kolo voleb, takže nedělní výsledek je konečný. Volební kampaně uvedly, že vyšlou do volebních místností dobrovolníky, kteří budou dohlížet na hlasování a zajistí spravedlivý průběh voleb.

Předpokládá se, že žádná strana nezíská kontrolu nad zákonodárným sborem, kde se bojuje o 885 křesel. Zákonodárci z různých stran, kteří podpořili kontroverzní vládní smlouvu s kanadským těžařem First Quantum, čelí odporu.

Mnoho Panamců vyšlo v loňském roce do ulic. Protestovali proti smlouvě s dolem Cobre Panama, která podle odpůrců postrádala ekologické záruky a byla prolezlá korupcí. Panamský nejvyšší soud v listopadu rozhodl, že smlouva je protiústavní.

Korupce a migrace jako další hlavní témata

Příští panamská vláda se bude muset vypořádat s problematickým systémem penzijních fondů, vysokou úrovní veřejného dluhu a ztrátou příjmů z uzavření dolu. Ten představoval přibližně 5 procent hrubého domácího produktu.

Korupce se pro voliče stala ožehavým tématem. Místní média nedávno informovala o lukrativních studentských půjčkách a stipendiích poskytovaných dětem politiků a bohatých vysoce postavených rodin.

V loňském roce překročilo zrádnou džungli spojující Panamu a Kolumbii, známou jako Darienská propast, rekordních 520 000 migrantů. Migrace je tudíž také v centru pozornosti voličů. Někteří kandidáti slibují otevření této cesty, což by mohlo zvýšit migrační toky, zatímco jiní chtějí posílit kontroly a zcela ji uzavřít.

Příští vláda také zdědí problémy Panamského průplavu, který zaznamenal pokles příjmů poté, co byl nucen omezit lodní přejezdy kvůli dlouhotrvajícímu suchu.

Reklama

Doporučujeme

Trump oznámil zadržení venezuelského prezidenta Madura a jeho odvezení ze země

Venezuelský prezident Nicolás Maduro byl s manželkou Cilií Floresovou zadržen a letecky transportován ze země. Na sociální síti Truth Social to dnes oznámil americký prezident Donald Trump, který zároveň potvrdil americké údery ve Venezuele. Do svého floridského sídla Mar-a-Lago svolal Trump na 11:00 místního času (17:00 SEČ) tiskovou konferenci. Venezuelská vláda mezitím oznámila, že neví, kde Maduro je, předtím ale informovala o tom, že prezident v zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuela ohlásila rozsáhlé nasazení armády včetně balistických systémů

Venezuela po amerických útocích rozsáhle nasadí své pozemní, vzdušné a námořní síly včetně balistických systémů. Podle agentury AFP to oznámil venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino. Spojené státy dnes podnikly ve Venezuele sérii útoků, při kterých podle šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zadržely autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Venezuela byla napadena, uvedl prezident Kolumbie

Venezuela byla napadena a čelí raketovému útoku, uvedl dnes kolumbijský prezident Gustavo Petro. Vyzval také k reakci OSN i Organizaci amerických států (OAS). Po zprávách o výbuších a nízkých přeletech letadel nad Caracasem obvinil venezuelský prezident Nicolás Maduro Spojené státy z útoku na vojenské a civilní cíle v několika regionech. V zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuelský prezident vyhlásil výjimečný stav, z útoků obvinil USA

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes v zemi vyhlásil výjimečný stav. Podle agentury Reuters to uvedla venezuelská vláda, která obvinila Spojené státy z útoků na vojenské a civilní cíle v několika venezuelských státech. Agentury předtím informovaly o sérií explozí v Caracasu. Zpravodajka stanice CBS News v Bílém domě na síti X napsala, že americký prezident Donald Trump nařídil útoky ve Venezuele včetně vojenských cílů, oficiální vyjádření ale americká vláda dosud neučinila.

Venezuelskou metropolí Caracasem otřásly silné exploze

Venezuelskou metropolí Caracasem dnes otřásly silné exploze, uvedly agentury. Podle AFP, která se odvolává na reportéra na místě, doprovázely výbuchy zvuky připomínající přelet letadel. Část města, která leží poblíž velké vojenské základny, je podle Reuters bez elektřiny.

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama